Стратегічне управління проєктами є дуже важливим, особливо у великих компаніях, які реалізують великі та комплексні проєкти, що залучають ключові й дорогі організаційні ресурси. Найчастішим способом впровадження стратегії є реалізація проєктів, які чітко пов'язані з стратегічними цілями. Крім того, ці проєкти та стратегічні цілі пов'язані з показниками KPI.
Стратегічне управління проєктами є надзвичайно важливим, оскільки воно значною мірою визначає майбутнє та ринковий успіх організації. Досить часто можна почути, що розробка дуже гарної стратегії є складним завданням, але ще складніше її ефективно впровадити. Саме стратегічне управління проєктами має величезний вплив на успіх впровадження стратегії. Керівництво компанії повинно завжди мати доступ до інформації про статус реалізації стратегічних проєктів, щоб мати можливість оперативно реагувати на важливі негативні ситуації. У сучасному динамічному конкурентному середовищі швидкість реалізації стратегії та прийняття вдалих рішень є важливим елементом успіху. Стратегічне управління проєктами складається з кількох елементів, серед яких найважливіші: об'єктивний вибір найкращих проєктів для реалізації, зв'язок проєктів із конкретними цілями та показниками KPI, визначення та управління портфелями і програмами проєктів, а також регулярний моніторинг прогресу в реалізації стратегічних проєктів. За всі ці процеси головним чином відповідає керівництво компанії, яке підтримує відділ управління проєктами (PMO). Досить легко уявити собі ряд негативних наслідків неправильного відбору проєктів для реалізації стратегії. Через деякий час може виявитися, що, незважаючи на великий обсяг роботи над проєктами, показники KPI не підтверджують значного прогресу в досягненні стратегічних цілей. Цієї ситуації можна уникнути, створюючи скорингові моделі, які дозволяють об'єктивно відбирати проєкти.
На стратегічне управління складаються наступні елементи:
Важко уявити, що стратегічне управління проєктами у великій організації не підтримується професійною програмою для управління проєктами і портфелями проєктів. На прикладі програми FlexiProject опишемо, які переваги приносить її використання. Ось вибрані процеси стратегічного управління проєктами, які ефективно автоматизуються системою:
Створення скорингових моделей — у програмі можна створити будь-яку кількість скорингових моделей, які підтримують об'єктивний вибір стратегічних проєктів для реалізації. У програмі весь процес оцінки проєкту автоматизовано.
Модуль стратегії дозволяє зв'язати стратегічні цілі з проєктами та показниками KPI. Керівництво компанії чітко знає, як конкретні проєкти впливають на реалізацію конкретних стратегічних цілей. Крім того, карта стратегічної мети показує, які проєкти підтримують певну мету та який прогрес досягнуто у досягненні показників KPI — така карта стратегічної мети показана на наступному зображенні
Управління портфелями і програмами проєктів — хороша комп'ютерна програма підтримує управління портфелями проєктів. Наступне зображення показує дорожню карту реалізації стратегічних проєктів. Керівництво компанії в будь-який момент має інформацію про затримки проєктів та прогрес у досягненні контрольних точок кожного з проєктів
Стратегічне управління ресурсами — неможливо ефективно стратегічно керувати проєктами без управління проєктними ресурсами. Приймаючи рішення про запуск наступного проєкту, керівництво компанії повинно мати інформацію про доступність ресурсів
Автоматизація процесу звітності про статус реалізації стратегічних проєктів — весь процес звітності про статус реалізації стратегічних проєктів автоматизований. Це дуже велике полегшення як для співробітників PMO, так і для керівництва компанії.
Стратегічне управління проєктами є ключовим фактором, який впливає на успіх реалізації стратегії компанії. Процеси стратегічного управління є комплексними, тому їх варто підтримувати за допомогою хорошого програмного забезпечення для управління проєктами та портфелями проєктів.