Накази № 661 і № 660 вносять важливі поправки до порядку реєстрації трудових договорів та оформлення трудових книжок роботодавцями — фізичними особами (у тому числі ФОП). Завдяки внесеним змінам до Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затвердженого наказом Мінпраці від 08.06.2001 р. № 260, за підтвердженням запису у трудову книжку звертатися можна до будь-якого центру зайнятості, незалежно від місця реєстрації трудового договору. До цього потрібно було звертатися лише до того центру зайнятості, який зареєстрував відповідний трудовий договір (п. 2.211 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58).
Ще одне нововведення, стосується безпосередньо зняття з реєстрації трудових договорів. Далі розглянемо це детальніше.
Отже, у разі закінчення строку трудового договору або припинення його дії достроково у трудовому договорі роботодавець робить запис про підстави його припинення (з посиланням на відповідні статті КЗпП). Потім про цю подію сторони повідомляють центр зайнятості, тепер уже незалежно від місця реєстрації трудового договору. І відповідальна особа цього центру зайнятості знімає трудовий договір з реєстрації.
Тобто розреєструвати трудовий договір може працівник будь-якого зручного для вас центру зайнятості і не потрібно прив’язуватися до центру зайнятості за місцем проживання роботодавця, який спочатку зареєстрував цей трудовий договір.
Це знімає проблему розреєстрації трудових договорів ФОП-роботодавцями з проблемних регіонів. Так, якщо підприємець залишив той же Крим, а його працівники відмовилися переїжджати, то закрити питання зі звільненням підприємець може в будь-якому центрі зайнятості, до того ж за присутності колишнього працівника.
Крім цього, Мінсоцполітики вніс ще декілька поправок до Порядку № 260 і форми трудового договору між працівником і фізичною особою. Відразу зауважимо, що це не потребує будь-яких дій з переоформлення/зміни вже укладених трудових договорів.
Відомо, що ФОП-роботодавець може не бути особисто присутнім під час реєстрації трудового договору. Його може представити особа, уповноважена на те довіреністю. Так-от, донині Порядок № 260 та форма трудового договору потребували наявності нотаріальної довіреності. Тепер же слово «нотаріальне» виключили. Ось і виходить, що довіреності уповноваженої особи не потрібно нотаріально посвідчувати.
Не плутайте! Якщо при реєстрації трудового договору відсутній працівник (а не роботодавець), то фізична особа — роботодавець або уповноважена ним особа повинна мати при собі серед іншого 3 примірники підписаного трудового договору з нотаріально посвідченим підписом працівника.
Тут же бачимо й іншу правку Мінсоцполітики, яка осучаснює Порядок № 260. Так, застаріле поняття свідоцтва про реєстрацію ФОП замінили на виписку з Єдиного держреєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР), а довідку ДПІ про присвоєння ідентифікаційного номера — на реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер паспорта (для осіб, які відмовилися від ідентифікаційного коду через релігійні переконання).
Дивно, що в самій формі трудового договору зробили лише одну заміну — у частині ідентифікаційного коду (ІПН). А ось номер свідоцтва ФОП все ще потрібно вказувати. Однак свідоцтва про держреєстрацію юридичних осіб і ФОП скасували ще з 07.05.2011 р. Законом України від 07.04.2011 р. № 3205-VI, а замість них прийшли виписки з ЄДР.
Також доречно видалили згадку про прибутковий податок, а страхові внески замінили на єдиний внесок (він же ЄСВ).