Одноразова грошова допомога при виході на пенсію: обкладення ПДФО та ЄСВ

Редакція ОП
Оплата праці Березень, 2014/№ 5
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Одноразова грошова допомога при виході на пенсію: обкладення ПДФО та ЄСВ

 

Тетяна БОЛОХОВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail: ot@id.factor.ua)

Голова сільської ради звільняється у зв’язку з виходом на пенсію державного службовця. Згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-III йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Чи утримується з такої грошової допомоги податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

Чи включається грошова допомога в розмірі 10 посадових окладів до нової довідки для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-XII?

(запитання з електронної пошти редакції: ot@id.factor.ua)

 

Насамперед зауважимо, що посадовим особам органів місцевого самоврядування в разі виконання певних умов призначається пенсія державного службовця. Так, згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-ІІІ (далі — Закон № 2493) посадовим особам місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, пенсійне забезпечення здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Також посадовій особі органу місцевого самоврядування при виході на пенсію державного службовця законодавчо встановлена виплата грошової винагороди в розмірі 10 посадових окладів. Відповідно до ч. 11 ст. 21 Закону № 2493 в разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв’язку з виходом на пенсію посадовим особам місцевого самоврядування виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування або на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців*.

* Про те, за яких умов виплачується грошова винагорода в розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію державного службовця, читайте в консультаціях (див. «ОП», 2009, № 14, с. 25; 2010, № 14, с. 27; 2012, № 18, с. 28; 2013, № 10, с. 27, № 14, с. 25; 2014, № 1, с. 25).

Тепер перейдемо до розгляду порядку обкладення грошової винагороди при виході державного службовця на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ).

ЄСВ. Базою для нарахування ЄСВ для підприємств, установ, організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI є суми:

— нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР;

— винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

— оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами;

— допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Визначення видів виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5). Відповідно до п. 3.6 цієї Інструкції одноразова грошова допомога державним службовцям, які виходять на пенсію згідно з чинним законодавством, не входить до фонду оплати праці.

Крім того, виплати, на які не нараховується ЄСВ, перелічені в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Згідно з п. 2 розд. І цього Переліку одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби не є базою для нарахування та утримання ЄСВ.

Висновок. На одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів державним службовцям, у тому числі й посадовим особам органів місцевого самоврядування, при виході на пенсію ЄСВ не нараховується та не утримується.

ПДФО. Згідно з п. 3.6 Інструкції № 5 одноразова грошова допомога державним службовцям, які виходять на пенсію згідно з чинним законодавством, не належить до фонду заробітної плати.

Водночас з такої виплати необхідно утримати ПДФО.

Так, відповідно до п.п. 164.2.19 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків уключаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу (інші виплати), і підлягають оподаткуванню за ставками, установленими п. 167.1 ПКУ (15 або 17 %). Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, що не підлягають оподаткуванню, і одноразову грошову допомогу при виході на пенсію серед них не зазначено.

Висновок. Дохід у вигляді одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яка виплачується при виході на пенсію державним службовцям, обкладається ПДФО.

При цьому, якщо сума бази оподаткування менше або дорівнює 10 розмірам мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного податкового року, то застосовується ставка 15 %. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної зарплати, то до суми, що дорівнює 10 розмірам мінімальної зарплати, застосовується ставка 15 %, а до суми бази оподаткування, що перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, застосовується ставка 17 %. Нагадаємо: у 2014 році 10 мінімальних заробітних плат становлять 12180,00 грн.

Також зауважимо, до суми одноразової грошової допомоги при виході на пенсію податкова соціальна пільга (ПСП) не застосовується, оскільки ця виплата не належить до заробітної плати. А до зарплати, якщо вона не перевищила граничну величину, ПСП застосовується.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ сума одноразової грошової допомоги, що виплачується при виході на пенсію, у тому числі і державним службовцям, указується з кодом ознаки доходу «127». На це звертав увагу фахівець Міндоходів у консультації (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2013, № 35, с. 11).

Довідка про призначення пенсії. Стосовно включення/невключення суми одноразової допомоги при виході на пенсію до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсій (далі — довідка) зазначимо таке.

Однією з умов урахування тих чи інших виплат у заробітку, з якого обчислюється пенсія, є сплата страхових внесків або ЄСВ з цих виплат. Слід мати на увазі, що пенсійне забезпечення державних службовців регулюється Законом № 3723. Призначення пенсії державного службовця здійснюється виходячи з виплат, які складають його заробітну плату та з яких були утримані (нараховані) страхові внески або ЄСВ.

Як раніше (у старих формах довідок, затверджених постановою Правління ПФУ від 30.10.2008 р. № 19-11), так і зараз (у нових формах довідок, затверджених постановою Правління ПФУ від 04.09.2013 р. № 15-1) у довідці зазначають тільки ті складові заробітної плати державного службовця, які враховуються при призначенні пенсії.

А оскільки на грошову допомогу при виході на пенсію в розмірі 10 посадових окладів не нараховується (не утримується) ЄСВ, а також вона не є складовою заробітної плати державного службовця, указувати таку виплату в довідці для призначення пенсії не потрібно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд