26.05.2025

Облік доходів ФОП груп 1 — 3: правила та поради

У ФОП на єдиному податку (ЄП) облік доходів / доходів і витрат полегшений. Це не бухоблік юросіб і не облік ФОП на загальній системі. Тут все значно легше. Але все одно свої нюанси є. Тож у цій статті розглянемо ключові вимоги до ведення обліку доходів / доходів і витрат ФОП на єдиному податку груп 1 — 3, а також надамо практичні поради для полегшення цього процесу.

Який обліковий регістр повинен мати ФОП на ЄП груп 1 — 3

Загалом коли кажуть про облік ФОП на ЄП груп 1 — 3, то мають на увазі:

— облік доходів / доходів і витрат;

— облік товарних запасів.

Але зараз ми будемо говорити про облік доходів / доходів і витрат. Бо саме він має єдиноподаткову специфіку. Щодо обліку товарних запасів вам будуть корисними, зокрема, статті «ФОП надає лише послуги: що з обліком товарних запасів?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 35, «ФОП на ЄП групи 1 і товарний облік: податківці передумали» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60, «Облік товарних запасів у ФОП: «готуй сани влітку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 49.

Тож кому з єдиноподатників який обліковий регістр потрібен, див. далі.

Таблиця 1. Які облікові регістри потрібні ФОП на ЄП для обліку доходів / доходів і витрат

ФОП

Регістр обліку доходів / доходів і витрат

Платники ЄП груп 1, 2, 3 без ПДВ (ставка ЄП 5 %)

Такі ФОП мають вести облік у довільній формі «шляхом помісячного відображення отриманих доходів» (п. 296.1 ПКУ).

Тобто такому ФОП необхідно мати паперовий або електронний регістр обліку доходів. Його форма — довільна (на вирішення ФОП, жодної регламентації немає). У податківців не реєструється.

Основна вимога — кожного місяця записувати в такий обліковий регістр загальну суму доходів від підприємницької діяльності за місяць. Обліку витрат немає. Детальніше про це ми розповімо нижче. А тут лише звернемо увагу, що ФОП на ЄП групи 3, який має доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, має окремо вести облік: 1) доходів від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції; 2) інших доходів (абз. 3 п. 296.1 ПКУ). Для цього можна завести окремий регістр. А можна вести роздільний облік в одному регістрі

Платники ЄП групи 3 з ПДВ (ставка ЄП 3 %)

Такі ФОП мають вести облік доходів і витрат у Типовій формі, яка затверджена наказом № 405*. Доходи і витрати в неї записуємо щодня (детальніше про це будемо розповідати далі у статті).

Знову ж таки ФОП на ЄП групи 3 на ставці 3 %, який має доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, має окремо вести облік: 1) доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції; 2) інших доходів і витрат (абз. 3 п. 296.1 ПКУ). Але для цього немає необхідності вести два окремих регістри, адже можливість роздільного обліку реалізована у самій Типовій формі

* Наказ Мінфіну «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, та Порядку її ведення» від 30.11.2022 № 405.