Теми статей
Обрати теми

Щодо встановлення доплати за несприятливі умови праці

Редакція ББ
Лист від 16.04.2010 р. № 02-5/169

ЦК ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ ДОПЛАТИ ЗА НЕСПРИЯТЛИВІ УМОВИ ПРАЦІ

Лист від 16.04.2010 р. № 02-5/169

 

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на Ваш запит від (…) стосовно встановлення доплати за несприятливі умови праці повідомляє наступне.

Статтею 100 КЗпП України передбачено встановлення підвищеної оплати праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я. Установлено також, що Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України. Однак до цього часу цей Перелік Кабінет Міністрів України ще не затвердив, тому в практиці варто керуватися тими типовими переліками, які у свій час були затверджені Держкомпраці Союзу РСР. У галузі освіти такий Перелік передбачено в додатку 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти України від 15.04.93 р. № 102, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.05.93 р. за № 56, та погодженим з Мінфіном, Мінпраці та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України. Підставою для внесення певних видів робіт до цього додатку були відповідні постанови Держкомпраці Союзу РСР, що регулювали ці питання в певних галузях народного господарства. Перелік таких робіт передбачено також у додатку 2 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2007 — 2009 роки, продовженої постановою пленуму ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 09.12.2009 р. № ПЛ-IХ-1 на 2010 рік.

При визначенні умов оплати за роботу з важкими та шкідливими умовами праці, в тому числі працівників кухні навчальних закладів, слід керуватися нормами п. 33 та додатка № 9 до цієї Інструкції.

Згідно із цим пунктом керівники закладів освіти за погодженням з профспілковими комітетами можуть установлювати доплати працівникам, що зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, у розмірі до 12 відсотків тарифної ставки (посадового окладу) і до 24 відсотків тарифної ставки (посадового окладу) на роботах з особливо важкими та шкідливими умовами праці в порядку і на підставі переліку робіт, передбачених у додатку № 9. За п.п. 1.152 додатку № 9 до Інструкції роботи біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паро-масляних печей та інших апаратів для смаження і випікання віднесено до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких установлюються доплати у розмірі до 12 відсотків. Зазначені доплати за несприятливі умови праці встановлюються за результатами атестації робочих місць відповідно до Положення про порядок установлення доплат за несприятливі умови праці, викладеного в зазначеному вище додатку.

Відповідно до Порядку додаткової оплати за несприятливі умови праці в установах і організаціях системи освіти та Положення про порядок установлення доплат за несприятливі умови праці атестація робочих місць або оцінка умов праці в установах і організаціях здійснюється

експертною комісією стосовно до Рекомендацій по оцінці умов праці на робочих місцях і встановленню доплат працівникам за несприятливі умови праці в наукових організаціях і в наукових підрозділах установ системи освіти.

Експертна комісія створюється спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету з числа найбільш кваліфікованих працівників, представників профспілкового комітету, служби охорони праці установи, організації. Для роботи членами експертної комісії можуть залучатися спеціалісти інших служб і організацій. Експертну комісію очолює заступник керівника установи, організації. Відповідальність за достовірність характеристик умов праці працівників, діючих небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях, несе керівник структурного підрозділу.

На підставі висновків експертної комісії керівник установи, організації за погодженням з профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких установлюється доплата за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.

При цьому слід зазначити, що право на встановлення доплати за несприятливі умови праці виникає у працівника

не за посадою, яку він обіймає, а за виконання відповідних видів робіт, які в додатку 9 до Інструкції визнано такими важкими та шкідливими умовами праці, або особливо важкими та шкідливими умовами праці. Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати працівникам, які виконують такі види робіт установлюються наказом по установі, організації.

Питання надання щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та її тривалість регулюється ст. 7 Закону «Про відпустки». Цією статтею установлено, що щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю

до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Конкретна тривалість відпустки

, зазначеної в частині першій цієї статті, установлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Списки виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290.

До зазначеного Списку посади

шеф-кухаря, комірника та завгоспа закладів освіти не включено. Тому працівникам, які посідають ці посади, не може надаватися щорічна основна відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці.

Разом з тим,

завідувачам господарством, шеф-кухарям, комірникам може надаватися відпустка за особливі умови праці, пов’язані з виконанням обов’язків в умовах ненормованого робочого дня тривалістю до 7 календарних днів. Ці посади включено до Орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем системи Міністерства освіти і науки України, яким може надаватися додаткова відпустка, що передбачений у додатку 1 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2007 — 2009 роки.

Відповідно до ст. 8 Закону «Про відпустки»

конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

 

Заступник голови профспілки Г. Труханов

 

Коментар редакції

 

ШКІДЛИВІ ТА ВАЖКІ УМОВИ ПРАЦІ: ПРАВО НА ДОПЛАТУ
ДО ПОСАДОВОГО ОКЛАДУ І ДОДАТКОВУ ВІДПУСТКУ

Згідно з

п. 33 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102), керівники закладів та установ освіти за погодженням з профспілковими комітетами можуть установлювати доплати робітникам, спеціалістам і службовцям:

до 12 % тарифної ставки (посадового окладу), зайнятим на роботах з важкими та шкідливими умовами праці;

до 24 % тарифної ставки (посадового окладу), зайнятим на роботах з особливо важкими та шкідливими умовами праці.

Зазначені доплати встановлюються в порядку та на підставі переліку робіт, передбачених у

додатку 9 до Інструкції № 102.

Оскільки зазначені види доплат установлюються за погодженням з профспілковими комітетами, у

листі, що коментується, ЦК Профспілки працівників освіти і науки висловив свою думку щодо їх установлення. Так, при встановленні таких доплат слід мати на увазі, що:

1) доплати встановлюються

за результатами атестації робочих місць відповідно до Положення про порядок установлення доплат за несприятливі умови праці, наведеного в додатку 9 до Інструкції № 102;

2) оцінка умов праці здійснюється

експертною комісією, що створюється загальним рішенням адміністрації та профспілкового комітету з числа найбільш кваліфікованих працівників, представників профспілкового комітету, служби охорони праці установи;

3) на підставі висновків експертної комісії

керівник установи за погодженням з профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких установлюється доплата за несприятливі умови праці та розміри доплат за видами робіт.

Водночас зазначимо, що

критерії для встановлення конкретного розміру доплати Інструкцією № 102 не визначено. Тому виникає запитання: чи правомірне встановлення доплати працівникам у повному розмірі незалежно від конкретної тривалості їх роботи у шкідливих умовах?

На думку ЦК Профспілки,

право на встановлення доплати за несприятливі умови праці виникає у працівника не за посадою, яку він обіймає, а за виконання відповідних видів робіт, визначених у додатку 9 до Інструкції № 102. Конкретний розмір доплати і тривалість її виплати встановлюються наказом керівника установи.

Наприклад,

п.п. 1.152 Переліку робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітником, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці, наведеним у додатку 9 до Інструкції № 102, роботу біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паро-масляних печей та інших апаратів для смаження і випікання віднесено до видів робіт зі шкідливими та важкими умовами праці, на яких установлюється доплата в розмірі до 12 % посадового окладу. Зазначений вид доплати може бути встановлений шеф-кухарю закладу освіти, якщо він безпосередньо працює біля гарячих плит, електрожарових шаф, кондитерських і паро-масляних печей та інших апаратів для смаження та випікання. При цьому конкретний розмір доплати визначає керівник установи.

Крім того, у

листі, що коментується, ЦК Профспілки роз’яснив порядок надання додаткової щорічної відпустки за шкідливі та важкі умови праці.

Згідно зі

ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці окремим категоріям працівників (згідно зі списком, затвердженим Кабміном), зайнятим на роботах, пов’язаних з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, надається додаткова щорічна відпустка тривалістю до 35 календарних днів.

Список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку,

затверджено постановою КМУ від 17.11.97 р. № 1290 (додаток 1 до постанови) (далі — Список № 1290-1).

Працівники, посади яких не передбачені Списком № 1290-1, права на додаткову відпустку не мають

. Як зауважив ЦК Профспілки в листі, що коментується, посади завідувача господарством, шеф-кухаря, комірника закладу освіти, Списком № 1290-1 не передбачено, а тому таким працівникам не може бути надана відпустка, передбачена ст. 7 Закону про відпустки. Таким працівникам може бути надано відпустку за ненормований робочий день тривалістю до 7 календарних днів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі