Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо розрахунку відпускних

Редакція ОП
Оплата праці Січень, 2013/№ 1
Друк
Лист від 26.11.2012 р. № 1203/13/84-12

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо розрахунку відпускних

Лист від 26.11.2012 р. № 1203/13/84-12

 

Міністерство соціальної політики розглянуло <…> звернення щодо застосування норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), і повідомляє.

Абзацом шостим пункту 2 Порядку передбачено, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Зазначена норма стосується, зокрема, випадків, коли працівникам надається відпустка без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку відповідно до ст. 25 та за згодою сторін відповідно до ст. 26 Закону України «Про відпустки».

Таким чином, у випадку, коли працівникам надавалась відпустка без збереження заробітної плати відповідно до законодавства, середньоденна заробітна плата для оплати часу відпусток провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого фактично відпрацьованого періоду, зменшену на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (стаття 73 Кодексу законів про працю України) та на кількість календарних днів перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати, яка надана відповідно до ст. 26 Закону України «Про відпустки». Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

 

Директор Департаменту заробітної плати
та умов праці О. Товстенко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Відпустка за свій рахунок виключається з розрахункового періоду для визначення суми відпускних

 

Питання, розглянуте в листі, що коментується, стосується розрахунку суми відпускних. Розберемося детальніше.

Розрахунок відпускних здійснюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Відповідно до п. 2 цього Порядку період, протягом якого працівник відповідно до чинного законодавства або з інших поважних причин не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) встановлено два види відпусток без збереження заробітної плати:

— на підставі ст. 25 Закону про відпустки — відпустка за свій рахунок, яку роботодавець зобов’язаний надати працівнику в разі, якщо він за нею звертається;

— на підставі ст. 26 Закону про відпустки — відпустка за свій рахунок, що надається за згодою сторін (тривалістю не більше 15 календарних днів).

Тривалий час фахівці Мінпраці дотримувалися тієї точки зору, що період, протягом якого працівник був у відпустці за свій рахунок на підставі ст. 25 Закону про відпустки, виключається з розрахункового періоду, а період, протягом якого працівник був у відпустці за свій рахунок на підставі ст. 26 цього Закону, не виключається з розрахункового періоду для визначення суми відпускних. Таку позицію було відображено в листі Мінпраці від 20.12.2007 р. № 929/13/84-07.

Ми категорично не погоджувалися з цією думкою, оскільки вона не відповідала чинному законодавству. Адже відпустки за свій рахунок на підставі ст. 25 і 26 Закону про відпустки надаються відповідно до чинного законодавства. А це означає, що з розрахункового періоду має бути виключено дні неоплачуваної відпустки, яка надається на підставі як ст. 25, так і ст. 26 Закону про відпустки. Фахівці Мінпраці згодом змінили свою думку, що було відображено в їх неофіційних роз’ясненнях (див. «ОП», 2008, № 1, с. 14; 2012, № 18, с. 27).

Водночас офіційного листа Мінсоцполітики з цього питання не було. І як показує практика, перевіряючі органи, зокрема фахівці фінінспекції, при перевірках користувалися роз’ясненням, викладеним у листі Мінпраці від 20.12.2007 р. № 929/13/84-07, і застосовували штрафні санкції до установ та організацій.

І ось нарешті справедливість перемогла. З’явився офіційний лист Мінсоцполітики, в якому чітко зазначено таке: період, протягом якого працівник перебував у відпустці за свій рахунок на підставі ст. 26 Закону про відпустки, виключається з розрахункового періоду для визначення суми відпускних.

Упевнені, що при перевірках це питання більше не буде каменем спотикання між фахівцями фінінспекції та бухгалтерами установ та організацій.

 

Тетяна РУДА, головний редактор

(e-mail: t.rudaya@id.factor.ua)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі