Можливість та порядок витрачання коштів на придбання велосипедів насамперед залежатиме від того, включено їх вартість до вартості платних соціальних послуг чи ні. Розглянемо обидва варіанти.
Докладно про визначення вартості платних соціальних послуг читайте у статті «Платні соціальні послуги» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 13.
Витрати на велосипеди враховані у вартості соцпослуг
Передусім нагадаємо: надходження плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю, відповідно до ч. 4 ст. 13 БКУ* належать до першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Кошти цієї підгрупи слід витрачати на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю. Це прямо передбачено ч. 4 ст. 13 БКУ.
Отже, всі витрати, включені до вартості платної соціальної послуги, можуть бути здійснені за рахунок коштів, отриманих як плата за відповідну послугу.
Якщо в калькуляції вартості платної соціальної послуги враховані витрати на придбання велосипедів, які використовуються соціальними робітниками під час надання послуг, то за рахунок отриманої плати ЦНСП має повне право здійснити зазначені витрати.
Зауважте: Методрекомендаціями № 32* передбачено включення до розрахунку вартості деяких платних соціальних послуг витрат на придбання велосипедів у складі прямих витрат.
До речі, прямими витратами є витрати, які можна віднести безпосередньо до конкретного об’єкта витрат економічно доцільним шляхом. Інакше кажучи, це витрати, що безпосередньо пов’язані з наданням платної послуги.
Отже, якщо соціальному робітнику для надання платної соціальної послуги потрібен велосипед, то його вартість цілком можливо включити до вартості такої послуги.
Витрати на велосипеди НЕ враховані у вартості соцпослуг
Тепер розглянемо другий варіант, коли витрати на придбання велосипедів не враховані у вартості платної соціальної послуги.
У такому разі слід керуватися черговістю проведення витрат спеціального фонду кошторису, визначеною пп. 23 та 49 Порядку № 228*.
Так, видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються та здійснюються у такій послідовності:
1) за встановленими напрямами використання;
2) на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов’язань за спеціальним та загальним фондом кошторису;
3) на проведення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
Таким чином, проводити видатки на придбання велосипедів, у разі якщо вони не враховані у калькуляції платної соціальної послуги, можна лише в останню чергу.
Також майте на увазі: здійснювати витрати за рахунок загального фонду, які мають здійснюватися за рахунок спеціального фонду, не дозволяється.
Тож якщо придбання велосипедів є необхідним для надання саме платних соціальних послуг, то для недопущення проведення таких витрат за рахунок коштів загального фонду кошторису їх варто урахувати у вартості платних соціальних послуг.
Висновки
- Кошти, отримані від надання платних послуг, слід витрачати на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням таких послуг.
- Якщо придбання велосипедів є необхідним для надання відповідних платних соціальних послуг, то їх слід урахувати у вартості таких соцпослуг.