Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Якими можуть бути дії старости, якщо жителями округу не дотримуються правила добросусідства і між ними виникає спір?

Якими можуть бути дії старости, якщо жителі округу не дотримуються правил добросусідства і між ними виникає спір?

Зміст добросусідства розкривається в ст. 103 Земельного кодексу України (далі — ЗК). Він полягає в тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які заважають сусідам використовувати їх земельні ділянки за цільовим призначенням. Це називається неприпустимим впливом.

Сусіди зобов’язані здійснювати будь-яку дозволену діяльність на своїх ділянках, не порушуючи права на землю один одного, та дотримуватись при цьому принципу співпраці в напрямку покращення загальних якісних характеристик землі. Наприклад, сусіди, використовуючи у своїй діяльності прогресивні технології вирощування сільськогосподарських культур, зобов’язані неухильно дотримуватись законодавства про охорону земель. Власникам ділянок, що межують між собою, слід співпрацювати в питаннях раціональної організації територій, дотримання сівозмін, встановлення та зберігання межових знаків.

Часто трапляються ситуації, коли власники чи землекористувачі самовільно знищують зелені насадження (відрізають корені дерев, кущів), які проникають на їхню земельну ділянку із сусідньої, не думаючи про правомірність і законність таких дій. Тут варто зважати, що так чинити можна лише тоді, коли таке «проникнення до вас рослинності» заважає використовувати вам свою земельну ділянку за цільовим призначенням. В усіх інших випадках – це незаконно! Порушнику доведеться понести цивільну та адміністративну відповідальність: відшкодувати в повному обсязі шкоду, завдану майну іншої особи, та ще й сплатити штраф.

ЗК установлено, що спори щодо дотримання правил добросусідства вважаються земельними спорами. Так, відповідно до ст. 158 ЗК органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори, що стосуються додержання громадянами правил добросусідства.

Тому, якщо сусіди — жителі округу в добровільному порядку не дотримуються правил добросусідства, ви можете порадити їм подати заяву до сільської, селищної або міської ради аби примусити їх виконувати зазначені вимоги. Крім того, ви ж можете надати їм допомогу у складенні такої заяви. Також укажіть таким жителям, що така заява розглядається в тижневий строк з дня її подання за участю зацікавлених сторін. За наслідками розгляду заяви приймається рішення, де і зазначається порядок його виконання.

Якщо ж вони не будуть згодні з рішенням органу місцевого самоврядування, то його можна оскаржити в судовому порядку.

Для того щоб звернутися до суду, необхідно зафіксувати порушення земельного права. Це здійснюється органами Державної екологічної інспекції України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, експертами. У свою чергу, залежно від видів порушення, доказами будуть акти перевірок, висновки експертів, показання свідків тощо. Ці та інші докази, а також документи, які посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, разом із позовною заявою подаються до суду за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідь підготовлено за матеріалами Міністерства юстиції України, з якими можна ознайомитися за посиланням: www.facebook.com/minjust.official/photos/a.277183632703321/1269758143445860/?type=3

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі