Виплати допомоги по вагітності та пологах і лікарняних евакуйованим працівникам

Роз’яснення Голов управління Держпраці у Дніпропетровській області від 04.04.2022

Чинними нормативно-правовими актами України встановлено порядок призначення і виплати допомоги по вагітності та пологах: Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 77-VIII від 28.12.2014, Законом України «Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996, постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» та іншими.

Кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів, жінкам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів).

Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежать від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги для: 1) працюючих жінок; 2) жінок-підприємців; 3) не застрахованих жінок. Допомогу по вагітності та пологах мають виплатити за місцем роботи. У випадку якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і за місцем роботи по сумісництву. Жінкам, які не застраховані в системі соцстрахування, допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання, жінки-підприємці мають право звернутися безпосередньо до територіальних органів Фонду соціального страхування України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який наразі продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Війна внесла свої корективи у людське життя. Багато працівників втратили зв’язок зі своїми роботодавцями з різних причин. Але держава продовжує піклуватися про своїх громадян.

Якщо роботодавець не зміг опрацювати лікарняний лист та подати за ним заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування України у зв’язку із бойовими діями за місцем їх розташування, працівник може самостійно звернутися до Фонду для отримання лікарняних і декретних допомог.

Для цього застраховані особи мають звернутися до будь-якого зручного відділення Фонду — за місцем тимчасового перебування внаслідок евакуації, за місцем реєстрації тощо.

Надання матеріального забезпечення відбувається відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України деяким категоріям застрахованих осіб, затвердженого постановою правління ФССУ від 24.01.2017 № 8 (пункт 2.1).

Для призначення матеріального забезпечення застраховані особи мають мати при собі паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний. Також варто підготувати копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків. За наявності також подаються інші документи, передбачені в Порядку. Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі