Здебільшого правила роботи на спрощеній системі оподаткування приписують сплачувати єдиний податок не з чистого доходу, а з обороту. Тому, на відміну від загальносистемників, єдиноподатники сплачують податок з виручки, не зменшеної на величину витрат (частина 1 пункту 292.1 ПКУ).
Проте є один виняток, який стосується посередництва (пункт 292.4 ПКУ):
«У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).»
Таким чином, якщо ви уклали із замовником договір транспортного експедирування або агентський договір, то до вашого доходу включається лише винагорода в сумі 12000 грн. І саме з цієї суми сплачується єдиний податок (600 грн.).
Зверніть увагу
Серед договорів, названих у пункті 292.4 ПКУ, немає договору комісії. Тому у випадку з комісією до доходу включається вся сума коштів, отримана на рахунок (60000 грн.). І саме з неї сплачується єдиний податок (3000 грн.).
Нагадаємо, що головна відмінність між договором комісії та договором доручення, різновидом якого є агентський договір, — це те, що при комісії посередник виступає від свого імені, а при дорученні — від імені поручителя (суб’єкта, інтереси якого він представляє).
Детальніше про доходи єдиноподатника-посередника ми писали у «ВД», 2013, № 17, с. 18.
Документи консультації
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.