Попит на кредити в Україні зберігається на високому рівні та демонструє стійку тенденцію до зростання. Наразі, згідно з офіційними даними, статус користувача кредитними коштами мають понад 70% громадян. Позичають переважно в банках та МФО. Кредити беруть не лише, щоб дожити до зарплати, а й на розвиток бізнесу, оплату навчання, купівлю меблів, автомобіля чи житла, ремонт тощо. Найчастіше позику оформляють в гривні. Проте популярні також кредити в доларах, євро та криптовалюті.
Стабільно популярними є кредити онлайн на картку. Послугами МФО користуються 13% дорослих українців. Упродовж місяця вони оформляють в середньому 700 тис. мікрокредитів на місяць. Однією з основних причин високого попиту є те, що популярні МФО надають кредит без довідки про доходи та не вимагають поручителя.
Популярні серед населення також банківські споживчі кредити, оскільки річна ставка становить 28-35% річних. В основному банки позичають гроші своїм давнім клієнтам, а новим переважно пропонують кредитні картки. У 2024 році кількість користувачів “кредитками” збільшилася на 70%.
Позики українці беруть в основному в гривні, хоча останнім часом зростає цікавість до кредитів у криптовалюті. Таку послугу пропонують деякі криптобіржі (детальніше — за посиланням). Щоправда, для отримання криптопозики потрібна застава — у криптоактивах чи традиційній валюті. Також нерідко українці позичають долари та євро.
Серед населення найбільш поширені позики на споживчі потреби. Так, мікрокредити в небанківських фінустановах найчастіше беруть “до зарплати” — на 7-10 днів. Також до МФО звертаються, якщо терміново потрібні гроші на:
Сума позики здебільшого становить 5-15 тис. грн. Отримати її можна упродовж кількох хвилин, оскільки перевірка займає мало часу.
Оформлення кредиту в банку потребує більше часу, проте можна позичити 100 тис. грн і більше під значно менший, ніж в МФО, процент. Тому в банк українці звертаються, коли не вистачає коштів на купівлю:
Кредити в іноземній валюті беруть здебільшого на розвиток бізнесу, а також щоб оплатити лікування чи навчання за кордоном або придбати нерухомість. Видають такі кредити державні й приватні банки. Процентна ставка становить 7-8% річних.
Криптовалюту позичають, якщо потрібно фінансування, а продавати криптоактив у цей період не вигідно чи немає бажання. Криптопозики зазвичай беруть для торгівлі на біржі. Як і в традиційному кредитуванні, встановлюється процентна ставка — розмір залежить від терміну. Повернення здійснюється рівними частками — щотижня чи щомісяця. Також є можливість оформити миттєвий кредит без застави. Однак термін кредитування короткий, а повернути позику потрібно за один раз.