Теми статей
Обрати теми

Податкові строки та позовна давність: до чого готуватися у 2025 році?

Амброзяк Наталя, юрист
У цьому матеріалі поговоримо про найбільш важливі податкові строки та строки позовної давності. Які з них призупинені, а які — спливають? Одним словом, з якою ситуацією щодо строків ми закінчуємо 2024 рік і на що очікувати у 2025-му?

Податкові строки

Коли говоримо про податкові строки, то маємо на увазі строки:

давності за ст. 102 ПКУ (період для перевірки, строки притягнення до відповідальності). Нагадаємо, що йдеться про знамениті 1095/2555/1825 днів;

оскарження рішень фіскалів через ДПСУ / Центральну комісію при ДПСУ та суд (як звичайних податкових повідомлень-рішень (ППР), так і рішень, що стосуються ПН та РК);

надання відповідей на законні запити податківців;

зберігання первинки*;

* У пригоді стануть статті у «Податки & бухоблік», 2024, № 20 та «Податки & бухоблік», 2024, № 46.

подання різноманітних заяв та форм (наприклад, заяви за ф. № 20-ОПП, № 1-ОПП тощо);

пов’язані з ПН/РК (подання і розгляд «розблокувальних» документів, стосовно ризиковості платників, включення ПН/РК до податкового кредиту тощо);

— подання уточнюючих декларацій.

2024 рік. Більшість перелічених строків спливали протягом усього 2024 року (тобто не були призупинені). Винятки: податкова давність та строки зберігання первинки. Вони спливають далеко не в усіх випадках, про що ми розкажемо далі.

Причини того, що строки спливали:

— більшість з них потихеньку запускали ще у 2023 році (ключові дати: 03.01.2023 (щодо подання та розгляду адмінскарг, пов’язаних з ПН/РК) та 01.08.2023 (щодо інших строків));

— строки судового оскарження рішень фіскалів ні на період карантину, ні на період воєнного стану взагалі не зупиняли. Хоча

воєнний стан може стати поважною причиною пропуску строку звернення з позовом до податківців

Головне — не забути подати відповідне клопотання або прямо у позові зазначити про причини пропуску строку, пославшись на ч. 1 ст. 123 КАСУ. Якщо судді визнають ваші аргументи щодо цього переконливими, то позов приймуть до розгляду. Про конкретні строки звернення до суду (з урахуванням практики Верховного Суду) читайте у «Податки & бухоблік», 2023, № 103.

Тепер декілька слів про податкову давність та строки зберігання первинки. Загалом, ці строки запущені. Але все ще продовжують бути зупиненими (тобто не спливають) наразі:

— строки податкової давності у рамках заборонених податкових перевірок (п.п. 69.36 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Такі все ще є. Детально про це читайте у статті «Податкові перевірки, штрафи і Ко: підсумки 2024, прогнози для 2025» // «Податки & бухоблік», 2024, № 105;

— строки зберігання первинки у рамках заборонених податкових перевірок (п.п. 69.36 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

2025 рік. Скоріше за все, ситуація зі строками не зміниться. Тим більше, як ми вже зазначали, вони практично всі вже запущені. Чи будуть лишатися зупиненими у рамках заборонених перевірок строки податкової давності та строки зберігання документів — покаже час. Тож слідкуємо за обстановкою.

Позовна давність

Нагадаємо: позовна давність та податкова давність — це різні речі. Перша стосується права на подання позову до суду та стягнення боргів у примусовому порядку, а також списання заборгованостей щодо контрагентів. Друга стосується відносин з податківцями (див. вище).

У підсумку (головному) бухгалтерові варто володіти ситуацією й щодо строків позовної давності.

2024 рік. Нагадаємо: на період воєнного стану (як і, свого часу, карантину) строки позовної давності були призупинені (пп. 12, 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦКУ).

Проте такий стан справ стосується загальних строків давності, визначених ЦКУ (див. гл. 19 розд. V ЦКУ). А, наприклад, щодо ЗЕД є свої нюанси (див. «Податки & бухоблік», 2024, № 35). Зокрема, не забувайте, що у сфері міжнародної торгівлі діє Конвенція про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів від 14.06.74. Виходячи з положень цього документа у більшості випадків строк позовної давності автоматично не призупиняється. Хоча бувають і винятки. Загалом, щодо ЗЕД треба бути уважними.

Детально про те, коли списувати заборгованість через сплив позовної давності з врахуванням особливостей воєнного стану як щодо вітчизняних, так і щодо ЗЕД-зобов’язань, можна почитати у статті «Інвентаризація дебіторської і кредиторської заборгованостей» // «Податки & бухоблік», 2024, № 91.

2025 рік. Поки що законодавець не підкидав остаточних змін щодо відліку позовної давності. Тобто,

як і в 2024 році, очікуємо, що позовна давність (передбачена у ЦКУ) буде усе ще призупинена

Хоча у ВРУ ще з травня 2024 року висить зареєстрований законопроєкт № 11315 від 31.05.2024. У цьому документі нардепи пропонують таки запустити позовну давність, передбачену у ЦКУ. Законопроєкт знаходиться у статусі «очікує розгляду». Це означає, що поки не зрозуміло, чи буде він прийнятий. Можливо, документ так і залишиться під сукном.

Проте у будь-якому випадку слідкуємо за ситуацією. Раптом що — обов’язково вам повідомимо.

Підсумовуючи скажемо, що поки глобальних змін щодо строків ми не бачимо. Але це не виключає їх виникнення у майбутньому. Тож тримаємо руку на пульсі. І хай зміни у 2025 році якщо й відбудуться, то лише через нашу перемогу ☺.

Висновки

  • Більшість податкових строків продовжить спливати у 2025 році, як це було у 2024-му. Звісно, якщо не відбудуться зміни у законодавстві.
  • Строки давності та зберігання первинки у рамках заборонених податкових перевірок призупинені. Очікуємо, що така сама ситуація буде й у 2025 році, але ймовірність змін ніколи не виключаємо.
  • Строки позовної давності, передбачені у ЦКУ, так само поки не спливають (тобто призупинені на період воєнного стану). У 2025 році, скоріше за все, ситуація не зміниться. Хоча у ВРУ вже зареєстрований законопроєкт № 11315 від 31.05.2024, яким планують позовну давність з ЦКУ запустити.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі