Теми статей
Обрати теми

Щодо набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості»

Редакція ББ
Лист від 06.02.2009 р. № 3303-27/48

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

ЩОДО НАБРАННЯ ЧИННОСТІ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ ЩОДО МІНІМІЗАЦІЇ ВПЛИВУ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ НА РОЗВИТОК ВІТЧИЗНЯНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ»

Лист-роз’яснення від 06.02.2009 р. № 3303-27/48

 

Мінекономіки на численні звернення щодо надання роз’яснення стосовно здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» повідомляє.

18 грудня 2008 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 694 «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» (далі — Закон), пунктом 2 розділу II «Прикінцеві положення» якого встановлено, що з метою захисту вітчизняної економіки від наслідків світової фінансово-економічної кризи тимчасово, до 1 січня 2011 року, закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників цих товарів, робіт і послуг (юридичних та фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні.

Пунктом 1 розділу II «Прикінцеві положення» зазначеного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2009 року. При цьому зазначений Закон був офіційно опублікований у газеті «Урядовий кур’єр» 3 лютого 2009 року за № 18.

Статтею 57 Конституції України гарантовано право кожного знати свої права та обов’язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Відповідно до частини п’ятої статті 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Ураховуючи вищевикладене та виходячи із положень статті 94 Конституції України Закон набрав чинності з дня його офіційного опублікування — з 3 лютого 2009 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) встановлено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, замовникам, які розпочали процедури закупівель за державні кошти

з 3 лютого 2008 року необхідно враховувати вимоги пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості». Процедури закупівель, розпочаті до 3 лютого 2008 року (до дня набрання чинності Законом), закінчуються відповідно до вимог чинного законодавства про закупівлі без урахування пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону.

При цьому початком процедури закупівлі є:

— при проведенні процедури відкритих торгів та двоступеневих торгів — дата розміщення оголошення про заплановану закупівлю;

— при проведенні процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) або процедури торгів з обмеженою участю — дата направлення запиту щодо цінових пропозицій (котирувань) чи дата відправлення запрошення до участі в процедурах торгів з обмеженою участю відповідно;

— при застосуванні процедури закупівлі в одного учасника — дата отримання відповідного погодження уповноваженим органом.

 

Міністр економіки Б. Данилишин

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

З 03.02.2009 р. ЗАКУПІВЛЮ ТОВАРІВ, РОБІТ І ПОСЛУГ НЕОБХІДНО ЗДІЙСНЮВАТИ ЛИШЕ У ВІТЧИЗНЯНИХ ВИРОБНИКІВ

Одним із заходів мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості відповідно до

п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» від 18.12.2008 р. № 694-VI (далі — Закон № 694) визначено закупівлю товарів, робіт і послуг лише у вітчизняних виробників, крім товарів, які не виробляються в Україні.

У зв’язку з цим у замовників закупівель виникло запитання з приводу того, з якого періоду застосовувати цю норму при проведенні тендерних торгів.

На це запитання відповідає Мінекономіки в

листі, що коментується.

Зводиться це роз’яснення до того, що вищезазначені вимоги повинні враховуватися при проведенні тендерних торгів з 03.02.2009 р., тобто якщо процедури закупівель розпочаті

до 03.02.2009 р., то вимоги щодо закупівлі лише у вітчизняних виробників не застосовуються. Якщо ж процедури закупівель розпочаті з 03.02.2009 р., то замовники повинні закуповувати товари, роботи та послуги лише у вітчизняних виробників, крім товарів, які не виробляються в Україні.

Це обумовлено тим, що

Закон № 694 було офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» 3 лютого 2009 року, а отже, саме з цієї дати він набув чинності.

Мінекономіки роз’яснює, що вважається початком процедури закупівлі.

Так, початком процедури закупівлі є:

— при проведенні

процедури відкритих торгів та двоступеневих торгів — дата розміщення оголошення про заплановану закупівлю;

— при проведенні

процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) або процедури торгів з обмеженою участю — дата направлення запиту щодо цінових пропозицій (котирувань) чи дата відправлення запрошення до участі в процедурах торгів з обмеженою участю відповідно;

— при застосуванні

процедури закупівлі в одного учасника — дата отримання відповідного погодження уповноваженим органом.

Нагадаємо, що основним нормативним документом, який регламентує порядок проведення тендерних торгів, на теперішній час є Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою КМУ від 17.10.2008 р. № 921 (у редакції постанови КМУ від 19.11.2008 р. № 1017).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі