Порядок розрахунку середньої зарплати для визначення суми відпускних / відпускної компенсації регламентує Порядок № 100*.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Відповідно до цього документа показник МЗП бере участь у розрахунку «відпускної» середньої зарплати у двох випадках:
випадок 1 — якщо у працівника відсутній розрахунковий період (тобто працівник-новачок). Наприклад, якщо у працівника перед початком відпустки немає повного відпрацьованого календарного місяця (з 1-го по 1-ше число);
випадок 2 — якщо в розрахунковому періоді працівник не мав заробітку (перебував у відпустці без збереження зарплати, у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, з ним було призупинено дію трудового договору тощо).
Нагадаємо, якщо у працівника відсутній розрахунковий період або у розрахунковому періоді працівник не мав заробітку, «відпускну» середню зарплату обчислюють на підставі встановленої у трудовому договорі тарифної ставки або посадового (місячного) окладу такого працівника (абзац сьомий п. 2, п. 4 Порядку № 100).
Проте
якщо посадовий оклад менший за встановлений розмір МЗП, середню зарплату розраховують виходячи з розміру МЗП, встановленого на момент розрахунку
Нюанс. Якщо працівник зайнятий на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводять виходячи з розміру тарифної ставки (окладу) або МЗП, обчисленого пропорційно до зайнятості працівника.
Тобто «відпускну» середню (СЗвідп) розраховують за формулою (лист Мінсоцполітики від 18.06.2019 № 928/0/206-19):