Теми статей
Обрати теми

Щодо подання розрахунку суми податку з власників транспортних засобів

Редакція ББ
Відповідь на запитання

ЩОДО ПОДАННЯ РОЗРАХУНКУ СУМИ ПОДАТКУ З ВЛАСНИКІВ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ

 

Павло РЯБОКЛЯЧ, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу адміністрування майнових податків Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 

Порядок проведення перерахунку податку з власників транспортних засобів

 

Чи можна при проведенні перерахунку податку з власників транспортних засобів у зв’язку з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» щодо ставок податку» від 05.03.2009 р. № 1075-VI використовувати викладені в листі ДПАУ від 02.11.2005 р. № 21971/5/17-2245 алгоритм перерахунку та порядок заповнення уточненого Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?

 

Раніше (у 2005 році)

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 р. № 2505-IV було також змінено (збільшено) ставки податку з власників транспортних засобів таким чином, що зазначений Закон набув чинності з 31.03.2005 р., тобто після закінчення граничного строку подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік. При цьому ДПАУ був рекомендований порядок перерахунку сум податку зі строків сплати, що не настали, викладений у листі ДПАУ від 02.11.2005 р. № 21971/5/17-2245.

Цього разу (у поточному 2009 році)

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 05.03.2009 р. № 1075-VI (далі — Закон № 1075-VI) було змінено (зменшено) ставки податку на деякі види легкових автомобілів (код 8703). Цей Закон набув чинності з 26.03.2009 р., тобто так, як і раніше — після закінчення граничного строку подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік.

Статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.91 р. № 1963-ХII, зі змінами та доповненнями

(далі — Закон № 1963-ХII), визначено, що сплата податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів юридичними особами здійснюється щоквартально рівними частинами до 15-го числа місяця, який настає за звітним кварталом, зокрема, це стосується транспортних засобів, що обліковані юридичними особами станом на 1 січня поточного року.

За транспортні засоби, зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані), здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрацією) за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано). Таким чином,

Закон № 1963-ХII передбачає сплату податку з власників транспортних засобів юридичними особами залежно від часу володіння транспортним засобом, а сума податку з власників транспортних засобів залежить від кількості місяців, протягом яких транспортний засіб був облікований в органах, що здійснюють їх державну реєстрацію.

Ураховуючи це, обчислення податку з власників транспортних засобів у I кварталі 2009 року за транспортні засоби, що були обліковані юридичними особами на початок поточного року, проводиться відповідно до

статті 6 Закону № 1963-XII за ставками податку, які набули чинності відповідно до Закону № 797-VI. Про це йшлося в листі ДПАУ від 29.04.2009 р. № 9001/7/17-0317*.

* Див. «Бюджетна бухгалтерія», 2009, № 18, с. 4. —

Прим. ред.

Таким чином, оскільки наявна ситуація зі зміною ставок податку не відрізняється істотно від ситуації 2005 року, при проведенні перерахунку податку у 2009 році можна використовувати рекомендації, викладені в

листі ДПАУ від 02.11.2005 р. № 21971/5/17-2245, щодо порядку проведення перерахунку та заповнення уточненого Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

 

Строк подання уточненого Розрахунку

 

Чи установлено певний строк подання до податкових органів уточненого Розрахунку у зв’язку зі зменшенням ставок податку з власників транспортних засобів?

 

У зв’язку зі зменшенням відповідно до

Закону № 1075-VI ставок податку з власників транспортних засобів перерахунку підлягають суми податкових зобов’язань, що були нараховані юридичними особами в загальному Розрахунку за II — IV квартали поточного 2009 року. Таким чином, платники податку мають право подати податковим органам уточнений Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Законодавством не визначені певні строки подання такого уточненого Розрахунку. До уточненого Розрахунку додається Довідка про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов’язання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (далі — Довідка).

Однак ураховуючи, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15-го числа місяця, який настає за звітним кварталом, подати такий уточнений Розрахунок цього разу доцільно до 15 липня 2009 року

.

 

Якщо легковий автомобіль продано у травні 2009 року

 

У травні 2009 року організація у зв’язку з продажем знімає з реєстрації легковий автомобіль, на який розповсюджується зменшення ставок податку з власників транспортних засобів. Чи слід у такому разі платнику подавати два уточнених Розрахунки?

 

Згідно із

Законом № 1963-XII за транспортні засоби, зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані), здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрації) за місяці, що залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано).

Після цього до податкової інспекції подається уточнений Розрахунок, до якого додається Довідка, на підставі якої зменшується податкове зобов’язання в результаті зняття транспортного засобу з реєстрації.

Ураховуючи, що на проданий автомобіль зменшився розмір ставки податку з власників транспортних засобів, платник податку має право подати уточнений Розрахунок і за цією підставою також.

Таким чином, у зазначеному випадку платник податку надає податковому органу два уточнених Розрахунки: в одному відображатиметься перерахунок суми податку у зв’язку зі зменшенням ставок податку згідно із Законом № 1075, у другому — перерахунок суми податку у зв’язку зі зняттям автомобіля з реєстрації (продажем).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі