Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

У розрахунковому періоді посадовий оклад зменшився: як коригувати середній заробіток

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Серпень, 2010/№ 29
Друк
Відповідь на запитання

У РОЗРАХУНКОВОМУ ПЕРІОДІ ПОСАДОВИЙ ОКЛАД ЗМЕНШИВСЯ: ЯК КОРИГУВАТИ СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК

 

Неля СИНЬКО, начальник відділу організації заробітної плати та вдосконалення законодавства з оплати праці Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Міністерства праці та соціальної політики України

 

Як правильно здійснити коригування середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки медичному працівникові (відпустка з 01.06.2010 р. тривалістю 24 календарних дні), якщо в розрахунковому періоді його посадовий оклад зменшився у зв’язку з пониженням його на посаді?

У розрахунковому періоді посадовий оклад працівника змінювався так:

— червень — листопад 2009 року — оклад дорівнював 1074 грн.;

— з 1 грудня 2009 року працівника було переведено з посади лікаря-терапевта на посаду лікаря-стажиста з окладом 943 грн.;

— січень — березень 2010 року — оклад дорівнював 960 грн. (оклад підвищено згідно з постановою КМУ від 12.05.2010 року № 337);

— квітень — травень 2010 року — оклад дорівнював 981 грн. (оклад підвищено згідно з постановою КМУ від 12.05.2010 р. № 337).

(м. Вінниця)

 

З метою недопущення зниження середньої заробітної плати за час відпустки, коли протягом розрахункового періоду чи періоду, в якому працівник перебував у відпустці, відбулося підвищення посадових окладів (тарифних ставок),

п. 10 Порядку обчислення заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), передбачено необхідність проведення коригування.

Згідно з

абз. 1 п. 10 Порядку № 100, у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригується на коефіцієнт їх підвищення.

Інакше кажучи, коригування середньої заробітної плати, розрахованої згідно з

Порядком № 100, необхідно проводити, якщо в розрахунковому періоді для обчислення середньої заробітної плати відповідно до актів законодавства підвищувалися посадові оклади (тарифні ставки) працівників.

Якщо ж підвищення відбулося в періоді, коли за працівником зберігався середній заробіток, цей середній заробіток коригують у частині, що стосується днів збереження заробітної плати

з дня підвищення тарифних ставок (посадових окладів) абз. 2 п. 10 Порядку № 100.

Особливо актуальним питання коригування середньої заробітної плати є для тих працівників бюджетних організацій, посадові оклади яких визначаються на основі Єдиної тарифної сітки. Так, згідно з

постановою КМУ від 12.05.2010 р. № 337 (далі — постанова № 337) у 2010 році їх посадові оклади визначаються в такому порядку:

змінюються пропорційно до підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду. При цьому розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду складає з 1 січня — 555 грн., з 1 квітня — 567 грн., з 1 липня — 570 грн.;

— для працівників, у яких посадові оклади (тарифні ставки)

менші за розмір мінімальної заробітної плати, посадові оклади (тарифні ставки) у штатних розписах має бути встановлено на рівні мінімальної заробітної плати. Нагадаємо, що у 2010 році розмір мінімальної заробітної плати змінюватиметься так: з 1 січня — 869 грн., з 1 квітня — 884 грн., з 1 липня — 888 грн., з 1 жовтня — 907 грн., з 1 грудня — 922 грн.

Зверніть увагу, що середня заробітна плата

не коригується:

— у разі зміни тарифної ставки (посадового окладу) працівника у зв’язку з присвоєнням йому вищого розряду, переведенням на іншу вищеоплачувану роботу (посаду) тощо —

абз. 3 п. 10 Порядку № 100. Однак, якщо в розрахунковому періоді, крім підвищення окладу у зв’язку з підвищенням працівника на посаді, були підвищення окладів відповідно до актів законодавства, то в цьому випадку коригування середньої заробітної плати повинне проводитися;

— якщо в розрахунковому періоді, або в періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, в установі підвищено тарифні ставки (посадові оклади)

тільки окремим категоріям працівників (див. лист Мінпраці від 03.08.2005 р. № 18-441-1).

Коригуванню підлягають ті виплати, які враховуються при обчисленні середнього заробітку згідно з

Порядком № 100. Так, наприклад, сума індексації зарплати разом із заробітною платою, яка бере участь у розрахунку середнього заробітку, при проведенні коригування заробітної плати для оплати щорічної відпустки, періоду відрядження, визначення розміру матеріальної допомоги тощо згідно з вимогами п.10 Порядку № 100 помножується на відповідні коефіцієнти коригування.

Коефіцієнт

, на який необхідно коригувати виплати, які включаються до середнього заробітку, розраховується шляхом ділення посадового окладу (тарифної ставки), установленої після підвищення, на посадовий оклад (тарифну ставку) до підвищення. Для кожного працівника необхідно розраховувати свої коефіцієнти коригування.

Порядком № 100

не встановлено конкретного механізму проведення коригування в тому випадку, якщо в розрахунковому періоді посадовий оклад знижувався у зв’язку з пониженням працівника на посаді. Із цього приводу зазначимо таке.

У вашому випадку заробітна плата за той час, коли працівник обіймав посаду лікаря-терапевта, має коригуватися на коефіцієнт підвищення окладу за цією посадою.

Заробітна плата за період роботи на посаді лікаря-стажиста (з 01.12.2009 р.) має коригуватися на коефіцієнт підвищення окладу за цією посадою.

Приклад.

Лікар-стажист іде у відпустку з 01.06.2010 р. на 24 календарні дні. Розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпустки: липень 2009 року — червень 2010 року. У розрахунковому періоді його посадовий оклад змінювався у зв’язку з постановами КМУ, а також у зв’язку з пониженням його на посаді.

Далі в таблиці наведено порядок розрахунку коефіцієнтів коригування заробітної плати щодо такого працівника.

 

Місяць розрахункового періоду

Посадовий оклад, грн.

Коригування заробітної плати

Сума зарплати, що бере участь у розрахунку середнього заробітку (умовно)

1

2

3

4

Посада лікаря-терапевта

Липень — листопад 2009 року

1074,00

— на коефіцієнт підвищення окладів у січні 2010 року, тобто на 1,0177

(1093,00 грн. : 1074,00 грн.);

— на коефіцієнт підвищення окладів у квітні 2010 року, тобто на 1,022

(1117,00 грн. : 1093,00 грн.)

10200,00

Посада лікаря-стажиста

З 01.12.2009 р.

943,00

З 01.12.2009 р. працівника понижено на посаді, у зв’язку з чим його оклад зменшився

— на коефіцієнт підвищення окладів у січні 2010 року, тобто на 1,018

(960,00 грн. : 943 грн.);

1100,00

 

 

— на коефіцієнт підвищення окладів у квітні 2010 року, тобто на 1,0219

(981,00 грн. : 960,00 грн.)

 

Січень — березень 2010 року

960,00

Оклад підвищено на підставі постанови № 377

— на коефіцієнт підвищення окладів у квітні 2010 року, тобто на 1,0219

(981,00 грн. : 960,00 грн.)

3600,00

Квітень — травень 2010 року

981,00

Оклад підвищено на підставі постанови № 377

Не коригується

3750,00

Червень 2010 року

981,00

Не коригується

1300,00

 

Розрахуємо суму відпускних, що підлягають нарахуванню працівникові за час відпустки з урахуванням проведеного коригування.

Середній заробіток у розрахунковому періоді для оплати щорічної відпустки складе: 10200,00 грн.

х 1,0177 х 1,022 + 1100,00 грн. х 1,018 х 1,0219 + 3600,00 грн. х 1,0219 + 3750,00 грн. + 1300,00 грн. = 20482,07 грн.

Сума відпускних дорівнює 1384,70 грн. (20482,07 грн. : 355 к. дн.

х 24 к. дн.).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі