Розраховуємо дні відпустки, що підлягають грошовій компенсації

В обраному У обране
Друк
Усенко Олена, головний спеціаліст відділу регулювання умов та експертизи праці Департаменту заробітної плати та умов праці
Оплата праці Листопад, 2014/№ 22
Працівниця має право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні та соцвідпустку на дітей тривалістю 10 календарних днів. Чи може вона отримати компенсацію за 10 календарних днів щорічної основної відпустки, якщо скористається 14 календарними днями такої щорічної відпустки та 10 календарними днями соцвідпустки на дітей? (запитання з електронної пошти редакції: ot@id.factor.ua)

Дійсно, працівник може отримати компенсацію за невикористану щорічну відпустку і без припинення трудових відносин з роботодавцем. Але тут не обійтися без умов, викладених у ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504):

«За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.»

Акцентуємо, що працівник має змогу отримати грошову компенсацію (без звільнення) саме за невикористані дні щорічних відпусток. Підказка! До щорічних відпусток (ст. 4 Закону № 504) відносять: основну та додаткові за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, за особливий характер праці (у тому числі за ненормований робочий день). При цьому соціальна додаткова відпустка на дітей не належить до виду щорічних.

Ось і виходить, що не виплачують грошову компенсацію за невикористані дні соцвідпустки на дітей. Отримати за неї гроші можна, але тільки у разі звільнення при проведенні остаточного розрахунку.

Але крапку на цьому ставити зарано. Подивіться уважно на вищезгадану норму ст. 24 Закону № 504: для реалізації права на грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки працівник повинен «відпочити» не менше 24 календарних днів. Її неналежне трактування може призвести до неправильного підрахунку днів щорічної відпустки, які компенсують.

Дні яких видів відпусток беруть участь у розрахунку цих 24 календарних днів? Тільки щорічних! Такий висновок випливає й з листа Мінсоцполітики від 21.06.2012 р. № 207/13/116-12 («ОП», 2012, № 17, с. 9). Тобто працівник може отримати грошову компенсацію за частину щорічної відпустки, якщо фактично скористається 24 календарними днями щорічної відпустки. При цьому у підрахунку беруть участь щорічні (основні та додаткові) відпустки за відповідний робочий рік.

Зверніть увагу! Використані дні соцвідпустки на дітей не беруть участі у розрахунку 24 календарних днів відпустки, які працівник повинен відгуляти для отримання грошової компенсації (без звільнення). Причина: соцвідпустка на дітей не належить до щорічних.

Констатуємо: якщо працівник має право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні + на соцвідпустку на дітей тривалістю 10 (17) календарних днів, то він не може отримати грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку, продовжуючи трудові відносини із цим роботодавцем. А тому комбінація із використання відпусток, наведена у запитанні, не призведе до отримання працівником грошової компенсації за невикористану відпустку.

Інша річ, якщо до вже згаданих відпусток додати іншу складову — наприклад, щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день (7 календарних днів). У такому разі працівник може скористатися щорічною основною відпусткою тривалістю 24 календарних дні, а за 7 календарних днів щорічної додаткової відпустки отримати компенсацію.

Майте на увазі! Роботодавець не може компенсувати частину щорічної відпустки без згоди на це працівника. Тобто працівник самостійно вирішує, чи бажає він отримати таку компенсацію. Якщо ж ваш співробітник виявив це бажання, то він фіксує його письмово — як правило, в заяві.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити