Нарахування внесків до Пенсійного фонду на суми виплат інваліду за договором ЦПХ

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Вересень, 2010/№ 18
Відповідь на запитання

Нарахування внесків до Пенсійного фонду на суми виплат інваліду за договором ЦПХ

 

Надія КАРПЕНКО, консультант газети «Оплата праці»

 

Для виконання робіт між підприємством та працівником, який є інвалідом II групи, було укладено цивільно-правовий договір — договір підряду. Яку ставку внесків до Пенсійного фонду потрібно використовувати в частині нарахувань на зарплату такого працівника?

(м. Харків)

 

Для того щоб говорити про особливості оподаткування виплат за договором цивільно-правового характеру, необхідно розглянути його відмінності від трудового договору у правовому регулюванні.

Трудовий договір

регулюється нормами трудового права. Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, на підставі якої працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець зобов'язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.

Договір цивільно-правового характеру

регулюється нормами цивільного права — Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦКУ). Такий договір є угодою між громадянином та підприємством, установою, організацією на виконання першим певної роботи (надання послуг). На відміну від трудового договору, при укладенні цивільно-правового договору важливий не процес роботи, а тільки її результат, який має бути надано виконавцем у встановлений строк та оплачено відповідно до умов договору.

Основними видами цивільно-правових договорів, що укладаються, є договір підряду і договір про надання послуг, що регулюються положеннями

ст. 837 і 901 ЦКУ.

Згідно зі

ст. 837 ЦКУ за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням іншої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти й оплатити виконану роботу.

Відповідно до

ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається у процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцю зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Існують відмінності у ставці внесків до Пенсійного фонду для працівників за трудовим договором і договором цивільно-правового характеру. При оформленні відносин за

трудовим договором у частині нарахувань на фонд оплати праці згідно з абзацом п’ятим п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97 р. № 400/97-ВР (далі — Закон № 400) ставка внеску нарахування для працівників-інвалідів становить 4 %. У всіх інших випадках, зокрема при оформленні цивільно-правового договору, на підставі абзацу другого п. 1 ст. 4 Закону № 400 розмір нарахувань до Пенсійного фонду становить 33,2 %.

Тепер розглянемо нюанси нарахування таких внесків при укладенні цивільно-правового договору.

Як зазначено у

ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі — Закон № 1058), винагороди за цивільно-правовим договором є об'єктом для нарахувань та утримань внесків на пенсійне страхування. Із Закону № 1058 можна зробити висновок, що при оформленні договору цивільно-правового характеру внески до Пенсійного фонду на суми виплат за такими договорами нараховуються як у разі виконання робіт, так і в разі надання послуг.

Однак у

листі від 01.09.2006 р. № 11127/03-02 Пенсійний фонд надав роз'яснення про таке: якщо сума винагороди виплачується за надання послуг, то внески за обов'язковим пенсійним страхуванням не нараховуються. У цьому ж листі, указуючи на нарахування в розмірі 33,2 %, зазначається таке: якщо сума винагороди виплачується особам за виконання робіт за договором цивільно-правового характеру, внески за обов'язковим пенсійним страхуванням нараховуються і сплачуються на загальних підставах.

З цього можна зробити висновок, що на загальних підставах такі внески нараховуються тільки із сум винагород за виконання робіт. Але пізніше Пенсійний фонд у

листі від 13.05.2008 р. № 8157/03-20 зауважив, що нарахування страхових внесків на суму винагороди за надання послуг не суперечить чинному законодавству, а ненарахування таких внесків не тягне за собою відповідальності, установленої пп. 3 і 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058.

Стосовно ситуації, викладеної в запитанні читача, нарахування на суми винагороди працівнику-інваліду, який виконує роботи за договором підряду, повинні здійснюватися за ставкою

33,2 %.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити