Щодо виплати заробітної плати відрядникам

Редакція ОП
Оплата праці Грудень, 2010/№ 23
В обраному У обране
Друк
Лист від 22.11.2010 р. № 964/13/84-10

Міністерство праці та соціальної політики України

Щодо виплати заробітної плати відрядникам

Лист від 22.11.2010 р. № 964/13/84-10

 

Департамент з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянув <…> лист щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» від 23.09.2010 р. № 2559-VI (далі — Закон) і повідомляє.

Відповідно до Закону заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Тобто

заробітна плата за першу половину місяця (15 календарних днів) має виплачуватись у період з 16 по 22 число, а за другуз 1 по 7 число.

Конкретні терміни виплати заробітної плати встановлюються підприємствами самостійно в колективному договорі або нормативному акті роботодавця, погодженому з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними та уповноваженими трудовим колективом).

Розмір заробітної плати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Тарифна ставка (оклад) є основною заробітною платою. Для працівників-відрядників основна заробітна плата встановлюється у вигляді відрядних розцінок.

Відрядні розцінки визначаються шляхом ділення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на погодинну (денну) норму виробітку. Відрядна розцінка може бути визначена також шляхом множення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на встановлену норму часу в годинах або днях.

Облік виробітку та

нарахування заробітної плати працівникам-відрядникам, у тому числі за першу половину місяця, здійснюється на основі виконання відрядного наряду, який видається працівнику (бригаді) майстром до початку роботи. У наряді зазначається обсяг роботи; норма виробітку та відрядна розцінка на виконувану роботу.

При

прямій відрядній системі оплати праці сума нарахованої заробітної плати визначається множенням установленої відрядної розцінки на фактичний обсяг виробітку за кожним видом виконаних робіт за розрахунковий період.

У випадку застосування акордної оплати праці в акордному завданні-наряді, яке видається перед початком роботи, мають бути зазначені строк початку і закінчення роботи, обсяг робіт, розцінки за одиницю відрядної роботи та загальна сума заробітної плати за всю роботу. Якщо для виконання роботи необхідно тривалий час, то

за акордним нарядом за поточний місяць (першу та другу половину місяця) видається аванс з урахуванням обсягу робіт. Остаточний розрахунок щодо заробітної плати за акордним нарядом здійснюється після закінчення даних робіт на основі калькуляції за діючими нормами та розцінками.

 

Директор Департаменту О. Товстенко

 

Коментар редакції

 

Аванс відрядникам: роз’яснює Мінпраці

 

У листі, що коментується, Мінпраці надало роз’яснення про строки виплати заробітної плати та визначення її розміру за першу половину місяця для працівників-відрядників.

Нагадаємо, що згідно з оновленими редакціями ст. 115 Кодексу законів про працю від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці), які діють з 20.11.2010 р., заробітна плата має виплачуватися не

рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Мінпраці звертає увагу на те, що з урахуванням нових

вимог заробітна плата за першу половину місяця (за 15 календарних днів) має виплачуватися в період з 16 по 22 число, зарплата за другу половину місяця з 1 по 7 число.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Тобто при погодинній системі оплати праці

розмір авансу має бути не меншим 50 % тарифної ставки (посадового окладу) працівника з урахуванням фактично відпрацьованого ним часу.

Водночас досі залишалося невиясненим питання: як саме визначати розмір зарплати за першу половину місяця для працівників, що перебувають на відрядній системі оплати праці? З листа, що коментується, Мінпраці випливає, що

сума авансу для відрядників має визначатися виходячи з фактичного обсягу виробленої продукції (робіт, послуг) за першу половину місяця та відрядних розцінок.

Нововведення в порядку виплати заробітної плати детально було розглянуто в матеріалі фахівця редакції «Нові вимоги до строків виплати зарплати та визначення розміру авансу» // «Оплата праці», 2010, № 21, с. 5, а також у матеріалі фахівця Мінпраці «Як установити розмір авансу» // «Оплата праці», 2010, № 21, с. 18.

 

Катерина СКРИПКІНА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд