Які витрати можна включити до податкового кредиту

Редакція ОП
Оплата праці Березень, 2009/№ 5
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Які витрати можна включити до податкового кредиту

 

Катерина СКРИПКІНА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Які витрати громадянин має право включити до податкового кредиту за підсумками 2008 року для повернення надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб?

(Харківська обл.)

 

Для реалізації права на податковий кредит фізична особа має подати декларацію про доходи за звітний податковий рік. Порядок подання декларації за 2008 рік докладно висвітлено у статті «Декларування доходів громадянами за 2008 рік» (див. с. 21 цього номера).

До витрат, які платник податків має право включити до податкового кредиту за підсумками 2008 року, належать:

— частина суми процентів за іпотечним кредитом, сплачених платником податків (

п.п. 5.3.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV, далі — Закон № 889);

— сума коштів або вартість майна, переданих у вигляді пожертвувань чи благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні (

п.п. 5.3.2 Закону № 889). Такі витрати включаються до складу податкового кредиту в розмірі, що перевищує 2 %, але не більше 5 % від суми загального оподатковуваного доходу звітного року;

— сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної чи вищої форми навчання платника податків, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення* (

п.п. 5.3.3 Закону № 889). Такі витрати включаються до складу податкового кредиту в розмірі, що не перевищує суму, зазначену в п.п. 6.5.1 Закону № 889 (у 2008 році — 890 грн.), у розрахунку за кожний повний чи неповний місяць навчання протягом звітного податкового року;

* Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка чи дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка чи дружини, у тому числі всиновлені ними діти.

— сума витрат платника податків на сплату за власний рахунок страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади як платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення (

п.п. 5.3.5 Закону № 889). До складу податкового кредиту витрати включаються в розмірі, що не перевищує (у розрахунку за кожний повний чи неповний місяць звітного податкового року, протягом якого діяв договір страхування):

а) при страхуванні платника податків або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, або сукупно — суму, визначену в

п.п. 6.5.1 Закону № 889 (у 2008 році — 890 грн.);

б) при страхуванні члена сім’ї платника податків першого ступеня споріднення або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок на користь такого члена сім’ї, або сукупно — 50 % суми, визначеної в

п.п. 6.5.1 Закону № 889, з розрахунку на кожного застрахованого члена сім’ї (у 2008 році — 445 грн.).

У разі якщо платника податків або членів його сім’ї першого ступеня споріднення було застраховано їх роботодавцями або роботодавці є вкладниками недержавних пенсійних фондів чи пенсійних депозитних рахунків на їх користь, згідно з

п.п. «в» п.п. 4.2.4 Закону № 889 гранична сума, зазначена в п.п. «а» чи «б», зменшується для відповідної застрахованої особи або учасника недержавного пенсійного фонду на суму страхових внесків чи внесків до недержавних пенсійних фондів або на пенсійні депозитні рахунки, сплачених його роботодавцем протягом звітного податкового року.

Якщо член сім’ї платника податків першого ступеня споріднення самостійно застрахував такі самі ризики за окремим страховим договором або він є вкладником недержавного пенсійного фонду за окремим пенсійним контрактом, то платник податків не має права включати до складу податкового кредиту суму, визначену в

п.п. «б», щодо такого члена сім’ї. Право включити до складу свого податкового кредиту суму страхових (пенсійних) внесків (премій), сплачених за таким окремим страховим договором або пенсійним контрактом, надається такому члену сім’ї на умовах, зазначених у п.п. «б»;

— сума витрат на штучне запліднення незалежно від того, чи перебуває він у шлюбі з донором (

п.п. 5.3.6 Закону № 889);

— сума витрат на оплату вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов’язаних з усиновленням дитини (

п.п. 5.3.6 Закону № 889).

Звертаємо увагу, що суму власних коштів, сплачених платником податків на користь закладу охорони здоров’я для компенсації вартості лікування такого платника податків або членів його сім’ї першого ступеня споріднення, не може бути включено до складу податкового кредиту за підсумками 2008 року. Згідно з п.п. 22.1.2 Закону № 889 платник податків зможе скористатися правом на податковий кредит щодо таких витрат лише за підсумками року, наступного за роком набуття чинності законом про медичне страхування, якого поки що немає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд