Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Декретниця «за штатом»: чи можливо?

Романюк Катерина, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Квітень, 2019/№ 8/1
Друк
Працівниця установи перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Чи можна вивести за штат (скоротити) її посаду?

На період відпустки для догляду за дитиною до 3 років (до 6 років на підставі медичного висновку) за працівницею зберігається місце роботи (посада) (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР). Тобто після закінчення відпустки працівниця повинна вийти на роботу на ту ж саму посаду, яку вона обіймала до відпустки. Тому роботодавець не має права вивести за штат (скоротити) посаду працівниці, яка перебуває в такій відпустці. На це також звертало увагу Мінсоцполітики в листах від 13.03.2012 р. № 40/06-187-12 та від 16.05.2012 р. № 158/13/133-12.

Ідеальним є варіант, коли посаду працівниці, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною, скорочують з першого робочого дня після виходу такої працівниці з відпустки. При цьому попередити працівницю про майбутнє звільнення у зв’язку зі скороченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП роботодавець може, зокрема, в періоді перебування її у відпустці для догляду за дитиною. Головне — дотриматися двомісячного строку, як того вимагає ст. 492 КЗпП (див. лист Мінсоцполітики від 26.03.2015 р. № 182/06/187-15). Пам’ятайте! Звільняти вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3 (6) років, одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, за ініціативою роботодавця заборонено. Виняток — повна ліквідація підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (ч. 3 ст. 184 КЗпП).

У бюджетників, штатний розпис яких затверджується органами вищого рівня, можуть бути свої особливості. Річ у тому, що орган вищого рівня доводить до відома бюджетної установи рішення про скорочення штатів у відповідному розпорядженні. І в ньому зазначена конкретна дата виконання цього припису, причому, зазвичай, без урахування того факту, що скорочувані посади можуть обіймати працівниці, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до 3 років.

У цьому випадку бюджетній установі нічого не залишається, як затвердити новий штатний розпис без урахування скорочених посад. Декретниці фактично виявляються «за штатом». Їм можуть запропонувати вакантну посаду відповідно до їх спеціальності (кваліфікації), а за відсутності таких посад — попередити не пізніше ніж за 2 місяці про майбутнє звільнення у зв’язку зі скороченням штату (п. 1 ст. 40 КЗпП) і звільнити після закінчення відпустки для догляду за дитиною (звичайно, якщо працівниця не належить до пільгової категорії).

Деякі спеціальні нормативні акти прямо прописують зазначену процедуру. Так, наприклад, жінки-військовослужбовці, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, у разі проведення організаційних заходів, унаслідок чого їх посади підлягають скороченню і немає можливості перемістити таких жінок на вакантні посади, до закінчення відпустки по догляду за дитиною утримуються поза штатом частини. Після закінчення відпустки командир військової частини звільняє їх з військової служби у зв’язку зі скороченням штатів (п. 91 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 р. № 1053/2001).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць