Екологія та староста: шукаємо точки дотику

В обраному У обране
Друк
Ковшова Олена, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Радник старости Вересень, 2019/№ 3
Гарна екологія — добробут громади. Але не кожна громада має достатньо можливостей для вирішення проблемних питань у сфері екології. Особливо це стосується громад з недостатньо розвиненою інфраструктурою та матеріальною базою. Тому тільки через активну позицію жителів можливо покращити екологічне становище та досягти бажаного результату. Як це зробити та чи може це розпочати староста? До відома, уже сьогодні для місцевих громад створені такі умови, у яких вони можуть активно й ефективно вирішувати місцеві екологічні проблеми. Однак сама громада має навчитись перетворювати проблеми на можливості. Єдність дій дає шалений результат, але спочатку громаду треба «розбудити».

Найрозповсюдженіші екологічні проблеми

Почнемо з повноважень ОМС у сфері екології. Адже питання природоохоронної сфери перш за все регулює Конституція України та Закон України від 25.06.1991 № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища». Також відповідно до ст. 33 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування України» до «екологічного» відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема:

1

підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля

2

підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами «сезону тиші» з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу

Крім того, ОМС мають право затверджувати місцеві екологічні програми. Як правило, ради майже не переймаються питаннями екології: інколи їм невідома проблема мешканців через відсутність взаємодії між ними, а інколи — немає коштів, а подекуди не вистачає часу для пошуків недорогого вирішення проблеми. Саме староста може допомогти ОМС потроху вирішувати екологічні проблеми свого старостинського округу. Хто як не він про них дуже добре знає.

Розуміємо. Однак чи не здається вам, що для вирішення екологічних питань необхідно залучати громаду? Адже успішна та сучасна екологічна політика не може бути результатом дій лише місцевої влади, у тому числі вона не може відбуватись лише за участю старости. Це результат взаємодій і співпраці ОМС та громади, а також різних суспільних груп.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити