Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Якщо єдиноподатник групи 2 здав в оренду приміщення загальносистемнику, що може загрожувати в цьому випадку?

Власне Діло Вересень, 2014/№ 18
Друк
Єдиноподатник групи 2 уклав договір оренди із загальносистемником. Виходить, він порушив умову перебування на єдиному податку. Які наслідки матиме таке порушення?

За порушення зазначених умов перебування на спрощеній системі оподаткування до єдиноподатника одночасно можуть застосувати декілька санкцій.

1. Ставка єдиного податку. Згідно з нормами підпункту 4 пункту 293.4 ПКУ дохід, отриманий від здійснення видів діяльності, що не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, обкладається за ставкою єдиного податку в розмірі 15 %.

2. Зняття зі спрощеної системи. Відповідно до пункту 5 підпункту 298.2.3 ПКУ платники єдиного податку зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування в разі, якщо вони здійснюють види діяльності, що не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку групи 2 є календарний рік (п. 294.1 ПКУ). Із цього можна зробити висновок: перейти на загальну систему в разі порушення умов затсосування спрощеної системи «порушники» повинні з нового року, наступного за роком, в якому було допущено порушення.

Та чи варто єдиноподатнику чекати кінця року, щоб залишити «спрощенку»? Відповідь, можливо, буде несподіваною: «Ні, не варто. На те є дві причини».

1. Якщо податківці при перевірках самі виявляють порушення, про які ми говоримо, то на практиці, вони можуть не чекаючи кінця року, анулювати реєстрацію саме з кварталу, наступного за кварталом, в якому було допущено порушення. Таке право їм дає пункт 299.11 ПКУ, в якому зазначається про те, що в разі, якщо контролюючий орган під час проведення перевірок виявить порушення платником єдиного податку зазначених вимог, анулювання реєстрації платника єдиного податку проводитиметься за рішенням такого органу з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення (на підставі акту перевірки).

Після такого «скидання» зі «спрощенки» підприємець має право повернутися на єдиний податок після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

У деяких випадках анулювання реєстрації платником єдиного податку може привести і до вельми серйозних наслідків у частині донарахування ПДВ. Так, якщо загальна сума від здійснення операцій постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, протягом останніх 12 календарних місяців до моменту переходу на загальну систему оподаткування сукупно перевищить 300 тис. грн. (без урахування ПДВ), податківці заднім числом можуть за підсумками перевірки донарахувати податкові зобов’язання з ПДВ починаючи з періоду, в якому єдиноподатник зобов’язаний був перейти на загальну систему оподаткування. Причому такі прецеденти вже є.

2. Дуже часто податківці досить лояльно підходять до порушень цієї категорії: дозволяють замість прощання зі «спрощенкою» перейти до більшої групи. Так, у листі ДПСУ від 07.12.2012 р. № 6815/0/61-12/23-50.0214 зазначалося, що в разі надання послуг, зокрема, юридичній особі, яка перебуває на загальній системі оподаткування, платник єдиного податку другої групи зобов’язаний перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для третьої або п’ятої групи платників єдиного податку, або перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

Ураховуючи дві зазначені обставини, єдиноподатнику є сенс проявити ініціативу і самому подати заяву про перехід до групи 3 з наступного кварталу після порушення, а не чекати кінця року, щоб перейти на загальну систему. У цьому випадку, заяву краще подати за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Крім того, незважаючи на те, що єдиноподатники групи 2 традиційно звітують тільки раз на рік, при зміні групи «спрощенки», вони зобов’язані подати квартальну декларацію єдиноподатника (підпункт 296.5.1 ПКУ). У цій декларації потрібно відобразити нарахування 15 % єдиного податку від забороненого виду діяльності (від суми орендної плати загальносистемника).

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.10 р. № 2755-VI.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць