«Я прийшов, тебе нема…», або Як покарати працівника за запізнення

В обраному У обране
Друк
Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Лютий, 2019/№ 4/1
«У метро була пробка», «У трамвая спустило колесо»… Які тільки відмовки не вигадують працівники, які запізнилися на роботу! Проте роботодавець має право вирішити, наскільки поважною була така причина, і покарати порушника трудової дисципліни. Як правильно це зробити, ми вам підкажемо.

Запізнення — це що?

Ані Кодекс законів про працю України від 10 грудня 71 р. (далі — КЗпП), ані інші нормативно-правові акти не надають визначення терміна «запізнення». Якщо ми говоримо про трудові відносини, то запізненням можна вважати ситуацію, коли працівник приступає до виконання своїх трудових обов’язків пізніше встановленого часу.

Підписуючи трудовий договір (контракт), працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цим договором, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку (ст. 21 КЗпП). Саме правилами внутрішнього трудового розпорядку визначається тривалість щоденної роботи (у тому числі час початку і закінчення робочого дня) (ст. 52 КЗпП)*.

* Вам буде корисна стаття «Правила внутрішнього трудового розпорядку: зайвий «папірець» чи важливий документ» // спецвипуск «ОП», 2018, № 24/1, с. 7.

Обов’язок працівника дотримуватися трудової дисципліни закріплений також у ст. 139 КЗпП.

Запізнення, тобто недотримання встановленого режиму робочого часу, є порушенням трудової дисципліни, за яке працівник може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності. Причому це справедливо абсолютно для всіх працівників незалежно від того, який вид трудового договору вони уклали (безстроковий, строковий або на час виконання певної роботи), та умов, на яких вони працюють (основне місце роботи чи сумісництво).

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити