Темы статей
Выбрать темы

Скорочення під час війни: кого не чіпати?

Жиленко Екатерина, эксперт по оплате труда и трудовым отношениям
Оплата труда Июнь, 2023/№ 11
Печать
Треба скоротити штат або чисельність працівників. Кого залишити, а кого звільнити? Пам’ятайте, що декого від скорочення захищає законодавство. Про це сьогодні і поговоримо.

Імунітет & перевага

Процедуру оформлення скорочення штату або чисельності працівників ми розглянули у статті «Скорочення штату під час війни» цього номера.

Слід пам’ятати, що скорочення не може «покосити» усіх підряд. Звісно, якщо це не повна ліквідація підприємства. Але то вже зовсім інша історія.

Згідно з приписом ст. 42 КЗпП при скороченні чисельності чи штату деякі працівники мають переважне право залишитись на роботі.

По-перше, це працівники з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Але якщо у працівників ці показники рівні, то спрацьовує «по-друге»: перевага залишитись на роботі надається певним категоріям працівників (вони перелічені у колонці 1 таблиці нижче).

Спочатку порівнюємо кваліфікацію й продуктивність роботи працівників. І лише якщо вони однакові, то в хід іде важка артилерія: діти, вислуга, передпенсійний вік тощо

Наприклад, маємо двох працівників:

1) молодий новачок Михайло Михайлишин, ще не має дружини і дітей, але має вищу освіту, постійно відвідує семінари і тренінги з підвищення кваліфікації, в роботі викладається на всі 100 %;

2) старий-надійний за п’ять хвилин пенсіонер Петро Петренко, має професійно-технічну освіту і давно не підвищував свою кваліфікацію, та ще і на роботі часв від часу б’є байдики.

У цьому разі під скорочення потрапить пан Петренко. Але припустимо, що їх професіоналізм на однаковому рівні. Тоді слід врахувати заслуги і передпенсійний вік Петра Петренка, а отже, саме його залишити на посаді.

Також по КЗпП розкидані норми, які взагалі забороняють звільняти деяких працівників з ініціативи роботодавців, а відповідно і за скороченням (бо це також є ініціативою роботодавця). Такі категорії працівників наведені у колонці 2 таблиці.

Подпишитесь, чтобы открыть доступ к материалам Я уже
logo PRO PRO-доступ Неограниченный доступ ко всем закрытым материалам сайта без рекламы
App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше