Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Чи потрібно сплачувати податки та пенсійний внесок, а також звітувати щодо них, якщо підприємець припинив діяльність?

Редакція ВД
Власне Діло Жовтень, 2009/№ 20
Друк
Відповідь на запитання

Чи потрібно сплачувати податки та пенсійний внесок, а також звітувати щодо них, якщо підприємець припинив діяльність?

 

ЗАПИТАННЯ. Підприємець (на єдиному податку) подав до ДПІ заяву про припинення діяльності з 01.11.2009 р. Що робити зі сплатою єдиного податку та доплатою пенсійного внеску?

 

ВІДПОВІДЬ. Якщо підприємець працює на спрощеній системі, єдиний податок він зобов’язаний сплачувати завжди, незалежно від того, ведеться діяльність чи ні. Чому? Тому, що ставка єдиного податку встановлюється у фіксованому розмірі та залежить лише від виду діяльності, зазначеного у Свідоцтві єдиноподатника (стаття 2 Указу № 746). А от величина доходу (хоч і нульова) на суму єдиного податку ніяк не впливає.

Щодо пенсійного внеску, то підприємець, найімовірніше, має на увазі таке: чи обов’язково вносити до Пенсійного фонду (ПФ) доплату, нещодавно встановлену постановою № 366, оскільки доходу немає? На жаль, факт відсутності доходу (відсутність діяльності) не звільняє єдиноподатника від такої доплати, оскільки постанова № 366 не містить застережень на зразок: «...внески сплачуються за наявності доходу». Такої думки дотримується й ПФ (лист від 08.09.2009 р. № 16219/03-10). Щоправда, дію самої постанови № 366 поки що припинено рішенням суду, але Кабмін має можливість оскаржити це рішення (детальніше див. с. 9 цього номера). Однак сьогодні представники ПФ нічого про скасування постанови № 366 чути не хочуть, тому, можливо, підприємцю доведеться докласти зусиль, щоб їх переконати.

Таким чином, підприємець, який працює на єдиному податку, незважаючи на припинення діяльності (відсутність доходу):

зобов’язаний щомісячно сплачувати ставку єдиного податку (а якщо він має найманих працівників, то додатково доплачувати за кожного з них 50 % ставки єдиного податку);

— може або доплачувати внески до ПФ (якщо вирішив здійснювати таку доплату), або не доплачувати (якщо вирішив ще почекати).

Як бачимо,

не діяти на єдиному податку дуже збитково. Що ж робити?

Можна спробувати заощадити, змінивши вид діяльності на найпривабливіший (з мінімальною ставкою єдиного податку). Однак цей варіант не дасть очікуваного ефекту (особливо обережним платникам податків, яких він не врятує від необхідності доплачувати внески до ПФ).

Найкращий спосіб — перейти на загальну систему оподаткування.

Проте зробити це вдасться не раніше ніж з 01.01.2010 р. Діяти слід так:

— після закінчення року

не подавати до ДПІ заяву про застосування спрощеної системи у 2010 році (тоді підприємець автоматично опиниться на загальній системі з початку 2010 року);

не пізніше 11.05.2010 р. подати декларацію про доходи за I квартал 2010 року, зазначивши в ній фактичні доходи та витрати, які дорівнюють «0,00», а також оціночний дохід «-»;

до 01.04.2010 р. подати пенсійний додаток 26, зазначивши у ньому дані за травень — грудень 2009 року (тобто за період роботи на єдиному податку, за який потрібно доплачувати пенсійний внесок відповідно до постанови № 366)підпункт 11.12 Інструкції № 21-1, лист ПФ від 05.05.2009 р. № 7964/03-20;

до 01.05.2010 р. подати пенсійний додаток 24, зазначивши за рядками доходу значення «0,00» (якщо планується не діяти у 2010 році). Якщо ж підприємець з II кварталу 2010 року знову планує стати єдиноподатником, то додаток 24 можна взагалі не подавати;

починаючи з I кварталу 2010 року не сплачувати ні податок з доходів (ПДФО), ні внесок до ПФ, оскільки на загальній системі ПДФО та пенсійний внесок сплачуються лише за наявності чистого доходу (стаття 13 Декрету № 13-92, підпункт 5.3.2 Інструкції № 21-1), а його немає.

Якщо підприємець

має намір не діяти й надалі (протягом усього 2010 року), він повинен не забувати про обов’язок щокварталу подавати декларацію про доходи (з прокресленнями) — лист ДПАУ від 23.06.2006 р. № 3498/А/17-0715. Подається вона протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (частина «б» підпункту 4.1.4 Закону № 2181). Крім того, необхідно щороку звітувати перед ПФ (подавати додатки 24 і 25, а також звітність щодо персоніфікації, нехай навіть з прокресленнями/нулями).

Документи консультації

Закон № 2181

— Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III.

Указ № 746

— Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746/99.

Декрет № 13-92

— Декрет КМУ «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.92 р. № 13-92.

Постанова № 366

— постанова КМУ «Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» від 14.04.2009 р. № 366.

Інструкція № 21-1 — Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою ПФУ від 19.12.2003 р. № 21-1.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі