Теми статей
Обрати теми

Щодо перерахунку заробітної плати, проведення індексації грошових доходів та нарахування страхових внесків

Редакція ББ
Лист від 27.05.2010 р. № 5548/0/14-10/13, 31-18040-03-5/12592

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ України,
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ України

ЩОДО ПЕРЕРАХУНКУ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, ПРОВЕДЕННЯ ІНДЕКСАЦІЇ ГРОШОВИХ ДОХОДІВ ТА НАРАХУВАННЯ СТРАХОВИХ ВНЕСКІВ

Лист від 27.05.2010 р. № 5548/0/14-10/13// № 31-18040-03-5/12592

 

Щодо перерахунку заробітної плати

Міністерство праці та соціальної політики і Міністерство фінансів щодо порядку перерахунку заробітної плати працівників установ, закладів та організацій у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2010 року № 337 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 і від 25 жовтня 2008 року № 939» роз’яснюють.

Заробітна плата, включаючи всі її складові (крім сум премій), працівників установ, закладів та організацій, умови оплати праці яких затверджені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298, що була нарахована зазначеним працівникам у січні — березні 2010 року, підлягає перерахунку виходячи з мінімальної заробітної плати 869 гривень та розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду ЄТС, розмір якого визначено у примітці 1 додатка 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298, а нарахована заробітна плата у квітні п. р. — виходячи з мінімальної заробітної плати 884 гривні та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду ЄТС, розмір якого визначено у примітці 1 додатка 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298.

Заробітна плата (крім сум премій) працівників бюджетних установ, закладів та організацій, умови оплати праці яких визначені відповідно до нормативно-правових актів, зазначених у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2008 року № 939, що була нарахована зазначеним працівникам у січні — березні 2010 року, підлягає перерахунку виходячи з мінімальної заробітної плати 869 гривень та з урахуванням підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду ЄТС (коефіцієнт 1,0183), а нарахована заробітна плата у квітні п. р. — виходячи з мінімальної заробітної плати 884 гривні та з урахуванням підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду ЄТС у квітні порівняно із січнем (коефіцієнт 1,0216).

За рішенням керівників установ, закладів та організацій сума премії може бути перерахована за наявності коштів на ці цілі у кошторисах.

Перерахунку в установленому порядку також підлягають розміри заробітної плати працівників, які звільнились у цей період.

 

Щодо проведення індексації грошових доходів

Прикінцевими положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» визначено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування і застосовується з 1 січня 2010 року. Статтею 52 цього Закону встановлені розміри прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення починаючи з січня 2010 року.

Виходячи з встановленого розміру прожиткового мінімуму при проведенні індексації заробітної плати та інших доходів, які є об’єктами індексації, має бути здійснений перерахунок сум індексації.

При підвищенні заробітної плати з січня та квітня 2010 року і проведенням у зв’язку з цим перерахунку заробітної плати працівників підприємств, установ та організацій, зазначені місяці слід вважати базовими при обчисленні індексу споживчих цін для подальшої індексації тим працівникам, у яких сума підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, нарахованої за відповідний місяць. Нараховані та виплачені суми індексації за січень, лютий, березень та квітень 2010 року підлягають перерахунку.

 

Щодо нарахування страхових внесків

На усі суми донарахувань у зв’язку із підвищенням заробітної плати з січня та квітня 2010 року та проведеним перерахунком заробітної плати працівників підприємств, установ та організацій нараховуються страхові внески до Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

 

Заступник Міністра праці та соціальної політики України А. Черкасов

Заступник Міністра фінансів України А. Мярковський

 

Коментар редакції

 

ПЕРЕРАХУНОК ЗАРПЛАТИ: РОЗ’ЯСНЮЄ МІНПРАЦІ ТА МІНФІН

Коментуючи останні зміни, що відбулися в оплаті праці працівників бюджетної сфери, ми обіцяли повідомити нашим читачам про появу роз’яснення Мінпраці та Мінфіну щодо проведення перерахунку заробітної плати. І ось обіцяне роз’яснення перед вами.

Причина, за якою провадиться перерахунок зарплати, відома всім:

Законом про Держбюджет на 2010 рік та постановою КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 і від 25 жовтня 2008 р. № 939» від 12.05.2010 р. № 337 (далі — постанова № 337) з 1 січня та 1 квітня 2010 року заднім числом підвищено:

— мінімальну заробітну плату та прожитковий мінімум;

— посадовий оклад (тарифну ставку) працівника 1-го тарифного розряду.

Слід зауважити, що роз’яснення Мінпраці та Мінфіну не йдуть у розріз із нашими коментарями до

постанови № 337 і практично їх повторюють (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 19, с. 7). Отже, для бухгалтерів, які дослухалися до наших порад, лист, що коментується, стане додатковим підтвердженням правильності наших рекомендацій щодо перерахунку зарплати.

Виділимо основні моменти, пов’язані з проведенням перерахунку заробітної плати:

1. У зв’язку зі збільшенням посадових окладів заднім числом необхідно провести перерахунок нарахованої за січень — квітень 2010 року заробітної плати виходячи з нових розмірів посадових окладів та донарахувати суми заробітної плати, яких не вистачає.

2. Перерахунку та донарахуванню підлягають не тільки посадові оклади, а й інші, в першу чергу обов’язкові, виплати, які розраховуються виходячи з розміру посадового окладу, наприклад надбавка за вислугу років.

3. Перерахунку підлягає заробітна плата не тільки працюючих на цей момент в установі, а й тих працівників, які звільнилися в січні — квітні 2010 року.

4. При донарахуванні заробітної плати працівникам слід пам’ятати про те, що всі нарахування працівникам має бути проведено в межах фонду оплати праці, затвердженого кошторисом. Якщо коштів не вистачає, необхідно переглянути розміри встановлених необов’язкових надбавок (наприклад, надбавки за високі досягнення у праці) у бік їх зменшення.

5. Як зазначено в

листі, що коментується, суми премій перерахунку не підлягають, однак за наявності коштів їх може бути перераховано за рішенням керівника.

6. Суми донарахованої заробітної плати підлягають відображенню у складі фонду оплати праці поточного періоду. На них має бути нараховано та з них утримано страхові внески до фондів соціального страхування, у тому числі й до Пенсійного фонду.

7. Суми індексації заробітної плати, а також порядок її нарахування в січні — квітні 2010 року має бути переглянуто виходячи з нових умов оплати праці.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі