Темы статей
Выбрать темы

Чи можна здати в оренду приміщення бібліотеки?

Станкус Татьяна, эксперт журнала «Бюджетная бухгалтерия»
Чи може відділ освіти здати в оренду іншій бюджетній установі два кабінети приміщення бібліотеки, які знаходяться на балансу відділу освіти?

Засади надання майна в оренду бюджетній установі

Умови надання в оренду державного та комунального майна визначені Законом № 157* та Порядком № 483**.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

** Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483.

Перелік майна, яке може бути передано в оренду без проведення аукціону, наведено в ч. 1 та 2 ст. 15 Закону № 157. Причому такий перелік є вичерпним. Ми про це розповідали і наводили такий перелік у матеріалі «Надання майна в оренду без аукціону: чи стягувати авансовий внесок?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 42.

Зокрема, орендарями, які можуть отримати державне або комунальне майно без аукціону, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування (далі ОМС), інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів.

Тож, як бачимо, бюджетна установа має право отримати в оренду приміщення бібліотеки без аукціону.

Порядок визначення орендної плати прописано у Методиці № 630*. Утім, як відомо, ця Методика поширюється на оренду державного майна. Тоді як ОМС можуть прийняти свої місцеві Методики розрахунку орендної плати комунального майна.

* Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена постановою КМУ від 28.04.2021 № 630.

Проте за відсутності затвердженої на місцевому рівні Методики у питаннях оренди комунального майна слід керуватися нормами саме Методики № 630. Це передбачено ч. 2 ст. 17 Закону № 157.

Перелік пільговиків, які можуть розраховувати на оренду за 1 грн на рік, визначено п. 13 Методики № 630.

Так, річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 грн встановлюється таким орендарям, як:

— органи державної влади, інші бюджетні організації, заклади, установи, які повністю фінансуються з державного бюджету;

— ОМС для розміщення центрів надання адміністративних послуг;

— казенні підприємства, які утворилися у результаті реорганізації державного закладу охорони здоров’я;

— НБУ щодо майна, яке було закріплене на праві господарського відання за НБУ і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність, з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки НБУ та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового обігу;

— ПФУ та його органи;

— національні художні колективи, яким надається фінпідтримка з держбюджету;

— редакції державних і комунальних періодичних видань, які повністю або частково фінансуються з державного або місцевих бюджетів, або засновані об’єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, трудовими і журналістськими колективами, а також реформовані друковані засоби масової інформації та редакції відповідно до Закону № 917*.

* Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» від 24.12.2015 № 917-VIII.

Водночас кожна місцева рада у своїй методиці може визначити інші категорії орендарів, ніж зазначені у Методиці № 630, які можуть винаймати комунальне майно за 1 грн на рік.

Це пояснюється тим, що право комунальної власності — це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд та у своїх інтересах майном, що їй належить. Це визначено ст. 1 Закону № 280*.

* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.

Крім того, ОМС від імені та в інтересах територіальної громади здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності (ч. 5 ст. 60 Закону № 280). Також ОМС можуть визначати умови використання майна, яке надається в оренду.

Але майте на увазі: ОМС у своїй методиці може встановлювати такі «одногривневі» пільги лише тим орендарям, яким ст. 15 Закону № 157 дозволено надавати майно в оренду без аукціону.

Таким чином, здати майно бібліотеки в оренду іншій бюджетній установі за 1 грн на рік можна.

Також нагадаємо, що «одногривнева» орендна плата не підлягає індексації.

Надання майна в оренду відділом освіти

У ситуації дописувача не зовсім зрозуміло, чому майно закладів культури опинилось на балансі відділу освіти.

Втім, перш за все слід з’ясувати, хто взагалі є власником зазначеного у запитанні майна. Якщо відділ освіти є власником майна, то, дійсно, за потреби відділ освіти може здати приміщення, якими не користується бібліотека, в оренду.

Якщо ж власник (суб’єкт управління) інший, а відділ освіти виступає лише у ролі балансоутримувача і використовує майно на праві оперативного управління, то насамперед слід звернутися до власника майна і отримати його дозвіл на надання в оренду майна. Якщо власник не проти і це підтверджено письмово, то перепон для надання приміщення бібліотеки в оренду немає.

До речі, надання приміщень бібліотек в оренду не суперечить і приписам профільних нормативних документів. Це цілком можливо виходячи зі ст. 26 Закону № 32/95* та ст. 26 Закону № 2778**.

* Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95-ВР.

** Закон України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI.

App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с лицензионным договором и договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше