Теми статей
Обрати теми

Переводимо годинники: плюс 1 година

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
На підприємстві охоронники працюють за графіком виходу на роботу. Режим роботи — «доба через три», тобто 24 години працюють (з 08:00 одного дня до 08:00 наступного дня), а 72 години відпочивають. Облік робочого часу — підсумований. Обліковий період — квартал. Один з охоронників працюватиме в ніч переходу на зимовий час, тобто в ніч з 30 на 31 жовтня 2021 року. Чи потрібно зазначати таку додаткову годину роботи в табелі обліку робочого часу? Чи треба її оплачувати?

Переведення годинників на зимовий (та літній) час визначено постановою КМУ від 13.05.96 № 509.

У 2021 році переведення годинників на зимовий час відбудеться 31 жовтня о 04:00. Тож працівник, який згідно з графіком виходу на роботу працюватиме в ніч «зимового переходу» з 30 на 31 жовтня, відпрацює на годину більше, ніж зазвичай.

Ігнорувати цю годину в жодному разі не можна. Адже трудове законодавство вимагає від роботодавця достовірного ведення обліку робочого часу, фактично відпрацьованого працівником. Саме тому у табелі обліку робочого часу потрібно проставити кількість відпрацьованих працівником годин за фактом.

У цьому випадку за працівником у табелі обліку робочого часу має бути зазначено:

• 30 жовтня всього 16 відпрацьованих годин (з 08:00 до 24:00), у тому числі 2 години (з 22:00 до 24:00) у нічний час (нічним вважається час із 22:00 вечора до 06:00 ранку);

• 31 жовтня всього 9 годин (з 00:00 до 08:00), у тому числі 7 годин (з 00:00 до 06:00) у нічний час.

При підсумованому обліку робочого часу наприкінці кожного місяця працівникам нараховують: основну зарплату, надбавки, доплати, у тому числі за роботу в нічний час, святкові і неробочі дні тощо. А ось роботу в надурочний час (за наявності надурочних годин) відповідно до ст. 106 КЗпП оплачують наприкінці облікового періоду.

Якщо охоронникові, що працював у ніч «зимового переходу», встановлений оклад і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в жовтні, то йому нарахують основну зарплату у повному розмірі, навіть попри те, що він відпрацював за графіком роботи з 30 на 31 жовтня на годину більше.

Інша річ, якщо працівникові встановлена годинна тарифна ставка. У цьому випадку у розрахунку суми основної зарплати візьме участь додаткова година роботи у зв’язку з переходом на зимовий час.

Майте на увазі: за усі години роботи в нічний час у жовтні (у тому числі й за додаткову годину «зимового переходу») працівникові (як окладнику, так і працівнику з погодинною тарифною ставкою) має бути нарахована відповідна доплата. Зауважимо, що робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, який установлюється генеральною, галузевими (регіональними) угодами і колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).

Після закінчення облікового періоду слід визначити наявність надурочних годин як різницю між фактично відпрацьованим часом згідно з табелем обліку робочого часу та розрахунковою нормою годин за цей період. У цих розрахунках братиме участь година «зимового переходу».

Оплату надурочних годин працівникам із погодинною оплатою проводимо у подвійному розмірі годинної ставки. А ось компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі