Теми статей
Обрати теми

Єдиноподатні переходи з IV кварталу: важливі нюанси

Редакція ВД
Стаття

Єдиноподатні переходи з IV кварталу: важливі нюанси

 

Наближається 14 вересня — граничний строк, коли єдиноподатники за бажання або за необхідності можуть здійснити перехід до іншої групи єдиного податку (вищої або нижчої), а загальносистемники — стати єдиноподатниками з IV кварталу.

Як здійснити такий перехід, детальніше поговоримо в цій статті.

Оксана ПІРОЖЕНКО, консультант газети «Власне Діло»

 

Добровільна зміна груп єдиноподатників «спадною» лінією

З 1 липня 2012 року завдяки змінам, унесеним до ПКУ Законом № 4834 (див. «ВД», 2012, № 14, с. 4), для єдиноподатників вирішилася проблема з переходами з групи до групи. Раніше податківці дозволяли перехід лише до вищої групи при перевищенні допустимого для групи обсягу доходу. А завдяки Закону № 4834 єдиноподатники набули права мігрувати в будь-якому напрямі між групами на свій розсуд (звичайно, обов’язкові переходи при порушенні умов праці у групі також ніхто не скасовував). Щоправда, уперше добровільний перехід до іншої групи можливий лише сьогодні — напередодні IV кварталу.

Можливість добровільної зміни групи єдиноподатниками встановлено підпунктом 298.1.5 ПКУ. Такий перехід здійснюється, якщо:

1) обсяг доходу підприємця відповідає умовам перебування у групі, до якої він бажає перейти (як протягом попереднього календарного року, що випливає з пункту 292.16 ПКУ, так і з початку року, в якому відбувається перехід);

2) дотримуються інші вимоги щодо відповідної групи єдиного податку (кількість працівників тощо). На нашу думку, відповідати цій умові єдиноподатник повинен саме на момент зміни групи.

Заява єдиноподатника про перехід до іншої групи . За бажання перейти до іншої групи потрібно подати заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (найближча дата, як ми вже зазначали, — 14 вересня).

Форма заяви для подання до податкового органу у зв’язку з «єдиноподатними» переходами та сама, що й для переходу на єдиний податок, — затверджена наказом № 1675. У заяві єдиноподатник заповнює пункти 1 — 4 зі своїми даними та пункт 5.2, де зазначає зміну групи (ставки), далі він переходить до пунктів 6 — 10. Зверніть увагу: у пункті 8 потрібно вказати ставку та групу, на яку переходить підприємець, щодо пункту 11, де потрібно навести суму податкового боргу, то, за логікою, його потрібно заповнювати лише при переході на єдиний податок, як і решту пунктів. Наприкінці форми підприємець ставить підпис, дату та відбиток печатки (за наявності).

При цьому слід звернути увагу на можливість підприємців груп 1, 2 і 3 зі ставкою 5 % перейти до групи 3 на ставку 3 % або до групи 5 на ставку 7 % зі сплатою ПДВ.

Для цього одночасно із заявою про перехід до іншої групи потрібно подати заяву про реєстрацію платником ПДВ (форма № 1-ПДВ) (про правила подання заяви ми детальніше розповімо далі в розділі «Обрання ставки єдиного податку у групах 3 і 5 з ПДВ (3 % і 7 %)» на с. 9).

Анулювання реєстрації платника ПДВ. Якщо ж єдиноподатник — платник ПДВ змінить групу 3 зі ставкою 3 % на будь-яку іншу (крім групи 5 зі ставкою 7 %), то у нього анулюється Свідоцтво про сплату ПДВ.

Підставою такого анулювання є підпункт «в» пункту 184.1 ПКУ, причому воно може здійснюватися за ініціативи як платника податків, так і податкового органу.

Отже, припинити реєстрацію платника ПДВ можна за одним із варіантів. Перший — разом із заявою єдиноподатника про перехід до іншої групи добровільно подати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ (форма № 3-ПДВ).

Оскільки з моменту подання заяви до початку кварталу, в якому і відбудеться перехід, залишиться деякий час, то на Свідоцтві платника ПДВ і його копіях буде зроблено напис: «Свідоцтво дійсне до <дата останнього дня звітного періоду, який передує переходу платника на сплату єдиного податку (зміні групи)>, запис зроблено <дата>» (пункт 5.4 Положення № 1394).

Другий — дочекатися рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника ПДВ, яке буде винесено після того, як підприємець перейде до нової групи.

У останньому випадку підтвердним документом для прийняття рішення про анулювання буде Свідоцтво або корінець Свідоцтва про сплату єдиного податку. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ з ініціативи податкового органу оформляється за формою № 6-РПДВ, у ньому обов’язково зазначається підстава для анулювання.

Відповідно до вимог пункту 184.10 статті 184 ПКУ податковий орган зобов’язаний письмово повідомити особу протягом 3 робочих днів після дня анулювання. Для цього в зазначений строк один примірник рішення про анулювання надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано.

Тобто якщо підприємець не подасть добровільно заяву, то він усе одно автоматично перестане бути платником ПДВ з нового кварталу, а отже, не повинен уже нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ і користуватися правом на податковий кредит.

Додамо, що після анулювання реєстрації платника ПДВ підприємець повинен здати Свідоцтво та всі його посвідчені копії.

Скільки разів можна мігрувати? Зауважимо, що подавати заяви для переходу з однієї єдиноподатної групи до іншої підприємець може більше одного разу протягом календарного року. Це випливає з оновленої редакції підпункту 298.1.4 ПКУ, який установлює, що суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Таким чином, тепер прив’язка робиться саме до факту переходу особи на єдиний податок.

 

Перехід на єдиний податок із загальної системи

З IV кварталу на єдиний податок можуть перейти ті підприємці, які з початку 2012 року були на загальній системі. Такий перехід на спрощену систему можливий лише один раз протягом календарного року, тому якщо підприємці протягом року вже змінювали систему оподаткування, то вони не зможуть знову стати з IV кварталу єдиноподатниками.

Якщо ж протягом року підприємець подавав заяву на єдиний податок, але отримав відмову (наприклад, мав податковий борг), то він має право стати єдиноподатником з IV кварталу за умови, що на момент такого переходу з IV кварталу він відповідає єдиноподатним критеріям.

Нагадаємо, що раніше представники податкового відомства не визнавали можливість видачі Свідоцтва платника єдиного податку тим суб’єктам господарювання, які протягом року вже подавали заяву про перехід на єдиний податок і з будь-яких причин отримали офіційну відмову. Для усунення таких намірів з боку податківців законодавці Законом № 4834 унесли зміни до правила переходу на єдиний податок для загальносистемників, закріпленого в абзаці першому підпункту 298.1.4 ПКУ. Тепер воно звучить так:

«Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року».

Відповідно підставою для відмови у видачі Свідоцтва платника єдиного податку є порушення вимог підпункту 298.1.4 ПКУ. Отже, подавати заяву про перехід на єдиний податок (намагатися перейти на єдиний податок) можна скільки завгодно разів. Обмежується лише число фактичних переходів на єдиний податок у календарному році (тобто протягом календарного року можна зробити лише один перехід на єдиний податок з іншої системи оподаткування).

Для переходу із загальної системи на єдиний податок із IV кварталу не пізніше 14 вересня потрібно подати заяви про такий перехід за формою, затвердженою наказом № 1675. При переході на єдиний податок до заяви потрібно додати Розрахунок доходу за попередній (2011) календарний рік за встановленою формою.

Якщо йдеться про суб’єкта, який хоче перейти до групи 3 або 5 єдиного податку на ставку зі сплатою ПДВ (3, 7 %), але при цьому він не був платником ПДВ, перебуваючи на загальній системі, то в цей самий строк потрібно подати заяву на ПДВ-реєстрацію (детальніше про це див. нижче в розділі «Обрання ставки єдиного податку у групах 3 і 5 з ПДВ (3 % і 7 %)»).

Зверніть увагу: новозареєстрованим підприємцям, які відразу хочуть почати свою діяльність на спрощеній системі, не обов’язково чекати цього строку. Вони можуть подати заяву на застосування спрощеної системи оподаткування протягом 10 днів з дня держреєстрації і вважатимуться платниками єдиного податку з дня їх держреєстрації (підпункт 298.1.2 ПКУ). Проте в цьому випадку є нюанс із реєстрацією у групі 3 за ставкою 3 % і у групі 5 за ставкою 7 % з ПДВ. Виходить, що новостворений підприємець відразу не зможе потрапити до цих груп. Детальніше див. с. 40 цього номера.

 

Нова група 5

З 12.08.2012 р. для підприємців на єдиному податку запроваджено додаткову групу 5 (детальніше див. «ВД», 2012, № 16, с. 2). Ця група по суті є ідентичною єдиноподатній групі 3, і на неї поширюються усі ті самі обмеження, що й для групи 3.

При цьому для групи 5 запроваджено свої ставки оподаткування та умови роботи:

— граничний обсяг доходу протягом календарного року — 20 млн грн.;

— максимальне число найманих працівників — 20 (одночасно);

— ставка при сплаті ПДВ — 7 %, без ПДВ (у разі включення ПДВ до доходу) — 10 %.

На сьогодні перейти до цієї групи з IV кварталу може будь-який підприємець-єдиноподатник, який перебував у попередніх кварталах у групах 1 — 3. Особливо це є актуальним для єдиноподатників групи 3, які перевищили обсяг доходу у 3 млн грн. Тепер їм можна буде залишитися на «спрощенці» у групі 5 замість переходу на загальну систему оподаткування (якщо вони вважатимуть це вигідним для себе).

Для цього також потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи до податкового органу (про особливості її заповнення ми говорили вище) не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (останній день — 14 вересня 2012 року).

Зверніть увагу: якщо підприємець обере групу 5 зі ставкою 7 % (з ПДВ), то він повинен у ті самі строки (разом із заявою про перехід) подати заяву на ПДВ-реєстрацію (форма № 1-ПДВ).

 

Обрання ставки єдиного податку у групах 3 і 5 з ПДВ (3 % і 7 %)

Підприємці на єдиному податку групи 3 зі ставкою 3 % і групи 5 зі ставкою 7 % є платниками ПДВ, а відповідно зі ставками 5 % і 10 % — неплатниками ПДВ.

Стати з IV кварталу єдиноподатником — платником ПДВ можна (за дотримання умов перебування у групі):

а) перейшовши із загальної системи на єдиний податок;

б) змінивши групу 1 або 2 на групу 3 або 5;

в) змінивши ставку всередині групи 3 або 5.

При цьому разом із заявою про перехід до іншої групи потрібно також зареєструватися платником ПДВ, а ще не пізніше за 14 вересня 2012 року до податкового органу необхідно подати:

1) підприємцю, який уже зареєстрований платником ПДВ (був на загальній системі) і при цьому обирає групу 3 зі ставкою 3 % або групу 5 зі ставкою 7 %, — лише заяву про перехід на спрощену систему оподаткування. Таке саме стосується підприємця групи 3 зі ставкою 3 %, який хоче добровільно перейти до групи 5 зі ставкою 7 %;

2) підприємцю, який не зареєстрований платником ПДВ та обирає групу 3 зі ставкою 3 % або групу 5 зі ставкою 7 %, — заяву про перехід на спрощену систему оподаткування і заяву на добровільну реєстрацію платником ПДВ (форма № 1-ПДВ). Це стосується і єдиноподатників групи 1 або 2, які добровільно переходять до групи 3 або 5, а також підприємців груп 3 і 5, які змінюють ставку, щоб стати платниками ПДВ.

Зауважимо: якщо єдиноподатник групи 1 або 2 перевищив допустимий обсяг доходу (150 тис. грн. або 1 млн грн.) і бажає перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3 % у групі 3 або за ставкою 7 % у групі 5, то заява про перехід на єдиний податок та заява на ПДВ-реєстрацію в такому разі подаються одночасно не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (підпункт 3.6.4 Положення № 1394);

3) єдиноподатнику групи 3 у разі добровільної зміни ставки єдиного податку, який спочатку був на ставці 5 % (у наступних кварталах також і групи 5 на ставці 10 %), — заяву про зміну ставки єдиного податку та заяву про добровільну реєстрацію підприємця платником ПДВ (тобто в ті самі строки, що й заяву про зміну ставки).

ПДВ-реєстрація таких осіб вважається здійсненою з першого числа календарного кварталу, в якому застосовуватиметься ставка єдиного податку у розмірі 3 % або 7 %.

Для реєстрації платником ПДВ підприємець повинен подати до податкового органу за своїм місцем проживання реєстраційну заяву за формою 1-ПДВ додаток 1 до Положення № 1394.

Заява подається особисто фізичною особою — підприємцем (пункт 183.7 ПКУ). При цьому йому потрібно буде пред’явити паспорт. У заяві зазначаються підстави для реєстрації особи платником ПДВ.

Крім того, у заяві про реєстрацію зазначається спосіб отримання Свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ: поштою чи безпосередньо в податковому органі.

Узагальнимо нюанси таких переходів у таблиці, яку ми наводимо далі.

 

Як із IV кварталу стати єдиноподатником — платником ПДВ
(група 3 — ставка 3 %, група 5 — ставка 7 %)

Хто може перейти на ставку 3 %/7 %

Алгоритм переходу

Неплатник ПДВ, який переходить із загальної системи

Заява про перехід на єдиний податок і заява на ПДВ-реєстрацію в такому разі подаються не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого особа хоче перейти на єдиний податок за ставкою 3 %/7 % (тобто не пізніше 14.09.2012 р.)

Єдиноподатник, який вирішив добровільно перейти з групи 1 або 2 до групи 3 або 5, а також змінити ставку усередині групи 3 або 5

Заява про зміну ставки/групи платника єдиного податку і заява на ПДВ-реєстрацію подаються не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого особа хоче перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3 %/7 % (не пізніше 14.09.2012 р.)

Єдиноподатник групи 1 або 2, який перевищив допустимий обсяг доходу (150 тис. грн.
або 1 млн грн.) і бажає перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3 % у групі 3 або за ставкою 7 % у групі 5

Заява про перехід на ставку єдиного податку 3 %/7 % і заява на ПДВ-реєстрацію в такому разі подаються одночасно не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу (не пізніше за 20.10.2012 р.)

Платник ПДВ, який переходить із загальної системи оподаткування на спрощену

Заява про перехід на єдиний податок за ставкою 3 % для групи 3 або за ставкою 7 % для групи 5 подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (тобто до 14.09.2012 р.)

 

Перехід зі ставки 3 % на ставку 5 % у групі 3

Якщо підприємець групи 3 вирішив у IV кварталі змінити ставку єдиного податку з 3 % на 5 %, тобто перестати бути платником ПДВ, то йому не пізніше 14 вересня 2012 року потрібно подати заяву про зміну ставки єдиного податку, а також анулювати реєстрацію платника ПДВ (детальніше про це ми розповідали вище) (підпункт 298.1.5 ПКУ).

 

Перший «ювелірний» перехід на «спрощенку»

Завдяки змінам, унесеним до абзацу 4 підпункту 291.5.1 ПКУ Законом № 4834, підприємці на єдиному податку зможуть займатися виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння офіційно лише з IV кварталу 2012 року (Узагальнююча податкова консультація № 596).

Однак тут для фізичних осіб — єдиноподатників існують обмеження.

Як і раніше, зазначений вище вид діяльності залишиться недоступним для єдиноподатників груп 1 і 2, для яких з 01.07.2012 р. введено спеціальну заборону (підпункт 2 пункту 291.4 ПКУ). Однак вони мають право провадити діяльність з виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням та/або з їх ремонту (підпункти 28 і 29 пункту 291.7 ПКУ).

Що стосується торгівлі ювелірними виробами, то займатися таким видом діяльності зможуть виключно єдиноподатники групи 3 або 5. У свою чергу, обмеження встановлені й для них: зокрема, вони мають право сплачувати єдиний податок виключно за ставкою 5 % або 10 % (пункт 293.3 ПКУ).

Таким чином, для того щоб провадити цей вид діяльності, єдиноподатники групи 1 або 2 повинні не пізніше за 14 вересня 2012 року подати до податкового органу заяву про перехід до групи 3 або 5 з відповідною ставкою.

А підприємці групи 3, які сплачували єдиний податок за ставкою 3 %, повинні в зазначений строк анулювати реєстрацію платника ПДВ і подати заяву про зміну ставки єдиного податку.

Також слід звернути увагу, що торгівля цими виробами має здійснюватися виключно через спеціалізовані магазини, спеціалізовані відділи (секції) магазинів з універсальним асортиментом товарів (пункт 2 Правил № 460).

 

Примусові переходи

У деяких випадках підприємці будуть вимушені здійснити перехід з однієї групи до іншої «висхідною» лінією або змінити систему оподаткування, наприклад при перевищенні допустимого річного доходу тощо.

У цьому випадку їм також доведеться подати заяву до податкового органу, але вже в інші строки (зокрема, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу, при переході до іншої групи). Детальніше про це ми писали у «ВД», 2012, № 9, с. 6; № 11, с. 10).

 

Висновки

Підприємці, які мають намір мігрувати всередині «спрощенки» з IV кварталу, повинні пам’ятати, що подати відповідну заяву їм потрібно не пізніше 14 вересня 2012 року.

Це стосується саме добровільних переходів усередині груп як «спадною», так і «висхідною» лініями.

Якщо йдеться про перехід до груп 3 або 5, то для отримання статусу платника ПДВ необхідно до зазначеної дати подати заяву на реєстрацію платником ПДВ.

Також з IV кварталу 2012 року підприємці груп 3 і 5 (ставки 5 % або 10 %) зможуть займатися виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння.


Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Закон № 4834 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834-VI.

Наказ № 1675 — наказ Мінфіну «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік» від 20.12.2011 р. № 1675.

Правила № 460 — Правила роздрібної торгівлі ювелірними та іншими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння, затверджені постановою КМУ від 25.03.99 р. № 460.

Узагальнююча податкова консультація № 596 — Узагальнююча податкова консультація щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 596.

Положення № 1394 — Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 07.11.2011 р. № 1394.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі