Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Якими мають бути мінімальні умови / критерії того, що повнолітні внуки, правнуки не можуть надавати матеріальну допомогу непрацездатній бабі, діду, прабабі, прадіду (їх заробітна плата, витрати на компенсацію вартості навчання, житловий кредит тощо). Чи можете надати обґрунтовану відповідь щодо цього?

Брусенцова Яна, директор Департаменту видань для публічно-правової сфери, головний редактор видань «Місцеве самоврядування» та «Радник старости», юрист
Правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (далі – Закон).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» унесено зміни до Закону стосовно призначення державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 1 Закону одинока особа — особа, яка не має працездатних родичів, зобов’язаних за законом її утримувати.
Водночас статтею 266 Сімейного кодексу передбачено, що повнолітні внуки, правнуки зобов’язані утримувати непрацездатну бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надати матеріальну допомогу.
До мене, як до старости, звертаються жителі нашого округу з таким запитанням: якими мають бути мінімальні умови/критерії того, що повнолітні внуки, правнуки не можуть надавати матеріальну допомогу непрацездатній бабі, діду, прабабі, прадіду (їх заробітна плата, витрати на компенсацію вартості навчання, житловий кредит тощо)? Чи можете надати обґрунтовану відповідь щодо цього?

Дійсно, Законом України від 02.06.2020 № 646-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» було внесено зміни, зокрема, до Закону України від 18.05.2004 № 1727-IV «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (далі — Закон № 1727) у частині встановлення щомісячної державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до законів України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»”, у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

І, дійсно, відповідно до ст. 1 Закону № 1727 одинока особа — особа, яка не має працездатних родичів, зобов’язаних за законом її утримувати.

Тут треба нагадати про ст. 51 Конституції України, відповідно до якої батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. У свою чергу, повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Ця конституційна норма знайшла своє відображення і в Сімейному кодексі України (далі — СК). Нагадаю, що завдання СК — визначати засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов’язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім’ї та родичів. Відповідно до ст. 172 СК повнолітні дочка, син зобов’язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу. Крім того повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК). Також ст. 266 СК передбачено, що внуки та правнуки зобов’язані піклуватися та утримувати своїх бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

З огляду на зазначене, до одиноких, згідно з нинішнім порядком виплат, віднесено громадян, які не мають працездатних родичів, зобов’язаних за законом їх утримувати.

Підтвердженням належності до категорії одиноких осіб є інформація про відсутність працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов’язаних за законом їх утримувати (зазначається у поданій заяві про призначення допомоги на догляд).

Критерії, за якими оцінюються умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу непрацездатним бабі, діду, прабабі, прадіду законодавством не визначені. Зазвичай зрозуміти такі критерії надає можливість лише рішення суду (коли баба чи дід звертаються до суду з позовною заявою, наприклад до онука, щоб той піклувався та утримував їх).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі