Переведення на іншу посаду: коли коригуємо зарплату для розрахунку відпускних

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Травень, 2014/№ 10
Відповідь на запитання

Переведення на іншу посаду: коли коригуємо зарплату для розрахунку відпускних

 

Неля СИНЬКО, начальник відділу організації заробітної плати та удосконалення законодавства з оплати праці Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці

Працівнику бюджетної організації з 14.12.2013 р. надавалася основна щорічна відпустка тривалістю 24 календарні дні. Із січня по грудень 2012 року такий працівник обіймав посаду головного спеціаліста сектору з окладом 1150 грн. З 01.01.2013 р. його перевели на посаду завідувача сектору з окладом 1533 грн. З цієї дати також підвищилися посадові оклади всіх працівників організації. При цьому змінилася структура організації: посада головного спеціаліста зазначеного сектору з 01.01.2013 р. у штатному розписі відсутня.

Чи необхідно було здійснювати в такому випадку коригування заробітної плати для розрахунку відпускних? Якщо так, то як це зробити?

(Донецька обл.)

 

Здійснення коригування середньої заробітної плати передбачено п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100). Так, у випадках підвищення тарифних ставок та посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також згідно з рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігаються середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення (абзац перший п. 10 Порядку № 100).

Якщо ж підвищення відбулося в періоді, коли за працівником зберігався середній заробіток, такий середній заробіток коригують у частині, що стосується днів збереження заробітної плати від дня підвищення тарифних ставок (окладів) (абзац другий п. 10 Порядку № 100).

Коефіцієнт, на який необхідно коригувати виплати, що включаються до середнього заробітку, розраховується шляхом ділення окладу (тарифної ставки), установленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку) до підвищення. Для кожного працівника необхідно розраховувати свої коефіцієнти коригування. Коригуванню підлягають ті виплати, що враховуються при обчисленні середнього заробітку згідно з Порядком № 100.

Зверніть увагу: відповідно до абзацу третього п. 10 Порядку № 100 середня заробітна плата не коригується у випадку зміни тарифної ставки (посадового окладу) працівника у зв’язку з присвоєнням йому вищого розряду, переведенням на іншу вищеоплачувану роботу (посаду) тощо.

Це означає, що виплати за розрахунковий період не коригуються на коефіцієнт підвищення посадового окладу у зв’язку з підвищенням на посаді. Однак якщо в розрахунковому періоді, крім підвищення окладу у зв’язку з підвищенням працівника на посаді, були підвищення окладів відповідно до актів законодавства, на ці коефіцієнти коригування середньої зарплати здійснюватися повинне. При цьому коригування провадиться за коефіцієнтами відповідного місяця розрахункового періоду з урахуванням конкретних посадових окладів у таких місяцях.

У наведеному запитанні працівник перебував в основній щорічній відпустці з 14.12.2013 р. по 08.01.2014 р. включно. У цьому випадку розрахунковим періодом був грудень 2012 року — листопад 2013 року. При цьому в такому періоді (з 01.01.2013 р.) працівника перевели на вищу посаду, відповідно в нього підвищився посадовий оклад. Якби в розрахунковому періоді не було підвищення окладів за відповідними посадами, коригування б не здійснювалося. Але в нашому прикладі з 01.01.2013 р. оклади за відповідними посадами були підвищені.

Таким чином, необхідно здійснювати коригування середньої заробітної плати на коефіцієнт її підвищення. Для наочності покажемо в таблиці, як змінювався посадовий оклад працівника.

Місяці розрахункового періоду

Посада

Посадовий оклад, грн.

Грудень 2012 року

Головний спеціаліст

1150,00

Січень — листопад 2013 року

Завідувач сектору

1533,00

 

У розрахунковому періоді відбулося одночасне (у січні 2013 року) збільшення посадового окладу у зв’язку з підвищенням працівника на посаді та у зв’язку з підвищенням посадових окладів по всій бюджетній організації. У тому випадку, якби працівника не підвищили на посаді, коефіцієнт коригування розраховували б виходячи з посадового окладу за посадою головного спеціаліста.

Проте з 01.01.2013 р. відбулася зміна структури організації, і посади головного спеціаліста зазначеного сектору (виходячи з якої можна розрахувати коефіцієнт коригування) у штатному розписі не передбачено.

У цьому випадку можна скористатися таким варіантом: використовуйте посадовий оклад за аналогічною посадою в іншому відділі (секторі) організації після підвищення окладів (після 01.01.2013 р.).

Припустимо, що в іншому відділі такої бюджетної організації посадовий оклад головного спеціаліста з 01.01.2013 р. склав 1230,00 грн. Тоді коефіцієнт підвищення окладу в грудні 2012 року дорівнює: 1,0696 (1230,00 грн. : 1150,00 грн.).

Таким чином, заробітну плату, що бере участь у розрахунку середньої зарплати для нарахування відпускних, коригуємо так:

— за грудень 2012 року — на коефіцієнт 1,0696;

— за січень — листопад 2013 року — не коригуємо.

Наведемо приклад розрахунку відпускних, для наочності зазначивши в таблиці на с. 12 умовні числові дані.

Місяці розрахункового періоду

Заробітна плата, що бере участь у розрахунку відпускних, грн.

Коефіцієнт підвищення

Відкоригована заробітна плата, грн.

Кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку*

Грудень 2012 року

2598,28

1,0696

2779,12

31

Січень 2013 року

2765,17

1,0

2765,17

29

Лютий 2013 року

3456,47

1,0

3456,47

28

Березень 2013 року

3456,47

1,0

3456,47

30

Квітень 2013 року

3456,47

1,0

3456,47

30

Травень 2013 року

3456,47

1,0

3456,47

27

Червень 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

28

Липень 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

31

Серпень 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

30

Вересень 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

30

Жовтень 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

31

Листопад 2013 року

3468,45

1,0

3468,45

30

Разом

40000,03

х

40180,87

355

* Без урахування святкових та неробочих днів згідно зі ст. 73 КЗпП.

 

Розрахуємо середньоденну заробітну плату:

40180,87 грн. : 355 к. дн. = 113,19 грн.

Сума відпускних складе:

113,19 грн. х 24 к. дн. = 2716,56 грн.

 

На закінчення зауважимо таке. Положення п. 10 Порядку № 100 є обов’язковими для виконання підприємствами всіх форм власності. Коригування зарплати здійснюється з метою недопущення зниження середньої зарплати у зв’язку з підвищенням на підприємстві, в установі, організації тарифних ставок (посадових окладів). При цьому тільки госп­розрахункові підприємства можуть здійснювати коригування зарплати з урахуванням їх фінансових можливостей. Тож у випадку фінансової скрути вони можуть лише зменшити коефіцієнт коригування, але не відмовитися від його проведення взагалі (див. лист Мінпраці від 24.10.2008 р. № 696/13/84-08 // «ОП», 2008, № 10, с. 4). Бюджетні організації, установи, заклади зобов’язані здійснювати коригування зарплати в повному обсязі.

Таким чином, якщо ви нарахували й виплатили працівнику відпускні без коригування зарплати на коефіцієнт підвищення, необхідно донарахувати й виплатити працівнику різницю в сумі відпускних, якої не вистачає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити