Щодо права підприємства стягнути з поновленого на роботі за рішенням суду працівника вихідну допомогу, яка була виплачена йому при звільненні, і грошову компенсацію за невикористану відпустку

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Лютий, 2009/№ 8
В обраному У обране
Друк
Лист від 08.01.2009 р. № 1/06/186-09

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо права підприємства стягнути з поновленого на роботі за рішенням суду працівника вихідну допомогу, яка була виплачена йому при звільненні, і грошову компенсацію за невикористану відпустку

Лист від 08.01.2009 р. № 1/06/186-09

 

Відповідно до частини першої ст. 235 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При винесенні рішення про поновлення на роботі суд одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік (частина друга ст. 235 КЗпП).

Відповідно до ст. 44 КЗпП вихідна допомога виплачується при припиненні трудового договору, а отже, судом при винесенні рішення про сплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу має враховуватися факт виплати працівникові при звільненні вихідної допомоги.

Зазначене положення підтверджується абзацом другим пункту 32 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 р. № 9.

У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки (тобто до моменту звільнення), а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей (частина перша ст. 24 Закону України «Про відпустки»).

Відповідно до пункту 2 частини першої ст. 82 КЗпП час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (у т. ч. час оплачуваного вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу), зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Законодавством про працю України не передбачено повернення працівником грошової компенсації за всі не використані ним дні щорічної відпустки в разі поновлення його на роботі.

 

Начальник юридичного управління І. Тубелець

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

ПРАЦІВНИКА поНОВЛЕНО НА РОБОТІ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ:
ЯК БУТИ З ВИХІДНОЮ ДОПОМОГОЮ ТА КОМПЕНСАЦІЄЮ ЗА НЕВИКОРИСТАНУ ВІДПУСТКУ,
ЯКІ БУЛО ВИПЛАЧЕНО ЙОМУ ПРИ ЗВІЛЬНЕННІ

У

листі, що коментується, Мінпраці надає роз’яснення щодо такої ситуації. У результаті незаконного звільнення (незаконного переведення на іншу роботу) працівник звернувся до суду для вирішення трудового спору та поновлення його на роботі. Суд став на бік працівника та виніс постанову про поновлення його на роботі. При цьому згідно зі ст. 235 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) при винесенні постанови про поновлення на роботі орган, що розглядає трудовий спір, одночасно має прийняти рішення про виплату працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більше ніж за один рік.

У зв’язку з цим виникло запитання: чи має право установа при поновленні на роботі звільненого працівника стягти з нього виплачені йому при звільненні вихідну допомогу та компенсацію за невикористану відпустку?

Нагадаємо, що

вихідна допомога — це грошова сума, яка виплачується працівнику в передбачених законодавством випадках у разі розірвання трудового договору. Випадки, коли така виплата є обов’язковою, а також розміри допомоги встановлено ст. 44 КЗпП (див. також статтю «Виплата вихідної допомоги при звільненні» // «Бюджетна бухгалтерія», 2008, № 33, с. 28).

Компенсація за невикористану відпустку

— це грошова винагорода працівника за не використаний ним час відпочинку, передбачений законодавством. У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей (ст. 83 КЗпП, див. також статтю «Виплачуємо компенсацію за невикористану відпустку» // «Бюджетна бухгалтерія», 2008, № 25, с. 19).

На поставлене запитання Мінпраці надало таке роз’яснення. Факт виплати працівнику вихідної допомоги при звільненні

має враховуватися судом при винесенні постанови про виплату працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

У разі стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу установа виплачує такий середній заробіток, розрахований виходячи із заробітної плати працівника за останні два календарні місяці роботи до моменту звільнення, керуючись

Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Під час визначення оплати за час вимушеного прогулу

остаточне рішення приймає суд, ураховуючи при цьому факт виплати йому при звільненні вихідної допомоги.

Щодо компенсації за невикористану відпустку Мінпраці підкреслює: у разі поновлення на роботі повернення працівником грошової компенсації невикористаної відпустки, виплаченої йому при звільненні, трудовим законодавством не передбачено.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд