Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ФОП оплатила іншій ФОП з поточного підприємницького рахунка товар для особистих потреб. Чи потрібно таку виплату показувати у формі № 1ДФ?

Власне Діло Листопад, 2014/№ 21
Друк
Єдиноподатник групи 3 (ставка єдиного податку —5 %) перерахував гроші зі свого підприємницького рахунка іншому приватному підприємцю за побутову техніку. Техніку придбано не для продажу або підприємницької діяльності, а для особистого користування. Чи потрібно відображати цю виплату у формі № 1ДФ?

Почнемо з того, що в законодавстві немає норм, які забороняють підприємцю використовувати кошти з підприємницького рахунка для фінансування своїх особистих потреб*. Тому підприємець, який придбав побутову техніку «для себе» і розрахувався за неї з підприємницького рахунка, нічого не порушив.

* Є лише зворотна заборона: не можна використовувати звичайний (непідприємницький) рахунок фізичної особи для провадження господарської діяльності — пункт 7.7 Інструкції № 492.

Однак тут є підводне каміння — звіт за формою № 1ДФ. Цей звіт зобов’язані подавати всі податкові агенти, які виплатили кошти не має значення, за що, і не має значення, в якій формі (грошовій чи негрошовій):

— громадянам — фізичним особам

— або іншим підприємцям (код доходу — «157») — пункт 51.1 ПКУ, пункт 1.2 Порядку № 49.

На замітку

Якщо особа виступає як підприємець, то вона є податковим агентом. А ось громадянин податковим агентом не може бути (підпункт 14.1.180 ПКУ).

Зрозуміло, що в разі, якщо б підприємець сплатив за побутову техніку готівкою (заздалегідь знявши її з підприємницького рахунка), жодних запитань не було б. Оскільки він купив побутову техніку як звичайний громадянин (непідприємець), то ні про яку форму № 1ДФ не може і йтися.

Однак ситуація така, що оплата проведена саме з підприємницького рахунка. А отже, під час будь-якої перевірки податківці звернуть увагу на неї і зацікавляться, чому у виписці банку така оплата фігурує, а у формі № 1ДФ її немає.

Тому не виключено, що податківці зроблять спробу оштрафувати підприємця за те, що звіт за формою № 1ДФ був поданий в неповному обсязі (оскільки в ньому немає даних про згадану виплату). Штраф за це на сьогодні становить 510 грн. (стаття 119 ПКУ)**.

** На жаль, цей штраф залишився в незмінному вигляді і після 01.01.2014 р., коли значну частину штрафів за помилки у формі № 1ДФ було скасовано (детальніше див. «ВД», 2014, № 5, с. 18).

Отже, що ми маємо?

Перше: санкції за помилки у формі № 1ДФ значні.

Друге: зовсім не складно вказати виплату у формі № 1ДФ (до того ж, якщо кошти перераховані підприємцю, то ПДФО утримувати не потрібно — у графах 4 і 4а проставляється «0,00»).

Висновок є очевидним:

Порада

Настійно рекомендуємо відображати у формі № 1ДФ усі виплати, здійснені з підприємницького рахунка (навіть якщо вони не пов’язані з госпдіяльністю), за винятком виплат на адресу юридичних осіб.

Якщо ж підприємець усе ж таки не вказав у формі № 1ДФ вартість побутової техніки, що йому робити?

Однозначно не слід дзвонити в усі дзвони про цю операцію та намагатися виправити звіт за формою № 1ДФ, оскільки самовиправлення в цьому випадку від 510-гривневого штрафу не врятує.

У результаті залишається лише чекати, поки податківці самі виявлять помилку (якщо виявлять). Якщо вони не зроблять цього протягом трьох років, то можна вважати, що «пронесло».

Інакше підприємцю доведеться:

— або сплатити 510-гривневий штраф,

— або спробувати відбитися від штрафу. Але для цього потрібно довести, що він не виступав як податковий агент при купівлі побутової техніки. Що в цьому допоможе? Звісно, документи, наприклад:

— договір на купівлю побутової техніки, в якому фізична особа фігурує як громадянин (немає жодних згадок про його підприємницький статус);

— платіжний документ (також виданий на ім’я громадянина, а не підприємця);

— гарантія, оформлена на громадянина;

— рахунок за послуги з доставки (добре, якщо адресою доставки є не офіс, а домівка фізичної особи);

— товарна накладна, виписана на ім’я громадянина (без зазначення підприємницького статусу).

Крім того, візьміть на озброєння частину 1 статті 325 ЦКУ, згідно з якою:

«1. Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.»

Інакше кажучи, оскільки немає такого суб’єкта права власності, як фізична особа — підприємець, то все, що належить підприємцю (у тому числі кошти з поточного рахунка), належить йому як фізичній особі (громадянину). Отже, фізична особа має право витрачати ці кошти на свій розсуд без будь-яких обмежень.

Таким чином, оплачуючи побутову техніку з підприємницького рахунка, фізична особа могла діяти як громадянин, і це цілком законно. А громадяни не зобов’язані подавати звіт за формою № 1ДФ, оскільки не є податковими агентами.

 

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

Інструкція № 492 — Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Порядок № 49 — Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. № 49.

Теги ФОП 1ДФ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі