Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Щодо торгівлі гуманітарною допомогою

Жителі старостинського округу звернулись до старости з підозрою про те, що в одному з магазинів старостинського округу в реалізації є товари, дуже схожі на продукти з гуманітарної допомоги. Що робити старості?

Відповідь на це запитання отримаємо з консультації Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області.

Під гуманітарною допомогою, благодійними пожертвами та безоплатною допомогою розуміють поняття, визначені Законом України від 22.10.1999 № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» та Законом України від 05.07.2012 № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Гуманітарна допомога — цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

03.04.2022 набрав чинності Закон України від 24.03.2022 № 2155-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги», відповідно до якого Кримінальний кодекс України доповнено ст. 201-2 «Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги» такого змісту:

«Продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, —

караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів (від 34000 до 51000 гривень) громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, — караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, —

караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна».

Отже, як діяти, якщо людина стала свідком продажу гуманітарної допомоги в магазині чи онлайн:

— сфотографуйте товар на полиці відповідного магазину, зробіть скріншот або фото, якщо йдеться про розміщення товару на продаж у мережі Інтернет;

— зверніться до адміністрації магазину з проханням надати сертифікат якості або іншу супровідну інформацію, яка підтверджує право на реалізацію зазначеного товару, який ви попередньо сфотографували чи зробили відеозйомку (теж вітається);

— напишіть користувачу, який продає товар, про пред’явлення вам чеку, який підтверджує саме купівлю товару, а не отримання його як гуманітарної допомоги;

— повідомте про можливе правопорушення правоохоронні органи: зазначте назву магазину, його місце розташування, назву самого товару; найменування інтернет-ресурсу та користувача, який розмістив оголошення про продаж, навіть посилання на пост, скріншот з телефону, який підтверджує розміщення товару до продажу зазначеною особою. Вищезазначену інформацію повідомте до органів поліції за телефоном 102 або скористайтесь додатковими номерами телефонів правоохоронних органів, зокрема зателефонуйте на гарячу лінію Служби безпеки України: 0-800-501-482, або надішліть на відповідну електронну пошту: [email protected];

— цікавтесь результатом розгляду вашого повідомлення про можливе правопорушення правоохоронними органами;

— якщо ви на 100 % впевнені, що товар дійсно належить до гуманітарної допомоги, але який наразі продають, зверніться до ЗМІ, щоб привернути увагу громадськості до виявленого вами порушення та додаткового розголосу, для подальшого припинення правопорушення адміністрацією магазину чи фізичною особою та притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.

Дії, передбачені ст. 201-2 Кримінального кодексу України, вважаються вчиненими у значному розмірі, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у триста п’ятдесят (у 2022 році — 434175 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у великому розмірі — якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у тисячу (у 2022 році — 1240500 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; в особливо великому розмірі — якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у три тисячі (у 2022 році — 3721500 гривень) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі