ПРОГРАМИ ДЛЯ ПОДАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ЗВІТНОСТІ
Для подання звітів в електронному вигляді до податкової інспекції, органів статистики та Пенсійного фонду платник податків повинен укласти Договір з державними органами і придбати посилені сертифікати ключів для печатки підприємства та уповноважених осіб, які підписують ці звіти. При цьому слід мати на увазі, що деякі ЕЦП працюють з певними програмами формування звітів.
Які існують програми для формування електронної звітності, з якими ключами вони працюють та інші їх особливості, ви дізнаєтеся з цього огляду.
Ганна Сараєва, консультант
«Арт-Звіт»
Компанія Masterkey (masterkey.ua) пропонує два програмні продукти: «Арт-звіт» і «Арт-звіт плюс». Обидві програми підтримують можливість ручного формування електронної звітності та її імпортування з інших програм, подання звітності до податкової інспекції, Пенсійного фонду та органів статистики.
У програмах передбачено камеральну перевірку звітів, що дозволяє уникнути помилок в обчисленні. Підписувати звітність та надсилати її до контролюючих органів можна безпосередньо з програми.
Програма «Арт-звіт» надається всім клієнтам АЦСК Masterkey (входить у вартість пакетів ЕЦП цього Центру) і виконує такі функції:
— накладення ЕЦП на будь-яку інформацію в електронному вигляді (документ, текстові документи, відео- та аудіофайли, файли баз даних тощо), а також використовується для криптографічного захисту інформації шляхом її направленого шифрування;
— генерація ключів користувача центру сертифікації ключів (ЦСК);
— доступ до сертифікатів ЦСК, серверів ЦСК, сертифікатів інших користувачів та списку відкликаних сертифікатів з метою перегляду, пошуку сертифікатів користувачів у файловому сховищі ЦСК, визначення статусу сертифікатів користувачів, перевірки дійсності та цілісності сертифікатів.
Сам «Арт-звіт» входить у вартість пакетів ЕЦП АЦСК Masterkey. А ось за використання «Арт-звіт плюс» доведеться додатково заплатити. Головна відмінність між цими двома продуктами полягає в тому, що «Арт-звіт плюс» підтримує відправку файлів-повідомлень про відкриття/закриття рахунків банками і фінансовими установами згідно з наказом Мінфіну «Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби» від 02.04.2012 р. № 426, а також працює з такими ЕЦП:
— Masterkey — АЦСК Masterkey;
— «ІВК» — ключі, придбані в ЗАТ «Інфраструктура відкритих ключів»;
— «ІДД Міндоходів» — ключі, оформлені в Інформаційно-довідковому департаменті Мін-доходів.
Тоді як «Арт-звіт» працює тільки з ключами від Masterkey.
iFin
SaaS-сервіс розроблено компанією iFin (www.ifin.ua) і призначено для видаленого ведення обліку, автоматизованого формування електронної звітності та подання її до податкової інспекції, Пенсійного фонду та органів статистики.
Існують два пакетні рішення:
— «iFin онлайн-бухгалтерія» — для тих, хто хоче вести облік та подавати звітність;
— «iFin Zvit» — для тих, хто просто подаватиме звітність.
Програма «IFin Zvit» дозволяє не тільки створювати звіти, а й імпортувати їх з інших програм (наприклад, з тієї ж «1С: Бухгалтерії»).
Основна «фішка» програми — вона не вимагає встановлення на комп’ютер. Користувачі можуть отримати доступ до даних з будь-якого комп’ютера, головне — наявність підключення до Інтернету.
Тим, хто боїться зламування програми і втрати даних, варто знати, що для доступу до сервісу iFin використовується захищений протокол «https». У програмі застосовується спеціальний протокол шифрування даних, підтверджений SSL-сертифікатом, що виключає розкрадання особистої інформації користувача. Дані користувачів сервісу iFin зберігаються на серверах Microsoft Windows Azure за межами України — в Ірландії та Нідерландах. Це забезпечує повну безпеку інформації.
«M.E.Doc»
«M.E.Doc» (www.me-doc.com.ua) — не просто програма для формування та подання звітності. Це повноцінна система електронного документообігу, за допомогою якої можна працювати з документами різних типів і призначення: звітами, податковими накладними, договорами, рахунками, актами тощо. Крім того, «M.E.Doc» — єдина комерційна програма з демо-версією, яка пов-ністю функціональна, але має деякі обмеження. Так, ви не зможете документи, створені в системі, експортувати (до каталогу, на електронний носій) і роздрукувати, а також підписати ЕЦП та надіслати електронною поштою.
Через цю особливість демо-версії її нерідко використовують разом з програмами фірми «1С». Як це виглядає? Ви імпортуєте в демо-версію програми документ (звіт), заповнений і завантажений з «1С:Бухгалтерії 8» (або іншої конфігурації), підписуєте його ЕЦП і надсилаєте до контролюючих органів.
Ще одна особливість: «M.E.Doc» працює тільки з ключами «УСЦ» і Masterkey. Але для використання ключів Masterkey потрібно звертатися до фахівців для додаткового налаштування програми.
«1С-Звіт»
Фірма «1С» спільно з компанією «Бест Звіт» розробила сервіс подання електронної звітності (www.1c-sed.com.ua), що включає програму «1С-Звіт» і засоби інтеграції цієї програми з типовими конфігураціями фірми «1С». Завдяки цьому звіти формуються, перевіряються, шифруються та підписуються безпосередньо в типових конфігураціях програм «1С».
Звіти доставляються через сервер електронних документів, що є програмно-апаратним комплексом «1С-СЭД». Підтримка сервісу «1С-СЭД» включена в такі типові конфігурації, починаючи із зазначеної версії:
— «Бухгалтерія 8 для України» (ПРОФ і Базова), версія 1.1.25;
— «Зарплата та управління персоналом для України» (ПРОФ і Базова), версія 2.1.18;
— «Управління торговельним підприємством для України», версія 1.1.18;
— «Управління виробничим підприємством для України», версії 1.2.28 і 1.3.7;
— «Бухгалтерія 7.7 для України» (ПРОФ і Базова), реліз 7.70.284;
— «Зарплата + Кадри для України», реліз 7.70.030;
— «Виробництво + Послуги + Бухгалтерія для України», реліз 7.70.035;
— «Комплексна конфігурація для України», реліз 7.70.038.
«Податкова звітність» (OPZ)
Цей програмний продукт розроблено ДПС і розповсюджується безкоштовно. У програмі «Податкова звітність» (OPZ) (opz.org.ua) можна тільки створювати (імпортувати), перевіряти та зберігати звіти у форматі XML. Раніше створений звіт шифрувався, підписувався та надсилався до контролюючого органу за допомогою іншої безкоштовної програми, розробленої ДПС — «ДПС Захист звітності», проте згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті Міндоходів (http://minrd.gov.ua/anonsi/2856.html), з 5 червня 2013 року АЦСК ІДД припиняє надання у користування цього програмного забезпечення. Для накладення ЕЦП на електронну звітність та подання її до контролюючих органів Миндоходів замість програми «ДПС Захист звітності» пропонує використовувати більш зручне безкоштовне програмне забезпечення або електронні сервіси комерційних компаній.
Нижче в таблиці наведено стислу характеристику описаних програм.
Програма | Пакет звітності, що формується | Ключі ЕЦП, з якими працює програма | Заповнення звітів |
«Арт-звіт» | Податкова + Пенсійний фонд + Статистика | Masterkey | Уручну або імпорт звітів, створених в інших програмах |
«Арт-звіт плюс» | Masterkey, ІВК, безкоштовні ключі від Міндоходів | ||
«M.E.Doc» | Податкова + Пенсійний фонд + Статистика | УСЦ, для використання ключів від Masterkey потрібне додаткове налаштування програми | Уручну або імпорт звітів, створених в інших програмах |
«iFin» | Податкова + Пенсійний фонд + Статистика | Безкоштовні ключі від Міндоходів, ІВК і Masterkey | Уручну або імпорт звітів, створених в інших програмах |
«1С-Звіт» | Податкова + Пенсійний фонд + Статистика | Безкоштовні ключі від Міндоходів, ІВК, УСЦ і Masterkey | Автоматичне заповнення звітів у робочій базі «1С» |
«Податкова звітність» (OPZ) | Податкова | — | Уручну або імпорт звітів, створених в інших програмах |
ВИКОРИСТАНІ СКОРОЧЕННЯ
АЦСК — Акредитований центр сертифікації ключів.
ДПС — Державна податкова служба.
УСЦ — Український сертифікаційний центр.
ЦСК — центр сертифікації ключів.
ЕЦП — електронний цифровий підпис.