Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Щодо огляду особистих речей, перевірки телефону під час зупинки на блокпосту

Чи є правомірними перевірка особистого телефону та огляд речей під час зупинки на блокпосту?

Після запровадження в Україні воєнного стану одним із звичайних питань стала перевірка на блокпостах на дорогах та в населених пунктах, а також законність дій уповноважених осіб щодо огляду особистих речей, у тому числі телефонів.

Нормативно питання перевірки саме на блокпостах не визначено. Водночас наразі існує Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 29.12.2021 № 1456.

Цей Порядок визначає, що право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.

Під час проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей (речовин), обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації. Аудіо- і відеофіксація житла громадян та їх особистих речей здійснюються уповноваженими особами за згодою громадян.

Уповноважена особа має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, у таких випадках:

— якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

— якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;

— якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;

— якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

— якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

— якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення;

— порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.

Із метою здійснення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів уповноважена особа може проводити поверхневу перевірку, яка проводиться шляхом, зокрема, візуального огляду особи, візуального огляду речей, багажу, вантажів та/або транспортного засобу (салону, багажника).

Уповноважена особа для проведення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі речі, обіг яких заборонено чи обмежено або які становлять загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.

Уповноважена особа має право проводити поверхневу перевірку речей, транспортних засобів, багажу та вантажу:

— якщо існує достатньо підстав вважати, що у транспортному засобі перебуває правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

— якщо існує достатньо підстав вважати, що у транспортному засобі перебувають речі, обіг яких заборонено чи обмежено або які становлять загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

— якщо існує достатньо підстав вважати, що речі, багаж, вантажі або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або вони перебувають у тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Уповноважена особа під час проведення поверхневої перевірки транспортного засобу має право вимагати відкриття кришки багажника та/або двері салону.

Власне, під час поверхневої перевірки речей або транспортного засобу особа, яку перевіряють, повинна самостійно показати уповноваженій особі вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Зверніть увагу! Уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби в разі:

— порушення водієм Правил дорожнього руху;

— якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

— якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;

— якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

— необхідності здійснення опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

— необхідності залучення водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху чи поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

— необхідності обмеження чи заборони руху транспортних засобів;

— якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;

— проїзду транспортних засобів через блокпости та контрольні пункти в’їзду-виїзду.

У разі виявлення під час перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів ознак складу кримінального та/або адміністративного правопорушення затримання таких осіб та вилучення відповідних речей здійснюються відповідно до законодавчих вимог.

Чи може уповноважена особа перевіряти вміст мобільного телефону, у цьому Порядку прямо не зазначається. З урахуванням норм проведення саме поверхневої перевірки речей — ні, бо вона проводиться шляхом візуального огляду. Але зверніть увагу на ту норму, яка говорить про те, що під час поверхневої перевірки речей або транспортного засобу особа, яку перевіряють, повинна самостійно показати уповноваженій особі вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Тож з урахуванням зазначеного та за наявності підстав, визначених згадуваним порядком, для перевірки уповноважена особа на блокпосту може перевірити вміст мобільного як особистої речі.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі