Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Чи доцільно замовляти нормативну грошову оцінку земельних ділянок при укладанні угод, які підлягають нотаріальному посвідченню?

Чи доцільно замовляти нормативну грошову оцінку земельних ділянок при укладанні угод, які підлягають нотаріальному посвідченню?

Згідно з частиною першою статті 131 Земельного кодексу України укладення цивільно-правових угод, що передбачають перехід права власності на земельні ділянки, а також набуття права власності на земельні ділянки за такими угодами здійснюються відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Пунктом 22 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України встановлено, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Частиною другою статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проведена загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 № 552 «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» (набрав чинність 01.01.2019) затверджено відповідну технічну документацію.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки включена до переліку адміністративних послуг, що надаються Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі (пункт 2 додатка 3 до цієї постанови).

Відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок здійснюється через центри надання адміністративних послуг, крім випадків подання заяв в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг (my.gov.ua), у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (map.land.gov.ua).

Формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється територіальними органами Держгеокадастру відповідно до затвердженої та введеної в дію технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у встановленому законодавством порядку та відповідно до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку на момент формування такого витягу.

Відповідно до пункту 6 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 831, нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення здійснюється за формулою, що включає, зокрема, площу агровиробничої групи ґрунтів сільськогосподарського угіддя в гектарах.

Власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення може вноситись у відомості Державного земельного кадастру уточнена інформація щодо складу та площі відповідних сільськогосподарських і несільськогосподарських угідь, які наявні на земельній ділянці, що впливає на подальший розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Законом України «Про оцінку земель» не встановлено строку чинності витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, однак якщо до відомостей Державного земельного кадастру були внесені зміни щодо земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельних ділянок змінюється.

Використання неактуальних даних щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок при посвідченні угод купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), може призвести до порушення вимог пункту 22 розділу Х «Перехідні положення» цього Кодексу, а отже, до невідповідності змісту правочину актам цивільного законодавства, що є підставою його недійсності (частина перша статті 203 Цивільного кодексу України).

З огляду на зазначене, рекомендуємо для посвідчення угод купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), використовувати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які сформовані відповідно до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку протягом року, в якому вчиняється правочин, а також з’ясовувати у власників земельних ділянок, чи не відбулося на дату вчинення правочину і після формування витягу подій, які впливають на нормативну грошову оцінку (зміни в складі угідь земельної ділянки, її площі тощо).

(Відповідь розміщено на офіційному сайті Держгеокадастру, із нею можна ознайомитись за посиланням: land.gov.ua/faq/)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі