Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Новозареєстрована ФОП стає єдиноподатником групи 2 з наступного після держреєстрації місяця. Що робити зі звітністю та доходами, отриманими до початку єдиноподатного життя?

Александрова Олеся, консультант газети «Власне Діло»
Власне Діло Листопад, 2014/№ 21
Друк
Підприємець зареєструвався у держреєстратора в середині жовтня. Відразу подав заяву про перехід на спрощену систему до групи 2. Згідно з нормами ПКУ єдиноподатником він вважається з 1 листопада. Чи означає це, що в жовтні він перебував на загальній системі? Як у цьому випадку звітувати? Чи потрібно за жовтень подавати декларацію про доходи загальносистемника? Якщо в жовтні надійшла виручка, як обліковувати такі суми доходів?

Давайте розберемося.

Дійсно, при державній реєстрації підприємців, які планують відразу ж потрапити до групи 2 єдиного податку, є певний нюанс. Згідно з пунктом 298.1.1 ПКУ такі підприємці вважаються єдиноподатниками лише з наступного місяця після держреєстрації.

«298.1.2. Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи — підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація»

Зверніть увагу: Ця норма не стосується єдиноподатників груп 3 і 5. Такі підприємці мають встигнути протягом 10 днів після держреєстрації подати заяву на право застосування спрощеної системи. У цьому випадку вони вважатимуться єдиноподатниками з дня їх державної реєстрації (це стосується і юридичних осіб груп 4 і 6)*.

* Ну а якщо не встигнуть, поточний квартал вони перебуватимуть на загальній системі, а з наступного кварталу (подавши заяву за 15 днів до його початку) зможуть перейти на єдиний податок.

Чому законодавці зробили таку відмінність у датах відрахування початку роботи на «спрощенці» для груп 2 (1) і решти груп? Пояснюється це, як не дивно, благими намірами: за період з дати реєстрації до початку наступного місяця підприємцю-новачку, який хоче потрапити до групи 2, не потрібно сплачувати аванси з єдиного податку (та ЄСВ). Отже, законодавці надали час другогрупникам на реєстрацію-організацію. А для решти груп єдиноподатників таке послаб­лення не потрібне, адже вони сплачують єдиний податок не авансом, а у відсотках від виручки.

І тут звичайно виникає запитання: на якій системі вважається підприємець, який подав заяву на реєстрацію в жовтні, а єдиноподатником вважатиметься лише з листопада? Формально виходить, якщо він частину жовтня перебуває не на єдиному податку, отже, вважається загальносистемником, адже третього не дано. Однак якщо вважати такого підприємця «тимчасовим загальносистемником», то природно виникають деякі незручні моменти, яких ні в чому не винний підприємець міг би уникнути, якби законодавці попрацювали, щоб чіткіше та зрозуміліше цей момент прописати.

Про які моменти йдеться? Як оприбуткувати виручку, отриману за період до початку «спрощенки», адже книга єдиноподатника має бути почата лише першим робочим днем наступного місяця — з дати поповнення лав єдиноподатників. Другий момент — звітність: виходить, що звітувати за частину місяця потрібно шляхом подання загальносистемної декларації? І третій момент — що робити з ЄСВ за період роботи на загальній системі?

Поспішаємо відразу заспокоїти читачів. Насправді в таких ситуаціях не все так страшно, як здається на перший погляд. Річ у тім, що в цьому питанні підприємців дуже виручають два роз’яснення «ЗІР» ДФСУ в розділах 107.01 і 107.08, які ми наведемо далі, оскільки вони для нас дуже важливі:

«Згідно з п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), зареєстровані в установленому порядку фізичні особи — підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ст. 295 ПКУ).

Тобто з моменту подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування новостворена фізична особа — підприємець вважається такою, що застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, а платником єдиного податку — з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Доходи, отримані такою особою з моменту подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування, включаються до податкової декларації платника єдиного податку».

З приводу звітного періоду Держфіск також має чітку відповідь:

«Відповідно до п. 294.4 ст. 294 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, для зареєстрованих в установленому порядку фізичних осіб — підприємців, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому особу зареєстровано платником єдиного податку

Які висновки можна зробити з наведених роз’яснень «ЗІР» ДФСУ? Очевидно, що в Держ­фіскальній службі дотримуються ліберального підходу до нашого питання. У цих роз’ясненнях податківці вказують, що з моменту подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування новостворений ФОП вважається єдиноподатником. А платником єдиного податку — з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбулася державна реєстрація. При цьому податківці роблять важливий висновок: доходи, отримані з моменту подання заяви на застосування «спрощенки», включаються до декларації єдиноподатника, тобто про декларацію загальносистемника не йдеться. І це добре.

Однак як оприбутковувати ці доходи у Книзі, якщо єдиноподатник повинен вести книгу з листопада, а доходи отримані в жовтні? На нашу думку, у цій ситуації, посилаючись на згадане вище роз’яснення, усі отримані в жовтні доходи потрібно записати до Книги першим робочим днем листопада. Іншого варіанта просто немає.

На закінчення декілька слів про ті ситуації, коли новоспечені ФОП не встигли своєчасно подати заяву на застосування спрощеної системи. Для тих, хто планує потрапити до групи 2, «своєчасно» — це до кінця місяця, в якому відбулася держреєстрація (нехай навіть ідеться про 30 або 31 число місяця). А для тих, хто прагне до групи 3 (5), «своєчасно» — це протягом 10 днів після держреєстрації. Так-от, якщо підприємець пропустить ці строки та не встигне подати заяву на «спрощенку», у такому разі йому слід орієнтуватися на підпункт 298.1.4 ПКУ. Згідно з його нормами СПД, який бажає перейти на спрощену систему оподаткування, повинен подати до податкового органу заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. При цьому платником єдиного податку він стане лише з першого числа цього наступного кварталу.

Таким чином, якщо в період з моменту реєстрації до дати вступу в лави єдиноподатників такими суб’єктами були отримані доходи, то їм необхідно буде подати відповідну звітність, передбачену для загальносистемників, — декларацію з ПДФО, та зареєструвати загальносистемну Книгу. Якщо доходів у цьому тимчасовому проміжку не отримували, то все одно краще подати податківцям порожню декларацію, щоб уникнути можливих претензій і санкцій з їх боку.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць