Військово-обліковий документ: увага на вік
Обов’язок роботодавця. Перед тим, як вступити в трудові відносини, сторони (роботодавець та кандидат у працівники) обов’язково обговорюють суттєві умови праці, дату початку роботи, термін дії трудового договору тощо.
Якщо сторони доходять згоди і готові працювати разом, настає другий етап — майбутній працівник готує та надає роботодавцю документи. А саме:
1) заяву про прийняття на роботу;
2) інші документи, перелічені у ст. 24 КЗпП. Це, зокрема:
— паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
— трудова книжка (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб;
— а у випадках, передбачених законодавством, — документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.
Нагадаємо, що на підприємства, установи, організації покладається обов’язок вести персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх роботи, у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди) строком більш як три місяці. Такі вимоги передбачені ч. 5 ст. 34 Закону № 2232* та п. 36 Порядку № 921**.
* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.
З метою ведення такого військового обліку під час прийняття на роботу роботодавці перевіряють у громадян наявність військово-облікових документів.
Ба більше, п. 37 Порядку № 921 дозволяє приймати на роботу призовників і військовозобов’язаних тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП).
Попереджаємо, прийняття на роботу військовозобов’язаних і працівників, які всупереч вимогам законодавства не перебувають на військовому обліку, тягне за собою адмінвідповідальність у вигляді штрафу розміром від 17 до 51 грн (ст. 2113 КпАП). За повторне порушення протягом року — від 51 до 119 грн.
Військово-облікові документи. До військово-облікових документів відносять (п. 16 Порядку № 921):
— для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
— для військовозобов’язаних — військовий квиток (оформлений відповідно до наказу Міноборони від 10.04.2017 № 206, Положення № 582 та Положення про військовий квиток офіцера запасу*) або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (форма затверджена наказом Міноборони від 21.11.2017 № 610).
* Затверджені Указом Президента України від 30.12.2016 № 582/2016.
Нагадаємо, що під призовниками слід розуміти чоловіків віком від 17 до 27 років, які придатні до служби за станом здоров’я та не мають звільнень чи відстрочок.
До військовозобов’язаних відносять осіб, які перебувають у запасі. Зауважимо, що граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі визначено у ст. 28 Закону № 2232.
Наведемо його у таблиці нижче.
Граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі
Склад, до якого відноситься військове звання(1) | Розряд обліку (за віком) | |
1 розряд | 2 розряд | |
Військовозобов’язані, які перебувають у запасі: | ||
Рядовий склад | до 35 років | до 60 років |
Сержантський і старшинський склад | ||
Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі: | ||
Молодший офіцерський склад | до 45 років | до 60 років |
Старший офіцерський склад: — майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) — полковник (капітан 1 рангу) | до 50 років до 55 років | |
Вищий офіцерський склад | до 60 років | до 65 років |
(1) Військові звання відповідно до складу (рядового, сержантського і старшинського та офіцерського) наведені у ст. 5 Закону № 2232. |
А отже, як бачите, роботодавцю доведеться перевіряти наявність приписного посвідчення чи військового квитка (тимчасового посвідчення), приймаючи на роботу чоловіків віком від 17 до 65 років.
А чи трапляються винятки? Давайте з’ясуємо.
Знятий з військового обліку
Підприємство приймає на роботу працівника, якого у 2013 році зняли з військового обліку у зв’язку з досягненням граничного віку перебування у запасі (на той час 40 років). Чи потрібно йому знову ставати на військовий облік (ставити відмітку про взяття на облік)?
Ні, не потрібно. Пояснимо чому.
До 1 квітня 2014 року для військовозобов’язаних, які мають звання рядового складу другого розряду, граничний вік перебування у запасі становив до 40 років. Тому не дивно, що вашого майбутнього працівника в такому віці було знято з військового обліку (як того вимагає п. 4 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232).
Проте 1 квітня 2014 року набув чинності Закон України від 27.03.2014 № 1169-VII, яким було збільшено граничний вік перебування військовозобов’язаних на військовому обліку. Зокрема, для військовозобов’язаних, які мають звання рядового складу другого розряду, — до 60 років.
Проте це не означає, що після 01.04.2014:
— чоловік (наш кандидат у працівники) зобов’язаний знов стати на військовий облік;
— його можуть призвати на військову службу.
Нагадаємо, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України).
Тому якщо вашого майбутнього працівника зняли з військового обліку, він вже не є військовозобов’язаним. Змусити його повторно стати на облік не можна. Він може звернутися з цією метою до ТЦКСП тільки за власним бажанням (тобто добровільно).
Проте у його військово-обліковому документі (військовому квитку / тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного) повинна стояти відмітка ТЦКСП про виключення чоловіка з військового обліку.
На підставі такої відмітки в особовій картці працівника роблять запис «Виключений з військового обліку за віком» (п. 43 Порядку № 921).
Особові картки осіб, виключених з військового обліку за віком чи станом здоров’я, зберігаються у загальній картотеці.
Військовий квиток вилучено
Підприємство хоче прийняти на роботу працівника. Проте в нього відсутній військово-обліковий документ. Як стверджує чоловік, військовий квиток у нього вилучено співробітниками ТЦКСП. Чи це можливо?
Так, можливо. Але у виняткових випадках.
Перш за все зауважимо, що військовозобов’язаний може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка (п. 13 Положення № 582, п. 13 Положення про військовий квиток офіцера запасу).
Тому якщо такий квиток дійсно був вилучений співробітниками ТЦКСП, у чоловіка на руках має бути відповідна розписка.
До речі, вилучати військові квитки військовозобов’язаних можуть тільки у декількох випадках (п. 12 Положення № 582, п. 11 Положення про військовий квиток офіцера запасу):
— в разі засудження до позбавлення волі;
— в разі обмеження волі або арешту.
Крім того, здати військовий квиток до штабу ТЦКСП військовозобов’язаний повинен в разі:
— виїзду за кордон на строк більш як три місяці;
— припинення громадянства України;
— його смерті.
Ваш випадок сюди не входить. Адже кандидат в працівники прийшов отримати роботу. В такому разі йому доведеться потурбуватися про отримання військово-облікового документа.
Наприклад, якщо з’ясується, що чоловік просто загубив військовий квиток або не проходив військову службу та не має військово-облікової спеціальності, йому видадуть тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (п. 3 Порядку № 610*).
За наявності такого документа чоловіка можна прийняти на роботу.
Є лише обліково-послужна картка
Підприємство хоче прийняти на роботу чоловіка. Проте у нього замість військового квитка є лише обліково-послужна картка. Чи вимагати у нього військовий квиток, чи достатньо буде для прийняття на роботу обліково-послужної картки?
Ні. Без військово-облікового документа приймати чоловіка на роботу не можна. Пояснимо.
Обліково-послужна картка на сержантів і солдатів призначена для організації персонального обліку та вивчення військовослужбовців строкової військової служби (примітка 1 додатку 13 до Інструкції № 73*).
Такий документ зберігається:
— у кадрових органах військових частин — у період проходження військовослужбовцем строкової військової служби;
— на руках у військовозобов’язаного — у період перебування такої особи у запасі Збройних Сил (під час призову в запас).
Цікаво, що обліково-послужна картка містить відомості про проходження військової служби, зокрема:
— про призначення по службі військовослужбовця;
— його участь у бойових діях, міжнародних операціях з підтримки миру і безпеки;
— присвоєння йому військових звань і класності за спеціальністю тощо.
Проте вона є лише додатком до військового квитка. А отже, виходить, що такий документ не може:
— ані замінити військовий кви○○ток (не може вважатися військово-обліковим документом);
— ані бути оформленим без наявності військового квитка;
— використовуватися окремо без військового квитка.
Отже, якщо у чоловіка (вашого кандидата в працівники) на руках лише обліково-послужна картка (без військового квитка), йому слід звернутися до ТЦКСП щодо оформлення військово-облікового документа. На час, поки буде оформлюватись військовий квиток, йому мають видати тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Тільки тоді (за наявності такого військово-облікового документа) чоловіка можна прийняти на роботу.