Сьогодні розрахунки за допомогою електронних грошей (ЕГ) значно економлять час. Сучасний ринок ЕГ дає широкий вибір систем: обирай, яка до душі. Познайомитися з ЕГ ближче вам допоможе матеріал з «ВД», 2014, № 14, с. 24.
Пам’ятайте: суб’єктам господарювання працювати можна тільки з тими ЕГ, які випускають за узгодженими з НБУ правилами. На це НБУ звернув увагу в листі від 15.01.2013 р. № 25-112/335. До дозволених належать такі системи ЕГ: ГлобалМани, Макси і MoneXy.
А ось більш популярні нині системи: WebMoney Transfer, Інтернет.Гроші, UkrMoney, RBKMoney, Яндекс.Гроші, QJWI, E-gold, не узгоджували з НБУ правила використання ЕГ. Про що НБУ, зокрема, і зазначає в листі, який коментується. Тому госпсуб’єктам з ними працювати не варто.
Важливий момент: за фактом дозволені сьогодні ЕГ-системи (внутрішні правила їх роботи) не дають можливості госпсуб’єктам використовувати ЕГ для оплати товарів, робіт, послуг. Річ у тім, що використовувати ЕГ для оплати товарів можуть тільки користувачі ЕГ. Водночас за правилами роботи дозволених ЕГ-систем (і то не всіх) госпсуб’єкти можуть виступати тільки торговцями (приймати ЕГ як оплату за товари). Користувачами виступати не можуть. А будучи торговцями госпсуб’єкти не можуть направити отримані ЕГ на оплату своїх покупок — їх можна тільки обміняти на безготівкові кошти або повернути при поверненні товарів.
НБУ «закриває очі» на технічні розбіжності й констатує: нормативні акти дозволяють бути госпсуб’єкту як торговцем, так і користувачем. При цьому звернути увагу потрібно на низку обмежень з пункту 2.4 Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.11.2010 р. № 481, що стосуються електронних гаманців користувачів (торговців не стосуються).
Так, сума на поповнюваному електронному пристрої користувача не може перевищувати 8 тис. грн., а на непоповнюваних — 2 тис. грн. Крім того, згідно зі свіжими правками використовувати для здійснення розрахунків поповнювані електронні пристрої можна в сумі до 35 тис. грн. протягом календарного року.
Порада від НБУ госпсуб’єктам: оскільки ЕГН користувача має обмеження, а також відрізняється за можливостями від ЕГН торговця, то відкривайте окремі ЕГН для прийняття ЕГ і окремі для оплати своїх господарських потреб.
Зверніть увагу: ЕГН користувачів прив’язані до імені фізособи (або просто до номера мобільного телефону) і ніяк не прив’язані до імені госпсуб’єкта. Тому дуже ймовірні проблеми з визнанням розрахунків з допомогою ЕГ витратами в податковому обліку.
Єдиноподатники, увага! До можливостей торговців-госпсуб’єктів входить обмін отриманих від покупців ЕГ на безготівкові кошти. НБУ зазначає, що: «…здійснюючи продаж товарів, робіт, послуг за електронні гроші, торговці на кінцевому етапі отримують на власний рахунок у банку безготівкові кошти, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України».
До цього Нацбанк у листі від 07.07.2013 р. № 25-112/6750 зазначав, що розрахунки з допомогою ЕГ не є ані готівкою, ані безготівковими коштами. Відповідно заборонені єдиноподатникам через розпорядження пункту 291.6 ПКУ (лист Мінекономрозвитку від 17.09.2013 р. № 3112-13/32401-14).
Чи означає це, що «крига скресла» і платникам ЄП можна приймати оплату ЕГ? Ми б не поспішали з таким висновком.
Нагадаємо, що проблем у платника ЄП не буде тільки в тому випадку, якщо на його рахунок одразу надходять гривні (по суті, ЕГ не використовуються). Детальніше про це читайте у «ВД», 2014, № 14, с. 24.