Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Чи звільняється від сплати єдиного податку підприємець, який хворів більше місяця, якщо він добровільно не зареєстрований в системі соцстраху

Редакція ВД
Власне Діло Вересень, 2013/№ 17
Друк
Відповідь на запитання

Чи звільняється від сплати єдиного податку підприємець, який хворів більше місяця, якщо він добровільно не зареєстрований в системі соцстраху

ФОП (єдиний податок, група 2, пенсіонер, неплатник ЄСВ) хворів і перебував на стаціонарному та амбулаторному лікуванні з 30 квітня по 10 червня 2013 року. У лікарні йому відмовили у видачі листка непрацездатності, однак видали довідку за формою № 147/о з печаткою для листків непрацездатності та довідок. При цьому податкова не визнала довідку з такою печаткою листком непрацездатності. Відповідно пенсіонера позбавлено права на звільнення від сплати єдиного податку на період хвороби. Чи є це правомірним?

Відповідно до пункту 295.5 ПКУ платники єдиного податку груп 1 і 2, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також на період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Як бачимо, звільнення від сплати єдиного податку на підставі пункту 295.5 ПКУ може надаватися єдиноподатникам груп 1 і 2 без найманих працівників на підставі копії листка (листків) непрацездатності.

Інакше кажучи, щоб скористатися нормою пункту 295.5 ПКУ, єдиноподатнику групи 1 або 2 без найманих працівників як підтверджуючий документ потрібно надати до податкової інспекції копію саме листка непрацездатності.

Згідно з пунктом 1.1 Інструкції № 455 листок непрацездатності підтверджує факт непрацездатності працівника. При цьому сама Інструкція № 455 визначає порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, і розроблена вона відповідно до статті 51 Закону № 2240. Оскільки пенсіонер як підприємець-єдиноподатник добровільно не застрахувався в системі соціального страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, то на нього положення Закону № 2240 не поширюються.

Питання щодо того, чи є підприємець застрахованою особою, повинне з’ясовуватися працівниками лікувальної установи, де виписуватиметься листок непрацездатності. Видача не застрахованій у системі соціального страхування особі листка непрацездатності вважатиметься порушенням Інструкції № 455, тому представники медичних установ на такий крок не йдуть.

Відповідно участь у системі соціального страхування — це єдиний вихід для єдиноподатника, який бажає скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку за пунктом 295.5 ПКУ. Для цього потрібно укласти договір добровільного соцстрахування раніше (до настання хвороби), подавши до Пенсійного фонду заяву та копії:

— довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

— трудової книжки (за наявності);

— документа, що посвідчує особу;

— виписки.

Зверніть увагу: Пенсійний фонд має право перед укладенням договору перевіряти подані документи протягом 30 календарних днів.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Інструкція № 455 — Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

Закон № 2240 — Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі