УСТАНОВЛЕННЯ ТАРИФІВ НА ПЛАТНІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ ТА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО НИХ
Тетяна РЯБУХА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Якими нормативними документами вносяться зміни до тарифів або вводяться нові тарифи на платні медичні послуги в лікувальній установі?
При перевірці нашої медичної установи управлінням юстиції було вказано на те, що накази головного лікаря установи, якими вводились ці тарифи, не відповідають Положенню про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади і підлягають скасуванню. Чи вірно це?
(Волинська обл.)
Перш за все зазначимо, що заклади та установи охорони здоров’я мають право надавати тільки ті види платних послуг, які є в
Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров’я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженому постановою КМУ від 17.09.96 р. № 1138.Законодавчо визначеного порядку надання платних послуг медичними установами та закладами на сьогодні немає. Але у зв’язку з тим, що на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України міститься проект Методики розрахунку вартості медичних послуг, є надія на те, що найближчим часом така методика буде офіційно затверджена.
Відповідно до
п. 12 постанови КМУ «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.96 р. № 1548 тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров’я, регулюють (встановлюють) Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.На практиці це реалізується шляхом встановлення органами місцевого самоврядування
граничних рівнів рентабельності до собівартості послуги, адже державні адміністрації не можуть врахувати витрати всіх установ та закладів охорони здоров’я в регіоні, які здійснюються у зв’язку з наданням тих чи інших платних послуг.Як зазначено в
листі Державної інспекції з контролю за цінами від 17.05.2008 р. № 200/6-10/1799, якщо державне регулювання тарифів на платні медичні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні та комунальні заклади охорони здоров’я, в регіоні не запроваджено, то тарифи на такі послуги встановлюються на ринкових засадах.Таким чином, собівартість платної медичної послуги визначається кожним лікувально-профілактичним закладом самостійно і зазначається в калькуляції, яка обов’язково затверджується керівником закладу.
Рівень рентабельності, яка може бути врахована при визначенні вартості платної послуги, встановлюється відповідною державною адміністрацією або на ринкових засадах.
Зміни до тарифу на платну медичну послугу, які можуть уноситись у зв’язку зі зміною тарифів на комунальні послуги, зі зміною рівня заробітної плати, вартості матеріалів тощо вносяться на підставі наказів керівника лікувально-профілактичного закладу.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить таке делеговане повноваження, як здійснення контролю за дотриманням цін і тарифів.