Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Роз'яснення до постанови правління Пенсійного фонду України від 07.04.2009 № 12-1 «Про Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати»

Редакція ОП
Оплата праці Травень, 2009/№ 10
Друк
Роз'яснення

ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

Р

оз’яснення до постанови правління Пенсійного фонду України від 07.04.2009 № 12-1 «Про порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати»

Роз’яснення від 14.05.2009 р.

 

Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати (далі — Порядок) розроблено на виконання Закону України від 24 грудня 2008 року № 795-VI «Про внесення зміни до статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з Порядком установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення або грошовий чек на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником розрахункових документів про перерахування сум страхових внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні або грошовому чеку.

Страхувальники, у яких сума страхових внесків, що підлягає перерахуванню до Пенсійного фонду, у розрахунковому документі менша ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, погоджують цю суму з відповідним управлінням Пенсійного фонду України за місцем взяття на облік такого страхувальника.

З метою уникнення випадків несвоєчасного отримання в установах банків страхувальниками коштів на виплату заробітної плати та забезпечення при цьому сплати страхових внесків у відповідних розмірах

зобов’язуємо організувати роботу та визначити відповідальних працівників за невідкладний (негайний), тобто максимально швидкий без зайвих зволікань, розгляд та погодження довідки-розрахунку, передбаченої Порядком. При перевірці довідки використовуються дані картки особового рахунку платника.

За порушення встановленого порядку та зволікання погодження довідок-розрахунків керівники органів Пенсійного фонду України несуть персональну відповідальність відповідно до законодавства.

Звертаємо увагу, що Порядок не поширюється на страхувальників, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний або фіксований податок), а також на підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих.

Платники єдиного або фіксованого податку самостійно щороку повідомляють установи банків про відповідну систему оподаткування, а підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів щороку надають установам банків довідку, видану відповідним органом Пенсійного фонду України, що підтверджує зазначений статус.

Така довідка видається один раз на рік на підставі установчих документів страхувальника. Довідка повинна містити обов’язкові реквізити з дотриманням вимог оформлення цього документа.

Щодо застосування цього Порядку

до платників фіксованого сільськогосподарського податку слід зазначити наступне.

Оскільки для зазначених платників у 2009 році встановлено спеціальну ставку страхових внесків у розмірі 26,56 %,

положення Порядку до них не застосовуються.

Органи Пенсійного фонду видають платникам фіксованого сільськогосподарського податку довідку про застосування ними спеціальної ставки у 2009 році.

Довідки видаються органами Фонду на вимогу страхувальників.

Водночас зазначаємо, що впровадження Порядку не змінює строків остаточного розрахунку страхувальників за базовий звітний період, що здійснюється відповідно до вимог частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та підпункту 5.1.6 пункту 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Перерахування внесків до Пенсійного фонду — на контролі в банків

 

Із прийняттям Пенсійним фондом постанови від 07.04.2009 р. № 12-1 (див. с. 4) банки тепер мусять контролювати перерахування страхувальниками сум пенсійних внесків, що підлягають сплаті при виплаті заробітної плати. Це стосується випадків, коли установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення або грошові чеки на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати. Цією постановою установи банків зобов’язали здійснювати видачу (перерахування) таких коштів при одночасному наданні страхувальниками розрахункових документів про перерахування пенсійних внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначених у платіжному дорученні або грошовому чеку.

Якщо в розрахунковому документі на перерахування пенсійних внесків суми таких внесків менше ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, страхувальнику необхідно надати установі банку довідку-розрахунок, погоджену з районним органом Пенсійного фонду за місцем свого обліку. Форму такої довідки-розрахунку наведено в додатку до постанови, що коментується (див. с. 5 ). Як зазначено в постанові, територіальні відділення Пенсійного фонду мають невідкладно погоджувати таку довідку-розрахунок.

У роз’ясненні від 14.05.2009 р. ПФУ зобов’язав організувати роботу і визначити працівників, відповідальних за невідкладні (негайні), тобто максимально швидкі без зайвих зволікань, розгляд і погодження довідки-розрахунку. Відповідальність за це покладено на керівників відповідних органів ПФУ.

Безпосередньо з довідки-розрахунку випливає, що потреба в ній виникає у випадках, коли:

— заробітна плата перевищує максимальну величину, з якої справляються страхові внески до Пенсійного фонду;

— на підприємстві, в установі, організації працюють інваліди (нагадаємо, що ставка внесків до їх заробітної плати становить 4 %);

— у страхувальника наявна переплата страхових внесків.

Зауважимо, що в довідці-розрахунку зазначаються дата, номер і сума погодженого розрахункового документа на перерахування страхових внесків. Погодивши довідку-розрахунок, орган Пенсійного фонду в такий спосіб «дає добро» на перерахування банком страхових внесків.

Також звертаємо увагу: оскільки страхові внески в частині нарахувань та утримань із заробітної плати перераховуються відповідно двома окремими платіжними документами, до розрахунку суми страхових внесків (у розмірі 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні чи грошовому чеку) банку слід приймати лише суму, зазначену в одному платіжному документі, — на перерахування страхових внесків у частині нарахувань (33,2 %) (див. консультацію фахівця ПФУ в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 42, с. 39).

Дія постанови ПФУ від 07.04.2009 р. № 12-1 не поширюється на платників єдиного та фіксованого податків, а також на підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менше 50 % загальної чисельності працюючих. Свій статус такі суб’єкти підтверджують шляхом надання установам банків відповідних документів. У роз’ясненні від 14.05.2009 р. ПФУ також відзначає, що положення постанови не застосовується до платників фіксованого сільськогосподарського податку.

Постанова Пенсійного фонду набрала чинності з 11 травня 2009 року.

 

Олена ПАВЛЕНКО, головний редактор

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі