Старший викладач медучилища: яким буде розмір підвищення посадового окладу
Лідія ГАВРИЛЕНКО, головний спеціаліст з питань соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників охорони здоров’я України
Чи правомірне підвищення посадового окладу на 10 відсотків викладачу медичного училища у разі присвоєння йому педагогічного звання «старший викладач»?
(запитання з електронної пошти редакції: ot@id.factor.ua)
Оплата праці педагогічних працівників вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, до яких належать і медичні училища, здійснюється за наказами Міністерства освіти і науки. Умови оплати праці педагогічних працівників врегульовано Iнструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102 (далі — Iнструкція № 102), яка застосовується незалежно від підпорядкування навчальних закладів.
Слід зазначити, що через особливості організації навчального процесу оплата праці педагогічних працівників у педучилищах відрізняється від оплати праці викладачів вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, що здійснюють підготовку за іншими напрямами та спеціальностями.
Зокрема, у п.п. «а» п. 64 Iнструкції № 102 визначено, що ставки заробітної плати викладачів педагогічних училищ установлюються за 3 години педагогічної роботи на день або 18 годин на тиждень. Викладачам інших вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, у тому числі й медичних училищ, ставки заробітної плати виплачуються виходячи з 3 годин викладацької роботи в середньому на день та річного навантаження 720 годин за п.п. «б» п. 64 Iнструкції № 102.
Підвищення посадових окладів педагогічного персоналу визначені у п. 24 Iнструкції № 102. Згідно з п.п. «д» цього пункту викладачам педагогічних училищ, яким за результатами атестації присвоєне звання «Старший викладач», ставка заробітної плати, встановлена залежно від категорії, присвоєної за наслідками атестації, підвищується на 10 відсотків. Приміткою з позначкою «*» до цього пункту виключено викладачів інших вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, тобто для викладачів медучилищ цей пункт не застосовується.
Згідно з чинним на цей час Положенням про старшого викладача, затвердженим наказом Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти СРСР від 10.11.84 р. № 732, до штатів технікумів, коледжів та інших вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, де запроваджено лекційний метод навчання (крім педагогічних училищ), вводиться посада старшого викладача. Тому для них встановлюється підвищення ставок заробітної плати та посадових окладів, наведене у примітці 2 до п. 8 Iнструкції № 102, а саме: ставки викладачів вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації встановлюються на 5 відсотків вище ставок викладачів вищої категорії.
Таким чином, ставки заробітної плати викладачів педагогічних училищ за звання «Старший викладач», присвоєне за результатами атестації, підвищуються на 10 відсотків, а старшим викладачам (за посадою) вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, які готують фахівців за іншими напрямами, розміри ставок заробітної плати встановлюються на 5 відсотків вище від ставок заробітної плати викладачів вищої категорії, незалежно від того, яка кваліфікаційна категорія встановлена працівникові за наслідками атестації.