У сучасному світі платіжні картки – найпопулярніший банківський продукт, який давно став невід’ємною частиною нашого побуту. За способом обслуговування виділяють дві основні категорії карток: кредитна та дебетова. Темою цієї статті є дебетова картка: що це таке, який її функціонал та чим вона відрізняється від кредитки.
Дебетова картка (debit card) – це інструмент, призначений для отримання, збереження та витрати безготівкових коштів лише в межах залишку власних коштів на рахунку без послуги користування кредитними коштами. Вони дозволяють:
Для отримання заробітної плати та будь-яких державних виплат дебетові картки – це єдиний можливий варіант. На кредитки такі зарахування не здійснюються.
За своїми можливостями та функціями – це такий самий банківський продукт, з основною різницею, що він має опцію користування коштами, позиченими в банку.
Наступна суттєва відмінність полягає в тому, що тарифи на операції з кредитними коштами є відчутно вищими, зокрема, передбачені суттєві комісії за перекази та зняття готівки.
Також потрібно розуміти, що банківські установи перед встановленням кредитного ліміту перевіряють кредитний рейтинг клієнта та платоспроможність позичальника, тож далеко не всі в результаті його отримують.
Ваше рішення може залежати від кількох факторів, які варто врахувати:
Різні карткові продукти закривають різні потреби, тому доцільно мати обидві опції: дебетову – для повсякденних транзакцій та отримання грошей, кредитну — для крупних покупок. Наразі все частіше зустрічаються банківські продукти, які об'єднують функціональність обох типів карток, дозволяючи витрачати власні кошти та одночасно мати певний кредитний ліміт, який дозволяє розраховуватися за покупки позиченими коштами.
Деякі банки пропонують можливість нарахування відсотків на залишки з можливістю будь-коли забрати свої гроші, — дійсно приваблива альтернатива депозитам.
Більшість банків вимагають переводити гроші на вільний депозит (скарбничку), і лише тоді на цю суму будуть нараховуватися відсотки. При цьому при достроковому знятті коштів відсотки будуть перераховані за штрафною ставкою.
Автоматичне нарахування відсотків на залишок власних коштів без втрати доходу у разі дострокового зняття пропонують небагато банків, зокрема, Сенс Банк, Укргазбанк, Агропросперіс Банк, Юнекс Банк, Альянс Банк, а також необанки sportbank, O.Bank, izibank. Найвищу ставку 8% річних пропонує кредитно-дебетова картка Мрія від Агропросперіс Банку та UnexSmart від Юнекс Банку.