30.06.2025
Варіанти виправлення. Підприємці-єдинники (у тому числі груп 1 та 2) виправляють сумові помилки в ЄП-декларації* за загальними правилами п. 50.1 ПКУ. Якщо ФОП самостійно виявляє помилку (протягом 1095 днів** згідно зі ст. 102 ПКУ), порядок виправлення залежить від моменту її виявлення.
* Податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця, затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Мінфіну від 31.01.2025 № 57).
** При розрахунку 1095 днів не забуваємо про карантинне і воєнне заморожування перебігу цього строку з 18.03.2020 по 31.07.2023 (див. «Податкові строки та позовна давність: до чого готуватися у 2025 році?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 105).
До закінчення строку подання декларації: подати нову звітну декларацію з позначкою «нова звітна». Але цей варіант застосовується рідко — лише коли помилку помітили одразу, ще до завершення строку подання.
А після закінчення строку подання помилку можна виправити:
— або через уточнюючу декларацію (УД);
— або в поточній декларації.
Виправлення через УД. Якщо ФОП вирішив виправити помилку через УД, то в ній він має:
1) залежно від обраної групи, зазначити правильні показники господарської діяльності за звітний (податковий) період, що уточнюється у розділах з ІІ по V декларації (зважаючи на обрану ФОП групу ЄП);
2) у розділ VІ декларації слід буде порівняти уточнену суму ЄП з первісною (помилковими даними). Якщо уточнена сума буде більша за помилкову, то:
— різницю доплачуєте в бюджет до або під час подання УД;
— нараховуєте та сплачуєте самоштраф у розмірі 3 % від суми недоплати. Водночас
до кінця воєнного стану (ВС) самоштраф у випадку самостійного виправлення помилок будь-яких періодів не застосовується (пп. 69.1 та 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
Головне, просто сплатити донарахований податок до дати подання УД. На цьому наголошують і податківці у БЗ 107.05.
До відома! Окремої форми УД не передбачено. Тому виправляючи помилки за допомогою УД, ФОП має використовувати звичайну форму декларації з ЄП. Про те, що вона виступає у статусі УД, свідчать вказана:
— у полі 1 позначка «Х» у графі «уточнююча»;
— у полях 02 та 03 заголовної частини — період, який виправляється (БЗ 107.01.07).
Уточнюючу декларацію можна подати в будь-який час (не можна хіба що під час документальних планових та позапланових перевірок (п. 50.2 ПКУ)), адже УД не прив’язана до поточних строків звітування з ЄП. Крім того, в одній УД можна виправити дані одного звітного періоду. Аби виправити кілька звітних періодів, доведеться для кожного подавати окрему УД.
Виправлення через поточну декларацію. Особливість цього виду виправлення полягає в тому, що саме виправлення відбувається при звітуванні за будь-який наступний звітний період.
Щоб скористатися цим видом виправлення помилки, ФОП має:
1) спочатку заповнити розділи з ІІ по V декларації залежно від обраної групи. У них відображається нарахування податку саме за звітний період, за який подається поточна декларація, а не як в УД, за період, який уточнюється;
2) провести безпосереднє виправлення помилки з ЄП у розд. VІ декларації. А саме слід порівняти правильні і помилкові дані за період, що уточнюється, і у випадку заниження зобов’язань доплатити суму ЄП в бюджет та нарахувати самоштраф.
На відміну від виправлення через УД, при виправленні через поточну декларацію у разі заниження самоштраф розраховують у розмірі 5 % (а не 3 %) від суми донарахованого ЄП. Водночас поки триває ВС (як було сказано вище), самоштраф згідно з пп. 69.1 та 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не нараховується за умови виконання порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ (головне, сплатити донарахований податок разом із сумою, що задекларована у поточній декларації, в якій відбувається виправлення).
Щоб було зрозуміло, що ФОП виправляє помилку минулих періодів у поточній декларації, йому просто потрібно при заповненні шапки звітної декларації у полі 03 зазначити звітний (податковий) період, який уточнюється
Як і у випадку виправлення даних через уточнюючу декларацію, в одній звітній декларації можна уточнити показники лише за один податковий (звітний) період, що минув.
Для підприємців груп 1 — 2 звітним періодом є календарний рік (абзац перший п. 294.1 ПКУ), тож декларацію вони подають раз на рік — протягом 60 днів після його завершення (пп. 296.2, 49.18.3 ПКУ). Якщо строк подання вже минув, чекати наступної декларації довго. Тому ФОП груп 1 — 2 зазвичай виправляють помилки через уточнюючу декларацію.
Далі детальніше розглянемо, як ФОП груп 1 та 2 виправити різного роду ЄП-помилки.
Загальний алгоритм. Якщо ФОП на ЄП групи 1 або 2 помилився у визначенні обсягу ЄП-доходу, подальші дії залежать від наслідків такої помилки.
1. Якщо ліміт доходу не перевищено — виправляти помилку не обов’язково, адже ЄП сплачується щомісяця у фіксованій сумі (п. 295.1 ПКУ), і помилка в рядках 01 або 03 декларації на розмір податку не впливає. За бажанням, ФОП може уточнити дохід через УД або подати нову звітну декларацію (якщо строк подання ще не минув).
2. Якщо ліміт перевищено або отримано заборонений дохід — уточнення обов’язкове. Як саме це зробити — розглянемо далі.
Помилка, пов’язана з порушенням ЄП-правил. Перш за все варто пам’ятати, що коли платник ЄП груп 1 та 2 отримав за звітний період суму доходу, яка перевищує розмір граничного доходу, встановленого для його групи, то він повинен (пп. 293.4, 293.8, 298.2.3 ПКУ):
1) з наступного кварталу перейти до «старшої» групи, а іноді взагалі залишити спрощену систему оподаткування (якщо отримав заборонений дохід);
2) із понадлімітного доходу або із забороненого доходу сплатити ЄП за ставкою 15 %.
Коли ФОП — платник ЄП груп 1 та 2 ще до закінчення граничного строку подання декларації виявив такий недогляд, то здається, що для виправлення помилки йому достатньо просто подати нову звітну декларацію, в якій задекларувати правильні дані про суму отриманого доходу і нарахувати ЄП за ставкою 15 % із суми перевищення граничного доходу.
Водночас не все так просто. Адже у випадку порушення граничного доходу порушник має подати ЄП-декларацію не у річні, а у квартальні строки (пп. 49.18.5 та 296.5.1 ПКУ). Тому щоб платникові не загрожував штраф за несвоєчасне подання декларації за п. 120.1 ПКУ, йому слід нову звітну подати саме до спливу квартальних строків. Якщо вона буде подана пізніше цієї дати (навіть за умови укладення в річний строк, установлений п.п. 49.18.6 ПКУ), то є ризик наразитися на штраф за несвоєчасне подання декларації.
Але цей штраф — не головне. Головне те, що порушнику ЄП-доходу слід перейти до старшої групи ЄП або на загальну систему оподаткування. Для цього слід подати заяву на зміну групи не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу (п. 293.8 ПКУ). Тому якщо перевищення виявлено пізніше цієї дати, то перейти в старшу групу ФОП уже не може. А отже, з початку кварталу, наступного за тим, в якому відбулося перевищення (тобто заднім числом), такий підприємець має бути на загальній системі оподаткування (п.п. 298.2.3 ПКУ). Тобто з цього моменту, хоче того ФОП чи ні, на нього покладаються всі відповідні обов’язки загальносистемника.
Причому варто враховувати, що ці правила стосуються порушення граничного доходу ФОП груп 1 та 2 у будь-якому кварталі року, а не лише за весь рік. Тобто якщо ФОП перевищив граничний дохід у ІІІ кварталі, то перейти у старшу групу він мав з початку наступного кварталу. Для цього він мав у відведений час (20 днів) подати заяву на перехід і відзвітувати про роботу у групі І чи 2 за перші три квартали року у квартальні строки. Якщо він цього не зробив, то з початку такого (IV) кварталу він стає загальносистемником. Причому обов’язок подати звітність у квартальні строки за період, поки він був на ЄП групи 1 чи 2, не зникає. Якщо це буде зроблено своєчасно, то ФОП уникне штрафу згідно з п. 120.1 ПКУ, якщо ні, то напевно доведеться його сплатити.
Інша справа, якщо неврахований дохід, який перевищує граничну суму дозволеного доходу, буде виявлено після того, як буде подано звітність за певний період і спливе гранична дата звітування. Тоді, щоб виправити недогляд, доведеться виправляти помилку шляхом подання УД.
Приклад. У ФОП на ЄП групи 2 річний дохід у останньому кварталі 2024 року перевищив 6672000 грн і становив 6750000 грн. Тому з початку 2025 року він перейшов на ЄП групи 3. У декларації за 2024 рік були заповнені: ряд. 03 = 6672000,00 грн, ряд. 04 = 78000,00 грн. Згодом у декларації за 2024 рік виявлена помилка — не врахований понадлімітний ЄП-дохід у розмірі 100000,00 грн.
Для виправлення помилки подана УД до декларації за 2024 рік:
Загальні правила. Протягом року ФОП на ЄП груп 1 та 2 сплачують ЄП авансом щомісячно у фіксованій сумі за ставками, встановленими місцевими органами самоврядування (п. 295.1 ПКУ). Причому навіть без поданої декларації податківці самостійно нараховують ФОП щомісячний авансовий внесок. Це підтверджує Електронний кабінет платника: на початку року там одразу зазначена сума податку до сплати.
Тому здається, що коли ФОП груп 1 та 2 при заповненні звітності вказав неправильний розмір такого внеску, то можна було таку помилку і не уточнювати
Хоча податківці (див. БЗ 107.01.07, втратила чинність з 26.01.2023) наголошували, що таке уточнення слід робити. Причому вони рекомендували ФОП на ЄП груп 1 та 2 самостійно виправляти помилки в сумі авансових внесків або за допомогою:
—правильно заповненої декларації «Звітна нова» (якщо помилку виявлено до закінчення граничних строків звітування);
— уточнюючої декларації (якщо помилку виявлено після спливу граничних строків). Причому при заповненні УД у такому разі податківці радили зазначати правильні показники щодо суми авансових внесків у розділах II або III і рядку 08 розділу V. А ось розділ VI, що стосується виправлення помилок, в УД не заповнюють.
Сільгоспспецифіка. ФОП на ЄП груп 1 — 2, які мають сільгоспугіддя, можуть припуститися помилки при розрахунку МПЗ. Якщо в додатку 2 до ЄП-декларації виникла додатна різниця, її слід додати до річної суми ЄП і сплатити в бюджет. Деталі див. у «Як спрощенці рахують МПЗ» // «Податки & бухоблік», 2025, № 42.
Якщо помилка в розрахунку МПЗ:
— вплинула на позитивне значення МПЗ (збільшила його чи зменшила), то ФОП доведеться виправити таку помилку. Як заповнити власне уточнюючий додаток 2, читайте у «Як спрощенцю виправити помилку, допущену при розрахунку МПЗ» // «Податки & бухоблік», 2025, № 52;
— не вплинула на позитивне значення МПЗ (після заповнення уточненого додатка 2 у ФОП тільки зміниться від’ємне значення МПЗ), то такий недогляд можна не виправляти. Адже від’ємне значення МПЗ не впливає на розраховану суму ЄП.
Що стосується виправлення даних ЄП-декларації у випадку помилки при розрахунку МПЗ, що впливає на суму ЄП, то виправлення відбувається у звичайному порядку, тобто якщо помилку виявлено до граничної дати звітування, то можна її виправити шляхом подання нової звітної ЄП-декларації з правильно розрахованим ЄП і сумою МПЗ. А от якщо помилку виправили після спливу граничного строку звітування, то виправити помилку можна шляхом подання УД або через поточну декларацію.
Радимо виправляти МПЗ-помилку саме шляхом подання УД. Адже тільки в цьому випадку ФОП має змогу подати разом із УД уточнений додаток 2. На це натякають і фіскали у БЗ 107.01.10. У ній вони говорять, що у випадку, коли ФОП групи 2 рахує МПЗ, він має обов’язково подати додаток 2 з розрахунком МПЗ, як у випадку виправлення помилок, допущених у річній декларації, дані якої виправляються через подання нової звітної декларації або УД.
З 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ зобов’язує єдиноподатників груп 1 — 2 сплачувати ВЗ щомісяця протягом усього календарного року — у розмірі 10 % від МЗП на 1 січня відповідного звітного року (п.п. 2 п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Дані про таку сплату вони декларують у підрозд. 1 розд. VІІІ декларації платника ЄП — ФОП (деталі у «Єдиний податок і військовий збір: скільки та коли платити спрощенцю» // «Податки & бухоблік», 2025, № 42).
Так от, якщо ФОП групи 1 чи 2 допустив помилку при заповненні підрозд. 1 розд. VІІІ декларації з ЄП, то напевно цю помилку слід виправити у загальному порядку. Тобто якщо її було виявлено до граничної дати подання річної декларації, то робити це слід шляхом подання нової звітної декларації, а якщо після спливу граничної дати звітування — шляхом подання УД. Скористатися виправленням даних щодо ВЗ у поточній декларації не вдасться. Адже сама декларація для цього не пристосована.
Ще з 2021 року ФОП — платники ЄП, у тому числі груп 1 та 2, визначають зобов’язання зі сплати ЄСВ за себе у складі ЄП-декларації. Для цього вони при поданні річної декларації заповнюють додаток 1 до декларації і розраховану у ньому суму переносять до розд. VII ЄП-декларації.
Якщо ФОП — платник ЄП допустив помилку у ЄП-декларації і така помилка не впливає на раніше задекларовані у додатку 1 показники щодо ЄСВ за себе, то у випадку, коли ФОП виправляє помилку шляхом:
— подання нової звітної декларації з ЄП, йому потрібно подати разом із такою декларацією новий звітний додаток 1 (БЗ 107.01.07);
— подання УД, то додаток 1 разом із такою декларацією подавати не слід. На цьому наголошують податківці у БЗ 107.01.07.
Інша справа, коли помилку ФОП допустив у додатку 1 до декларації, а не в самій декларації. Тоді доведеться уточнюючи як дані додатка 1, так і дані самої декларації. Причому якщо відбувається виправлення помилки шляхом подання УД, то у самій декларації в розділі VI помилкові і правильні дані збігатимуться і ні завищення, ні заниження зобов’язань не буде. Виправлення відбуватиметься у спеціально виділеному для цього полі 10 додатка 1.