Індексація зарплати— це компенсація знецінення коштів через інфляційні процеси. Найчастіше, що цікавить спеціалістів щодо цієї теми, — це те, якою буде індексація зарплати, які загальні правила її нарахування, як обрати базовий місяць для індексації зарплати
Мета індексації зарплати — зменшити залежність від інфляційних коливань і забезпечити достатній рівень життя громадян. Реалізувати це завдання для працівників покликані роботодавці.
Індексація — це складова заробітної плати. Якщо її не виплачували тривалий час, донарахуйте компенсацію втрати зарплати. Причому зробіть це незалежно від того, працює ще працівник на підприємстві чи вже звільнився. Якщо роботодавець порушить законодавство про оплату праці, працівник може звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати (індексації та компенсації за затримку) без обмеження будь-яким строком.
Законодавство України регламентує обов’язковий порядок індексації зарплати кожним роботодавцем для кожного співробітника, якщо величина індексу споживчих цін перевищує 103% (постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078). Якщо роботодавець ухиляється від проведення індексації заробітної плати, то на нього чекає штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат, згідно з абзацом 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України.
Для розрахунку індексованої заробітної плати можна скористатися спеціальним калькулятором розрахунку, проте бухгалтер має знати формулу, за яким проводиться облік.
Індексація складається з двох показників. Це прожитковий мінімум та індекс споживчих цін (ІСЦ).
Бухгалтер веде звітність щодо індексації заробітної плати працівників, а отже слід пам’ятати, що нарахування індексації починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, коли Держстат опубліковує індекс інфляції. Індекс інфляції за минулий місяць публікують у поточному. Отже, формула для індексації зарплати така:
індексація за місяць = ПМ×(ІСЦк% — 100%)/100%,
де:
Якщо в поточному місяці роботодавець здійснив нарахування індексації зарплати працівнику за поточний місяць, то ці дані обов’язково потрібно зазначити в таблиці 6 звіту ЄСВ.
Постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078 визначає правила нарахування індексації заробітної плати для працівників, які підпадають під категорії:
Стаття 34 Закону України «Про бюджет 2025» визначає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації зарплати працездатного населення проводиться з 1 січня 2025 року. Сума індексації станом на грудень 2024 року у січні нового року не нараховується.
Тобто, в 2025 році діє новий єдиний підхід до розрахунку ІСЦ для індексації заробітної плати.