Про порядок справляння страхових внесків до Фонду на випадок безробіття

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Лютий, 2009/№ 8
В обраному У обране
Друк
Лист від 02.12.2008 р. №

ДЕРЖАВНИЙ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ

Про порядок справляння страхових внесків до Фонду на випадок безробіття

Лист від 02.12.2008 р. № ДЦ-03-7529/0/6-08

 

Державний центр зайнятості — виконавча дирекція Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі — Фонд), розглянув <...> лист щодо нарахування та утримання внесків до Фонду із заробітної плати працівників, які виконують громадські роботи, і повідомляє таке.

Порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 р. № 839. Оплачувані громадські роботи організовуються для:

— осіб, які не мають роботи;

— зайнятих трудовою діяльністю осіб, які виявили бажання працювати у вільний від основної роботи час;

— учнівської та студентської молоді, яка виявила бажання працювати у вільний від навчання час; пенсіонерів, інвалідів.

Оплачувані громадські роботи повинні мати суспільно корисну спрямованість, відповідати потребам певної адміністративно-територіальної одиниці та сприяти її соціальному розвитку.

Оплачувані громадські роботи проводяться виключно на спеціально створених для цього тимчасових робочих місцях.

Місцеві держадміністрації, виконавчі органи місцевих рад та роботодавці незалежно від форми власності організовують оплачувані громадські роботи за участю державної служби зайнятості.

Оплачувані громадські роботи організовуються роботодавцями незалежно від форми власності на договірній основі.

Для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським, районним, районним у місті або міськрайонним центром зайнятості (далі — місцевий центр зайнятості) та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Примірна форма затверджена правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі — Фонд).

Договори про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт укладаються в межах одного календарного року.

Направлення державною службою зайнятості громадян на оплачувані громадські роботи здійснюється на підставі укладених договорів.

З особами, зайнятими на оплачуваних громадських роботах, роботодавці відповідно до законодавства про працю укладають у письмовій формі строкові трудові договори.

Фінансування оплачуваних громадських робіт може проводитися за рахунок коштів місцевих бюджетів, Фонду (в частині організації таких робіт для безробітних), роботодавців, для яких зазначені роботи виконуються, та інших джерел відповідно до законодавства. Кошти на організацію оплачуваних громадських робіт можуть бути використані для:

— виплати основної та додаткової заробітної плати, визначеної відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про оплату праці», сплати сум страхових внесків (збору) роботодавцями відповідно до Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування», Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах;

— оплати послуг з перевезення або проїзду до місця проведення робіт та у зворотному напрямку осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах (у разі потреби);

— придбання інвентарю (у разі потреби);

— оплати проживання у гуртожитку (у разі потреби).

Таким чином, заробітна плата фізичних осіб, які працюють на підприємстві на громадських роботах, включається до фонду оплати праці підприємства, з якого справляються страхові внески до Фонду.

 

Директор В. Галицький

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

ЗАРПЛАТА ЗА ВИКОНАНІ ГРОМАДСЬКІ РОБОТИ ОБКЛАДАЄТЬСЯ ВНЕСКАМИ ДО ФОНДІВ СОЦСТРАХУВАННЯ

Направлення безробітних громадян на оплачувані громадські роботи на підприємства, в установи та організації — один із видів діяльності державних служб зайнятості населення. В умовах складної економічної ситуації в країні, масштабних скорочень цей вид діяльності стає особливо актуальним.

Важливі нюанси, які слід ураховувати бюджетним установам, що приймають безробітних на тимчасові громадські роботи, розглядалися в «Бюджетній бухгалтерії», 2008, № 27, с. 16.

Зауважимо, що наприкінці 2008 року набрало чинності

Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затверджене постановою КМУ від 10.09.2008 р. № 839 (далі — Положення № 839).

Зокрема,

Положення № 839 визначає порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, а також передбачає, що фінансування оплачуваних громадських робіт може провадитися за рахунок коштів місцевих бюджетів, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (у частині організації таких робіт для безробітних), роботодавців, для яких роботи виконуються, та інших джерел відповідно до законодавства.

Згідно з

п. 15 Положення № 839 кошти на організацію оплачуваних громадських робіт може бути використано для виплати основної і додаткової заробітної плати, сплати внесків до фондів соціального страхування, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах.

Крім того, такі кошти в разі потреби використовуються на:

— оплату послуг з перевезення чи проїзду до місця проведення робіт і у зворотному напрямку осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах;

— придбання інвентарю;

— оплати проживання в гуртожитку.

З особами, зайнятими на оплачуваних громадських роботах, роботодавці укладають

строкові трудові договори в письмовій формі.

На підставі цього в

листі, що коментується, Фонд «безробіття» відзначає, що заробітна плата фізичних осіб, які працюють на громадських роботах, включається до фонду оплати праці підприємства, де працюють особи на громадських роботах та з якого справляються страхові внески до Фонду «безробіття».

Зі свого боку зауважимо, що відповідно до

п.п. 2.1.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5, оплата праці працівників за виконання робіт згідно з договорами про виконання громадських робіт входить до фонду основної заробітної плати. Тому заробітна плата таких працівників обкладається внесками до всіх фондів соцстрахування як у частині нарахувань, так і в частині утримань.

Доходи працівників, направлених для виконання оплачуваних робіт, обкладаються податком з доходів фізичних осіб за правилами, установленими для заробітної плати, оскільки для цілей застосування

Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі — Закон № 889) такі доходи є заробітною платою.

До таких доходів застосовується податкова соціальна пільга при їх нарахуванні (виплаті), яка закінчує застосовуватися при завершенні нарахування таких доходів без подання відповідних заяв (

п.п. 6.3.3 Закону № 889). Однак слід пам’ятати, що згідно з п.п. 6.3.3 Закону № 889 податкова соціальна пільга не може застосовуватися до інших доходів платника податків, якщо протягом звітного податкового місяця він одночасно отримав такі доходи, як плата за виконання громадських робіт, що повністю або частково фінансуються за рахунок бюджету або відповідного фонду загальнообов’язкового державного страхування.

У податковому розрахунку за формою № 1 ДФ заробітна плата працівників, зайнятих на громадських роботах, відображається з ознакою доходу «01».

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд