Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо нарахування внесків до Пенсійного фонду на суми виплат за минулі та майбутні періоди

Редакція ОП
Оплата праці Травень, 2010/№ 10
Друк
Лист від 08.04.2010 р. № 5996/03-20

Пенсійний фонд України

Щодо нарахування внесків до Пенсійного фонду на суми виплат за минулі та майбутні періоди

Лист від 08.04.2010 р. № 5996/03-20

 

Пенсійний фонд України в межах своєї компетенції розглянув лист щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суми виплат за минулі та майбутні періоди і повідомляє.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон).

Враховуючи положення статей 19 та 20 Закону, обчислення страхових внесків

здійснюється у межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, що дорівнюють п'ятнадцяти розмірам прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб, на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

При нарахуванні страхових внесків за минулі періоди застосовується розмір страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. При цьому обмеження виплат максимальною величиною, на які нараховуються страхові внески, що встановлюється законодавством, здійснюється за кожен місяць окремо в розмірі обмеження, який діяв у період,

за який здійснюється нарахування виплат.

У разі якщо у звітному періоді проводяться нарахування та виплати за

майбутні періоди, застосовується розмір страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. При цьому обмеження виплат максимальною величиною, на які нараховуються страхові внески, що встановлюється законодавством, здійснюється за кожен місяць окремо в розмірі, який діє та діятиме в періоді, за який здійснюється нарахування виплат.

У вищезазначеному порядку здійснюється нарахування страхових внесків лише на виплати, що відповідно до чинного законодавства нараховуються за минулі або майбутні періоди, а саме:

лікарняні та відпускні.

У разі якщо працівнику здійснюються донарахування заробітної плати, пов'язані з іншими обставинами, ставка страхового внеску та максимальна величина застосовуються у розмірах, що діють

у момент їх нарахування.

Таким чином, у наведених <…> прикладах нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування необхідно здійснювати з урахуванням вищезазначеного.

 

Заступник Голови правління В. Короневський

 

Коментар редакції

 

Правила нарахування пенсійних внесків на виплати за минулі та майбутні періоди

 

Пенсійний фонд укотре нагадав порядок обкладення страховими внесками сум виплат, що нараховуються за минулі та майбутні періоди. Аналогічні роз'яснення Пенсійний фонд надавав і раніше в листі від 06.03.2006 р. № 2584/03-02.

У листі, що коментується, ідеться тільки про «перехідні» лікарняні та відпускні. Зауважимо, що за минулі періоди можуть нараховуватися лікарняні, оскільки нарахування здійснюється в місяці надання листка непрацездатності, а за майбутні періоди — відпускні, якщо роботодавець нараховує суму зарплати за час відпустки наперед, тобто в місяці, на який припадає початок відпустки.

При справлянні пенсійних внесків з «перехідних» лікарняних та відпускних необхідно дотримуватись таких правил:

1) застосовується

розмір страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу), на які нараховуються страхові внески;

2) обмеження виплат

максимальною величиною, що встановлюється законодавством, на які нараховуються страхові внески, здійснюється за кожен місяць окремо в розмірі обмеження, що діяло (для виплат за минулі періоди) або діятиме (для виплат за майбутні періоди) в періоді, за який здійснюється нарахування виплат.

Якщо роботодавець здійснює

донарахування заробітної плати, пов'язане з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок тощо, для цілей обкладення пенсійними внесками застосовуються розміри ставки внеску та максимальної величини заробітної плати, з якої справляються страхові внески, що діють у місяці нарахування виплат. Нагадаємо, що згідно з п.п. 1.6.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, донараховані із зазначених вище причин суми зарплати відображаються у фонді оплати праці того місяця, в якому здійснюється таке донарахування.

 

Катерина СКРИПКІНА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі